3/24/2019
یکشنبه، ۰۴ فروردین ۱۳۹۸
ترانزیت کالا در شبکه ریلی به 10 میلیون تن افزایش می‌یابد
معاون راه آهن:

ترانزیت کالا در شبکه ریلی به 10 میلیون تن افزایش می‌یابد

معاون فنی و زیربنایی راه آهن جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه سالانه 2 میلیون تن بار ترانزیتی از طریق خطوط ریلی جابه‌جا می‌شود، گفت: پیش‌بینی می‌شود با تکمیل خطوط ریلی و راه‌های ترانزیتی این میزان به 10 میلیون تن افزایش یابد.

اعتمادآنلاین| مازیار یزدانی روز چهارشنبه در آیین بهره برداری از پروژه خط آنتنی شرکت بارآهن سپاهان و اتصال به شبکه ریلی کشور افزود:تکمیل کریدورهای شمال-جنوب و جنوب - غرب باعث افزایش حمل و نقل کالا در کشور خواهد شد.


وی با اشاره به خط ریلی رشت -آستارا را به عنوان کریدور شمال- جنوب با حداکثر ترانزیت حمل بار از کشور ، گفت: اتصال آستارا به شبکه ریلی کشور و سپس اتصال به خلیج فارس یکی از طرح های مهم در حال پیگیری دولت است.


معاون فنی و زیربنایی راه آهن جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه هم اکنون امکان جابه جایی بار از این طریق وجود دارد گفت: بخشی از مسیر در محدوده رشت تا آستارا هنوز ساخته نشده و حمل بار از طریق حمل و نقل ترکیبی ( جاده) منتقل می شود و در ادامه بطور مجدد از طریق ریل به بندرعباس قابل انتقال است.


یزدانی با بیان اینکه باید خطوط آنتنی (رفت و برگشت) هر چه سریعتر توسعه و گسترش پیدا کند گفت: در تمام خطوطی که در سالهای اخیر در کشور ساخته شده به خطوط آنتنی توجهی نشده است.


وی با بیان اینکه هنگام ساخت خطوط راه آهن بر اثر کمبود بودجه،فشارهای مختلف فقط راه آهن را تکمیل می کنیم و به احداث خطوط آنتنی ( رفت و برگشت) توجهی نداریم افزود: بسیاری از مسیرهای راه آهن همانند مسیر اصفهان - شیراز و همه مسیرهایی که در چند سال اخیر ساخته شده ، ضررده هستند.


یزدانی گفت که در صورتی که خطوط راه آهن تا چند سال آینده توسعه پیدا کند و به خطوط آنتنی متصل نشود سونامی تلفات و کشتار جاده ای در کشور اتفاق خواهد افتاد.


وی ادامه داد: مسئولان راه آهن به این نتیجه رسیده اند که برای توجیه اقتصادی خطوط و جلوگیری از افزایش تلفات جاده ای باید هرچه سریعتر برنامه ریزی کرده خطوط آنتنی راه آهن را متصل کنند.


وی با بیان اینکه ساخت و توسعه راه آهن هزینه بر و زمان بر است اما پروژه هایی با مشارکت و سرمایه گذاری خارجی در کشور در حال اجراست گفت: عملیات برقی کردن مسیر تهران - مشهد، ساخت خطوط ریلی قطارهای پرسرعت در مسیر تهران - قم - اصفهان و برقی کردن مسیر گرمسار - اینچه برون از مهم ترین پروژه های بزرگ راه آهن در شبکه ریلی کشور است. 


یزدانی افزود: یکی از اولویت های راه آهن جمهوری اسلامی اهتمام به ارتقاء خطوط ریلی باری است، چراکه این امر باعث صرفه جویی در سوخت و کاهش هزینه ها، تصادف ها، استهلاک جاده ای و تبعات اجتماعی می شود.


وی با بیان اینکه مطالعات خوبی در حوزه توسعه خطوط راه آهن کشور انجام شده، اما ساخت راه آهن پرهزینه است، گفت: باید راهکارهای مناسبی برای تامین مالی آن پیش بینی شود که بهترین راه سرمایه گذاری خارجی است که هم اکنون در دستور کار دولت و راه آهن جمهوری اسلامی است. 


معاون فنی و زیربنایی راه آهن جمهوری اسلامی ایران با اشاره به افتتاح و بهره برداری از پروژه خط آنتنی شرکت بارآهن سپاهان و اتصال به شبکه ریلی کشور گفت: راه آهن با بهره برداری از اینگونه پروژه ها شکوفا خواهد شد.


وی با قدردانی از مشارکت بخش خصوصی در توسعه راه آهن گفت: امیدواریم بخش خصوصی در سایر نقاط کشور هم به اینگونه پروژه ها در راستای توسعه راه آهن توجه داشته باشد . 


پروژه اتصال شرکت بار آهن سپاهان به شبکه ریلی با هدف افزایش سهم ریل در جابجایی بارهای استان و در راستای تحقق برنامه ششم توسعه کشور در بخش ریلی افتتاح شد.


این پروژه با هدف جذب و حمل مواد اولیه مورد نیاز کارخانه های فولادسازی منطقه شرق اصفهان ازطریق ناوگان ریلی، درسال جاری افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفت. 


شرکت بار آهن سپاهان با همکاری و مساعدت راه آهن جمهوری اسلامی ایران، باهدف افزایش سهم ریل در حمل بارهای استان، نسبت به احداث خط منشعب فرعی بطول هشت کیلومتر با اعتباری بالغ بر 120 میلیارد ریال از ایستگاه راه آهن فیروزه اقدام کرد. 


به گفته مدیر کل راه آهن اصفهان، با احداث این خط ریلی، مجتمع های فولادی منطقه شرق اصفهان به شبکه سراسری راه آهن متصل شد و با افتتاح و بهره برداری از مرحله اول آن در سال جاری، زمینه جذب و حمل 250 هزار تن مواد اولیه از این مجتمع فراهم شد و در مراحل بعدی، تا یک میلیون تن افزایش خواهد یافت . 


وی گفت : سیاستهای تشویقی راه آهن فرصتی بسیار مناسبی برای اتصال واحدهای صنعتی به شبکه ریلی و برخورداری از مزایای بی بدیل آن در راستای تحقق برنامه ششم توسعه کشور در بخش ریلی است . 


هم اکنون طول خطوط ریلی کشور به بیش از 13 هزار کیلومتر رسیده و دولت در نظر دارد در پایان برنامه ششم توسعه طول شبکه ریلی کشور به 25 هزار کیلومتر افزایش یابد و امسال 919 کیلومتر خط آهن جدید به بهره برداری می رسد.


شرکت بارآهن سپاهان در سال 1372 تاسیس شد و در زمینه ساخت محصولات و خدمات ساخت سازه های راه آهن و ایجاد زیرساخت حمل مواد اولیه از شرکت فولاد مبارکه اصفهان به گروه صنعتی سپاهان فعالیت می کند. 


استان اصفهان 35 تا 40 رام قطار باری با ترافیک بالا در روز دارد، و از نظر تخلیه بار رتبه اول ( با 33 درصد از سهم کل کشور)، از نظر صدور بارنامه رتبه دوم، از نظر تن کیلومتر رتبه سوم و از نظر تناژ بارگیری رتبه چهارم کشوری را دارد. 


سهم راه های ریلی نسبت به کل راه ها در استان اصفهان 18 درصد، سهم جابه جایی مسافر در راه آهن نسبت به همه بخش ها هشت درصد و سهم حمل و نقل باری در راه آهن نسبت به کل در استان 25 درصد است. 


استان اصفهان در سال 1347 به شبکه سراسری راه آهن کشور پیوست و دارای 681 کیلومتر و 677 متر خط اصلی، 188 کیلومتر خط مانوری و 66 کیلومتر خط صنعتی و تجاری ریلی است. 


25 درصد کل بارهای حمل شده در بخش مواد اولیه و بیش از 5 درصد حمل محصولات ریلی راه آهن جمهوری اسلامی ایران مربوط به شرکت فولاد مبارکه اصفهان است. 


فولاد مبارکه بزرگترین مجتمع صنعتی کشور و بزرگترین تولیدکننده فولاد تخت در خاورمیانه است. 


این مجتمع فولادی با سهم بیش از 50 درصدی در تولید فولاد کشور دارای ارزش فعلی 200 هزار میلیارد ریال است. 


شرکت فولاد مبارکه با داشتن حدود 12 میلیون تُن ظرفیت آهن اسفنجی، بزرگترین تولیدکننده آهن اسفنجی در جهان محسوب می شود. 

 

منبع: ایرنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها