2/16/2019
شنبه، ۲۷ بهمن ۱۳۹۷
تضمینی برای اجرای بیانیه موگرینی وجود ندارد/ باید دید اروپایی‌ها در عمل چه اقداماتی انجام می‌دهند
فلاحت‌پیشه، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در گفت‌و‌گو با اعتمادآنلاین:

تضمینی برای اجرای بیانیه موگرینی وجود ندارد/ باید دید اروپایی‌ها در عمل چه اقداماتی انجام می‌دهند

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی تاکید کرد: اروپا نمی‌تواند تضمینی برای اجرای بیانیه خانم موگرینی به ایران بدهد؛ چون وزارت خزانه‌داری آمریکا از فردای این بیانیه سعی می‌کند که در راه آن کارشکنی کند. اروپایی ها در برجام تحقیر شدند و باید دید در حوزه عمل وارد زورآزمایی با آمریکایی‌ها می‌شوند و یا فقط بیانیه داده‌اند.

اعتمادآنلاین| حشمت‌الله فلاحت پیشه نماینده اسلام آباد غرب و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار اعتمادآنلاین با اشاره به بیانیه موگرینی در خصوص پایبندی به برجام، گفت: این بیانیه، بیانیه خوبی بود و حاوی دغدغه‌های طرفین و بخصوص دغدغه‌های ایران بود و اگر این بیانیه اجرا شود، برجام باقی می‌ماند.

 

وی ادامه داد: منتها موضوعی که وجود دارد این است که در حوزه عمل، این بیانیه چقدر عملیاتی خواهد شد. دو اصل بسیار اثرگذار است؛ یکی زور آمریکایی‌ها و دیگری پول آمریکایی‌ها و نفوذ آنها و بخصوص 10 درصدی که آمریکایی ها در صنایع حساس، بانک های حساس و حوزه های مالی و پولی دنیا حضور جدی و تمام‌کننده دارند.

 

این نماینده مجلس تاکید کرد: باید دید در عمل اروپایی‌ها به چه شکل رفتار می‌کنند. اگر این بیانیه عملیاتی شود نه تنها برجام می‌ماند، بلکه امکان دارد که ایرانی‌ها و اروپایی‌ها مذاکرات مستقلی را در حوزه‌های دیگر از جمله حوزه‌های امنیتی و سیاسی هم باز کنند که دیگر جا برای بهانه‌های بی‌ثبات‌ساز باقی نماند. 

 

فلاحت‌پیشه با اشاره به مطالبه ایران از برجام، گفت: ایران می‌خواهد در حوزه فروش نفت و گاز، فناوری، توسعه میادین نفت و گاز و توسعه تجاری و اقتصادی دچار مشکل نشود. ضمن اینکه در حوزه مالی، بانکی و پولی هم مشکلات گذشته برای آنها پیش نیاید. شرکت‌های اروپایی را آزاد گذاشتن به معنای فرار آنها نباشد بلکه به معنای حمایت از آنها باشد، اینها از مواردی است که در عمل خودش را نشان می‌دهد.

 

وی در خصوص اینکه چه تضمینی برای اجرای بیانیه موگرینی از سوی اروپایی‌ها می‌توان گرفت، ادامه داد: اعتقاد من بر این است که بیانیه صحبت‌های خوبی داشت اما حاوی تضمین نیست. بلکه راهکار و نقشه راهی برای آینده ترسیم شده بود.

 

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی تاکید کرد: اروپا نمی‌تواند تضمینی برای اجرای بیانیه خانم موگرینی به ایران بدهد. چرا که وزارت خزانه‌داری امریکا از فردای این بیانیه سعی می‌کند که در راه آن کارشکنی کند. اروپایی‌ها در برجام تحقیر شدند و باید دید در حوزه عمل وارد زورآزمایی با آمریکایی‌ها می‌شوند و یا فقط بیانیه داده‌اند. اگر تنها بیانیه داده باشند نتیجه‌ای را به دنبال نخواهد داشت.

 

فلاحت پیشه ادامه داد: برجام هم تضمینی نداشت چه برسد به مذاکرات پسا برجام. باید منتظر بود تا ببینیم اروپایی ها در عمل چه اقداماتی را انجام می دهند.

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها