3/23/2019
شنبه، ۰۳ فروردین ۱۳۹۸
اروپا با گروکشی، تحریم‌های واشنگتن را بی‌اثر کند
بلومبرگ:

اروپا با گروکشی، تحریم‌های واشنگتن را بی‌اثر کند

تارنمای بلومبرگ با اشاره به وعده رئیس جمهوری آمریکا برای رفع تحریم از شرکت چینی زدتی‌ئی(ZTE) باهدف ادامه مذاکرات تجاری واشنگتن باپکن نوشت: کشورهای اروپایی با تهدید به اعمال تعرفه بر واردات آمریکا می‌توانند بدون هراس از تحریم‌های واشنگتن با ایران تجارت کنند.

اعتمادآنلاین|  این تارنمای آمریکایی در این مطلب آورده است: اعتبار آمریکا پس از آنکه دونالد ترامپ به وزارت بازرگانی این کشور دستور داد تحریم های شرکت مخابراتی چینی زد تی ئی لغو شود، زیرسوال رفت. 


ترامپ روز دوشنبه در پیامی توییتری نوشته بود: زد تی ئی شرکت مخابراتی بزرگ چین خریدار درصد بزرگی از قطعات شرکت های آمریکایی است. این امر همچنین بازتابی از مذاکره تجاری بزرگتر ما با چین و رابطه شخصی من با شی جین پینگ رئیس جمهوری این کشور است.» 


ZTE بزرگترین شرکت سهامی مخابراتی چین است که در زمینه فروش تلفن های هوشمند در آمریکا فعالیت داشت.


ادامه مطلب بلومبرگ که روز سه شنبه انتشاریافته افزوده است: ترامپ با خروج هفته گذشته خود از توافق هسته ای به دوستان و دشمنان آمریکا این پیام را فرستاد که آمریکا دیگر تهدید توخالی نمی کند و به بانک ها و شرکت های خارجی ابلاغ شد که باید بین اقتصاد آمریکا و ایران یکی را انتخاب کنند. 


بلومبرگ افزود:این امر حائز اهمیت است که علت تحریم ZTE در درجه اول فروش فناوری آمریکایی به کشورهای مشمول تحریم از جمله ایران اعلام شده بود. وزارت بازرگانی آمریکا ماه گذشته شرکت های آمریکایی را از ارایه خدمات به این شرکت چینی منع کرد. 


«به طور معمول این قبیل مسائل قابل مذاکره نیستند، تحریم های آمریکا و کنترل صادراتی در راستای مسائل امنیت ملی نباید در مذاکرات تجاری گسترده تر گنجانده شوند اما دیگر چنین نیست؛ تصمیم ترامپ برای برداشتن تحریم ها از ZTE، باتوافق چین برای اعمال نکردن تعرفه بر واردات محصولات کشاورزی از آمریکا همزمان شد». 


در ادامه مطلب بلومبرگ آمده است: اینک رئیس جمهوری آمریکا انتظار دارد متحدان اروپایی اش با تحریم ها علیه ایران همراه شوند و از سرمایه گذاری در این کشور دست بردارند. در تئوری، این کشورها چندان انتخابی هم ندارند چون اقتصاد آمریکا از اقتصاد ایران بزرگ تر است. 


«اما رهبران اروپایی بر حفظ توافق هسته ای با ایران اصرار دارند؛ اگر همه چیز برای ترامپ قابل مذاکره است پس اروپا از آنچه تصور می شد، گزینه های بیشتری پیش رو دارد». 


بلومبرگ در ادامه با اشاره به سخنان «برونو لومیر» وزیر دارایی فرانسه که هفته گذشته گفت بود که کشورهای اروپایی به دفاع از«اختیار اقتصادی» خود خواهند پرداخت، نوشت: چنین چیزی می تواند شامل درنظر گرفتن جریمه هایی برای شرکت های آمریکایی در اروپا باشد. 


این تارنمای اقتصادی در پایان نوشت: چرا فرانسه، آلمان و انگلستان با تهدید به اعمال تعرفه بر واردات از آمریکا خود را از تحریم های واشنگتن به دلیل تجارت با ایران معاف نمی کنند. این رویکرد برای چین نتیجه مطلوب داشت. 

 

منبع: ایرنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها