12/6/2019
جمعه، ۱۵ آذر ۱۳۹۸
ملاقات روحانی و پوتین در چین/ تاکید پوتین بر نتایج موفق همکاری ایران و روسیه در حل بحران سوریه
در حاشیه اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای صورت گرفت

ملاقات روحانی و پوتین در چین/ تاکید پوتین بر نتایج موفق همکاری ایران و روسیه در حل بحران سوریه

رئیس‌جمهوری که به منظور شرکت و سخنرانی در هجدهمین اجلاس سازمان همکاری شانگهای به چین سفر کرده است، امروز (شنبه 18 خرداد) با ولادیمیر پوتین همتای روسی خود در چینگ دائو دیدار کرد.

اعتمادآنلاین| روسای جمهوری دو کشور در این دیدار بر توسعه و تقویت روابط سیاسی و اقتصادی تاکید و در مورد موضوعات مورد علاقه دو طرف بحث و گفت و گو کردند.


بعضی از مسائل منطقه ای و همچنین آخرین وضعیت حول محور برجام در دیدار روحانی و پوتین بررسی شد.

ولادیمیر پوتین در این  دیدار گفت: ما با موفقیت در حال همکاری در راستای حل بحران سوریه هستیم. در این باره ما باید گفت و گو ها را ادامه دهیم چرا که نتایج مشخصی حاصل شده است. من از همکاری با شما (حسن روحانی) در حاشیه اجلاس بین‌المللی شانگهای خرسند هستم.

 

روحانی پیش از ظهر امروز نیز پذیرای ممنون حسین رییس جمهوری پاکستان بود و قرار است شامگاه امشب هم در اقامتگاه خود میزبان خالتماگین بتولغا رییس جمهوری مغولستان باشد.


حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران با دعوت 'شی جین پینگ' رییس جمهوری چین و به منظور شرکت و سخنرانی در هجدهمین نشست سازمان همکاری های شانگهای، از روز گذشته به چین سفر کرده است.


در سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران، هیاتی بلندپایه از مقامات سیاسی و اقتصادی شامل محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت، مسعود کرباسیان وزیر اقتصاد، «محمد نهاوندیان» معاون اقتصادی رییس جمهوری و ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی، وی را همراهی می کنند. 


شرکت در اجلاس سران سازمان شانگهای، دیدار با رییس جمهوری چین در قالب دیدار دوجانبه ایران و چین و دیدار با برخی از سران کشورهای عضو سازمان شانگهای از جمله برنامه های سفر روحانی به چین است. 
دیدار با رییس جمهوری روسیه، پاکستان، افغانستان و مغولستان از دیگر برنامه های رییس جمهوری اسلامی ایران در سفر سه روزه به چین است. 


شرکت در ضیافت شام رییس جمهوری چین به افتخار هیات ایرانی و مراسم امضای اسناد روابط دو جانبه شامل چند سند همکاری بین ایران و چین از دیگر برنامه های سفر رییس جمهوری اسلامی ایران به چین است. 


در نشست سازمان همکاری شانگهای که روزهای شنبه و یکشنبه 19 و 20 خرداد در چینگ دائو واقع در استان 'شاندونگ' در شرق چین برگزار می شود رهبران و سران 8 کشور عضو و 4 کشور ناظر و همچنین مسئولان سازمان‌های بین المللی حضور دارند. 


حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران نیز به دعوت شی جین پینگ رییس جمهوری خلق چین در این اجلاس حضور دارد علاوه بر ایران، روسای جمهوری روسیه، قزاقستان و قرقیزستان نیز به طور رسمی در این نشست شرکت خواهند کرد. 


سازمان همکاری شانگهای یک سازمان بین‌المللی است که در 15 ژوئن سال 2001 میلادی در شهر «شانگهای» توسط قزاقستان، چین، قرقیزستان، روسیه، تاجیکستان و ازبکستان تاسیس شد. 

 

منبع:‌ ایرنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها