2/25/2021
پنج شنبه، ۰۷ اسفند ۱۳۹۹
تکلیف سپنتا نیکنام باز هم معلوم نشد/ طرح حضور اقلیت‌ها در شوراهای‌شهر در دستور کار مجمع قرار نگرفت/ کمیسیون حقوقی و قضایی با این طرح مخالف است
مجید انصاری در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین از تشکیل اولین جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام بعد از حدود دو ماه خبر داد

تکلیف سپنتا نیکنام باز هم معلوم نشد/ طرح حضور اقلیت‌ها در شوراهای‌شهر در دستور کار مجمع قرار نگرفت/ کمیسیون حقوقی و قضایی با این طرح مخالف است

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره طرح حضور اقلیت‌ها که منتظر تعیین‌تکلیف در مجمع تشخیص است، گفت: این موضوع در دستور امروز قرار نداشت و این موضوع برای بار دوم به دو کمیسون سیاسی- امنیتی و حقوقی - قضایی مجمع ارجاع شده است.

اعتمادآنلاین| طرح موضوع حضور اقلیت‌ها در شوراهای‌ شهر چند ماه پیش به دلیل اختلاف شورای‌نگهبان و مجلس بر سر آن به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شد اما این طرح در این مدت در مجمع تشخیص هم توفیقی نداشت؛ چرا که کمیسیون حقوقی و قضایی به ریاست صادق آملی‌لاریجانی به عنوان یکی از دو کمیسیونی که باید درباره آن نظر دهد، با آن موافق نیست و این طرح به دلیل ایرادات این کمیسیون برای بررسی‌های بیشتر به دبیرخانه و دو کمیسیون سیاسی- امنیتی و حقوقی و قضایی برگشت داده شد.

 

حالا در حالی امروز صبح صحن عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام بعد از حدود دو ماه تشکیل شده که به گفته مجید انصاری، عضو این مجمع باز هم  این موضوع برای رای‌گیری اعضا در صحن عمومی مطرح نشده و کمیسیون سیاسی- امنیتی مجمع برای بار دوم نظر خود را به دبیرخانه ارسال کرده است اما کمیسیون حقوقی و قضایی هنوز نتیجه‌گیری خود را ارجاع نداده است.

 

بنابراین با توجه به این اظهارات انصاری و رفت‌وبرگشت‌های این طرح در مجمع،  تکلیف سپنتا نیکنام برای ورود به شورای شهر همچنان معلوم نیست.

 

متن گفت‌وگوی مجید انصاری با «اعتمادآنلاین»‌ را در زیر می‌خوانید؛

 

 

*آقای انصاری، قرار بود جلسه مجمع تشخیص امروز بعد از اتمام ماه رمضان تشکیل شود. آیا این جلسه برگزار شد؟

بله جلسه تشکیل شد.

 

*طرح حضور اقلیت‌ها در شوراهای‌شهر که قرار بود امروز در دستورکار مجمع قرار گیرد، مورد بررسی قرار گرفت؟

خیر این طرح در دستور امروز قرار نداشت. چون آن موضوع به دو کمیسون سیاسی و امنیتی و حقوقی و قضایی مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شده است و کمیسیون سیاسی دفاعی نظر خود را برای دبیرخانه ارسال کرده اما کمیسیون حقوقی و قضایی هم باید نظر دهد.

 

*اما این طرح قبل از ماه رمضان یک بار در صحن بررسی شده و دوباره به کمیسیون حقوقی مجمع ارجاع شده بود. چرا کمیسیون حقوقی مجمع نظرش در این باره را اعلام نمی‌کند؟

بله، پیش از این کمیسیون‌ها بررسی کرده و نظر داده بودند اما با توجه به اینکه قبل از ماه رمضان در مجمع این موضوع بررسی و بحث‌هایی درباره آن مطرح شد، بنابراین مجدد به کمیسیون‌ها ارجاع شد و تصمیم بر این شد که دبیرخانه روی آن کار بیشتری انجام دهند. دو کمیسیون مرتبط هم مجدد بررسی می‌کنند تا بتوانند به نظر مشترکی برسند اما هنوز جمع‌بندی نهایی نکرده‌اند تا در دستور قرار گیرد.  

این مسئله یک بار کلیات آن در صحن بررسی شد. اما چون ایرادات و ابهاماتی وجود داشت قرار شد که دبیرخانه از طریق کمیسیون‌ها کار بیشتری انجام دهد و بعد به صحن بیاید و مجدد بررسی شود، اما گویا هنوز نظر آنها نهایی نشده است.

 

*پس نظر کمیسیون حقوقی و قضایی همچنان منفی است؟

بله نظر کمیسیون حقوقی و قضایی قبلا منفی بود اما باید دید که در بررسی‌های جدید آیا نظر دیگری دارند یا نه.

 

* شما می‌دانید چه زمانی ممکن است اعضای این کمیسیون نظر خود را بدهند تا بار دیگر این طرح به صحن بیاید؟

اطلاعی از این موضوع ندارم. باید جلسه برگزار شود و نتیجه بررسی را به دبیرخانه بفرستند، تا بار دیگر به صحن مجمع بیاید.

 

*چقدر احتمال موافقت این کمیسیون وجود دارد؟

نمی‌شود این موضوع را پیش‌بینی کرد. معمولا نظرات کمیسیون‌ها وابسته به بحث‌های کارشناسی است که در آنجا ارائه می‌شود.

 

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها