2/21/2019
پنج شنبه، ۰۲ اسفند ۱۳۹۷
ضرورت انتشار اوراق مشارکت برای ادامه ساخت مترو
رییس کمیته بودجه شورای شهر تهران مطرح کرد:

ضرورت انتشار اوراق مشارکت برای ادامه ساخت مترو

رئیس کمیته بودجه شورای شهر تهران از ضرورت انتشار اوراق مشارکت برای مترو خبر داد.

اعتمادآنلاین| مجید فراهانی رییس کمیته بودجه شورای شهر تهران، گفت: جلسه‌ای با حضور اعضای کمیسیون حمل و نقل و برنامه و بودجه با دعوت از مدیرعامل مترو و معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران برای پیگیری وضعیت مالی خط شش و هفت مترو برگزار شد.

 

وی با بیان اینکه در این جلسه مدیرعامل مترو گزارشی را از آخرین وضعیت خطوط شش و هفت ارائه کرد، گفت: خط شش با اینکه پیشرفت آن در حوزه ساخت و ساز به بالای 90 درصد رسیده، اما به دلیل عدم تامین منابع مالی در حوزه تجهیزات کمتر از 10 درصد پیشرفت داشته، اما وضعیت خط هفت متفاوت است؛ چرا که این خط در حوزه ساخت و سازهای فیزیکی همچون هواکش میان تونلی و ... در  وضعیت خوبی نیست، اما از نظر تجهیزات وضعیت بهتری نسبت به خط شش دارد که به دلیل عدم امنیت در آبان ماه تعطیل شد، اما بنا به گفته مسئولان شهرداری در هفته آینده فاز یک خط هفت مجددا وارد مدار می‌شود و امید است تا پایان شهریور، نیمه شمالی خط هفت به اتمام برسد.

 

وی با بیان اینکه بانک شهر تامین کننده مالی خط شش مترو است، اما به دلیل حجم بدهی‌های شهرداری، امکان تامین مالی تا زمان پرداخت بدهی را ندارد، افزود: در گذشته چند زمین به بانک شهر برای پرداخت بدهی داده شده بود، اما از آنجایی که این زمین‌ها به مشکل برخورده، بانک شهر نگران است.

 

فراهانی با بیان اینکه باید به سمت فعال کردن اوراق مشارکت برای مترو پیش رویم، گفت: دولت اجازه انتشار 2000 میلیارد تومان اوراق مشارکت را صادر کرده و خوشبختانه 50 درصد آن را تضمین کرده است و به همین دلیل باید به سمت استفاده از اوراق مشارکت برای ساخت مترو پیش برویم؛ چرا که شهرداری مشهد در اردیبهشت ماه گذشته توانست از طریق انتشار اوراق مشارکت 800 میلیارد تومان برای ساخت مترواش جمع‌آوری کند که اگر بتوانیم همین سیستم را برای متروی تهران پیاده کنیم، بسیار به صرفه است.

 

وی با بیان اینکه سود اوراق مشارکت برای مترو 10 درصد است، گفت: این سود بسیار پایین‌تر از سودی است که ما برای ساخت مترو به بانک شهر می‌دهیم و می‌توانیم با جدی گرفتن انتشار اوراق مشارکت، مشکلات مترو را حل و فصل کنیم.

 

فراهانی با بیان اینکه باید هر چه سریع‌تر انتشار اوراق مشارکت را به سرانجام برسانیم، گفت: چیزی تا 15 مرداد ماه که آغاز سیاست‌های تحریمی است، نمانده و باید تا آن زمان نسبت به خرید تجهیزات و ثبت سفارشات اقدام کرد.

 

منبع: ایسنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها