2/21/2019
پنج شنبه، ۰۲ اسفند ۱۳۹۷
تسهیلات فقط 25 درصد قیمت مسکن را پوشش می‌دهد
رییس کمیسیون عمران مجلس:

تسهیلات فقط 25 درصد قیمت مسکن را پوشش می‌دهد

رییس کمیسیون عمران مجلس معتقد است در حال حاضر تسهیلات دولت در بخش مسکن تنها 25 درصد قیمت خرید را پوشش می دهد و این میزان در گذشته 50 درصد بوده است.

اعتمادآنلاین| محمدرضا رضایی رییس کمیسیون عمران مجلس ، از وضعیت فعلی بازار مسکن انتقاد کرد و گفت: در حال حاضر بازار بزرگترین حباب نرخی را در حوزه مسکن تجربه کرده از اینرو معاملات در این حوزه به حداقل ممکن رسیده است.

 

رییس کمیسیون عمران مجلس، از رشد بی ضابطه نرخ مسکن در بازار انتقاد کرد و گفت: با توجه به بزرگ شدن حباب قیمت مسکن اکنون تسهیلات دولتی عدد قابل توجهی از قیمت واقعی مسکن نیست.

 

نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه در گذشته رقم تسهیلات بیش از 50 درصد قیمت تمام شده مسکن را پوشش می داد، افزود: اکنون با گرانی های بی ضابطه در این بخش رقم وام کمتر از 25 درصد قیمت مسکن به ویژه در کلانشهرها را پوشش می دهد.

 

وی با بیان اینکه تجدیدنظر در رقم تسهیلات مسکن ضروری است، تصریح کرد: افزایش مدت بازپرداخت تسهیلات در کنار رشد رقم آن می تواند تا حدودی رونق بازار را رقم بزند. این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه عدم آینده نگری در بخش مسکن رکود چندساله را به این بازار تزریق خواهد کرد، گفت: ارایه مجوز افزایش سرمایه به بانک های عامل می تواند موتور محرک خوبی در راستای تزریق سرمایه در غالب وام به بازار مسکن باشد.

 

رضایی با بیان اینکه در سال های اخیر رقابت نابرابری در رشد قیمت مسکن شکل گرفته است، افزود: حذف قیمت زمین از نرخ تمام شده مسکن یکی از راهکارهایی است که می تواند به ساماندهی بازار مسکن کمک کند.

 

وی با تاکید بر اینکه کمیسیون عمران مجلس بارها نسبت به آینده بازار مسکن به مسئولان دولتی هشدار داده است، تصریح کرد: افزایش سقف تسهیلات مسکن با هدف ایجاد رونق در بازار خرید و فروش می تواند تا حدودی از رکود آینده این بازار جلوگیری کند.

 

رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: دولت باید به حوزه ساخت و ساز مسکن با هدف ایجاد توازن میان عرضه و تقاضا ورود کند که راهکار این مهم ارایه تسهیلات ارزان قیمت است.

 

منبع: ایبِنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها