7/19/2019
جمعه، ۲۸ تیر ۱۳۹۸
تخصیص ارز 4200 تومانی به قطعه‌سازان تکذیب شد

تخصیص ارز 4200 تومانی به قطعه‌سازان تکذیب شد

رییس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی گفت: اعلام صورت گرفته مبنی بر تخصیص ارز دولتی 4200 تومانی به صنعت قطعه‌سازی برای واردات مواد اولیه، نادرست است و قطعه‌سازان مشول دریافت این ارز نیستند.

اعتمادآنلاین| محمدرضا نجفی‌منش اظهار کرد: روز گذشته شاهد انتشار  خبرهایی به نقل  از یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی بودیم که اعلام کرده بود براساس جدیدترین تصمیمات به قطعه‌سازان نیز ارز دولتی 4200 تومانی تعلق می‌گیرد.

 

وی با بیان اینکه ما این موضوع را بررسی کردیم و متوجه شدیم که صحت ندارد، خاطرنشان کرد: اظهارات این نماینده مجلس به دلیل برداشت و استنباط نادرست از تصمیمات اخیر دولت بیان شده است.

 

رییس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی ادامه داد: براساس جدیدترین تصمیمات دولت قطعه‌سازانی که در چند ماه اخیر از ارز دولتی 4200 تومانی برای واردات قطعات استفاده کرده‌اند از ماده 5 مصوبه اخیر هیات دولت مبنی بر پرداخت مابه‌التفاوت ارز دولتی با ارز بازار ثانویه معاف شده‌اند و می‌توانند قطعات وارداتی موجود در گمرک را بدون پرداخت مابه‌التفاوت ترخیص کنند.

 

وی افزود: با این حال قطعه‌سازان از این به بعد مشمول دریافت ارز دولتی 4200 تومانی نبوده و این ارز تنها به کالاهای اساسی مورد نیاز مردم تعلق می‌گیرد و قطعه‌سازان باید ارز مورد نیاز برای واردات مواد اولیه را از بازار ثانویه تامین کنند.

 

نجفی‌منش با بیان اینکه طبق محاسبات ما به توجه به تفاوت قیمت حدودا 100 درصدی ارز دولتی 4200 تومانی با ارز بازار ثانویه و همچنین رشد شدید نرخ مواد اولیه، قیمت قطعات تحویلی به خودروسازان بین 60 تا 80 درصد باید افزایش یابد، تصریح کرد: امیدواریم هرچه زودتر وزارت صنعت، معدن و تجارت و دیگر مقام‌های مسوول تدابیری برای آزادسازی نرخ‌گذاری خودروهای داخلی بیاندیشند زیرا وضعیت فعلی تنها باعث سودجویی دلالان و واسطه‌ها به قیمت متضرر شدن تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان می‌شود.

 

دولت از اوایل اردیبهشت ماه ارز را در قیمت 4200 تومان تک نرخی کرده و اعلام کرد که به تمام واردکنندگان ارز 4200 تومانی تعلق می‌گیرد.

 

با این حال پس از چند ماه از اعلام این سیاست به دلیل آنکه بیشتر واردکنندگان کالا را با ارز 4200 تومانی وارد و با نرخ ارز آزاد در بازار عرضه می‌کردند دولت چندی پیش تصمیمات جدیدی اتخاذ و ارز 4200 تومانی را منحصر به واردات کالاهای اساسی مورد نیاز مردم کرد و اعلام کرد باقی واردکنندگان باید ارز خود را از بازار ثانویه تامین کنند.

 

منبع: ایسنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها