3/4/2021
پنج شنبه، ۱۴ اسفند ۱۳۹۹
پیش‌نویس از سرگیری اعزام حج عمره تحویل عربستان شد
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت:

پیش‌نویس از سرگیری اعزام حج عمره تحویل عربستان شد

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت گفت: پیش نویسی برای از سرگیری اعزام زائران ایرانی به حج عمره مفرده در صورت پذیرش شرایط ایران، تحویل مسوولان حج عربستان شد.

اعتمادآنلاین|  سید علی قاضی عسکر نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت پس از بازگشت از عربستان به ایران در فرودگاه امام خمینی(ره) در جمع خبرنگاران افزود: در صورت پذیرش شرایط ما از سوی مسوولان عربستان به خصوص حفظ عزت و کرامت زائران ایرانی همانند حج واحب و پس از مشورت با برخی مسئولان مربوطه در کشور امیدوارم بتوانیم این مهم را نیز به انجام برسانیم.


وی در خصوص نحوه برگزاری حج امسال نیز گفت: با توجه به فراگیری آموزش های لازم به همه زائران ایرانی قبل از اعزام به حج و دقت و مراقبت های آنان در طول ایام مبنی بر رعایت آموزه ها و قوانین، امسال حجی به مراتب بهتر از سال‌های گذشته به انجام رسید.


وی اظهار داشت: حضور چشمگیر زائران در نمازهای جماعت و آیین های انس با قرآن و جلسات معنوی نیز جزو بهترین های به انجام رسیده حجاج ایرانی بود.


حجت الاسلام قاضی عسکر گفت: تدابیر اجرایی نیز شامل هتل، آشپزخانه، حمل و نقل، ارایه خدمات پزشکی و دیگر خدمات ارائه شده به زائران در حدی بود که موجب شد تا با آرامش بیشتری مناسک حج را به انجام برسانند.


وی گفت: بر اساس آخرین آمار موجود در طول این ایام تاکنون 9 نفر از حجاج ایرانی با توجه به شرایط سنی و کهولت سن جان خود را از دست دادند که ضمن طلب مغفرت از خداوند منان برای این عزیزان به خانواده های معزز آنان نیز تسلیت می گویم.


وی با بیان اینکه طی این مدت آمار فوتی های حجاج در برخی از کشورها به حدود 50 نفر نیز رسید، گفت: یکی از دلایل کاهش آمار فوت شدگان در مقایسه با سال گذشته مراعات زائران ایرانی در تمامی امور و اجرای دقیق برنامه ریزی های انجام گرفته بود.


وی با بیان تعامل بسیار خوب مسوولان عربستان با مسوولان و حجاج ایرانی افزود: این مهم موجب برگزاری بسیار خوب آیین های مختلف حجاج ایرانی در مناسک حج شد.


سرپرست حجاج ایرانی تصریح کرد: از دیگر موضوعاتی که بسیار مورد لمس بود توجه زائران ایرانی به فرمایشات مقام عظمای ولایت مبنی بر پرهیز از بازارگردی در راستای حمایت از تولیدات داخلی بر پایه اقصاد مقاومتی و توجه بیشتر به معنویات بود.


وی در خصوص آخرین وضعیت رسیدگی به شهدای ایران در دو حادثه مسجدالحرام و منا نیز گفت: در این خصوص نشستی با فرزند پادشاه عربستان که هم اکنون امیر شهر مقدس مدینه نیز است، داشتم که در این جلسه ایشان قول همکاری بیشتری را داد.


وی اظهار داشت: به همین منظور از طرف دفتر نمایندگی عربستان در سازمان ملل اسامی شهدا و مجروحین حادثه مسجدالحرام را درخواست کردند که این اطلاعات سریعاپس از انجام هماهنگی های لازم در اختیار آنان قرار گرفت.


حجت الاسلام قاضی عسکر در مورد شهدای منا نیز گفت: با توجه به اینکه مدت زیادی از این حادثه می گذرد امیدوارم در گام دوم در این مورد نیز به نتیجه برسیم.


امسال 85 هزار و 200 زائر ایرانی برای انجام مناسک حج از 19 ایستگاه پروازی به عربستان اعزام شدند که براساس اطلاع مسوولان امر تاکنون حدودی نیمی از این جمعیت به کشور بازگشته اند.


منبع : ایرنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها