11/19/2019
سه شنبه، ۲۸ آبان ۱۳۹۸
عزت ما در این نیست که ترامپ در شورای امنیت تاخت و تاز کند/ حضور روحانی در سازمان ملل در راستای منافع ملی است
عضو شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه:

عزت ما در این نیست که ترامپ در شورای امنیت تاخت و تاز کند/ حضور روحانی در سازمان ملل در راستای منافع ملی است

غلامعلی دهقان، عضو شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه سفر رییس جمهوری به نیویورک را در راستای منافع ملی دانست و گفت: عزت ما در این نیست که ترامپ در مجمع عمومی یا شورای امنیت تاخت و تاز کند و کسی به او پاسخ ندهد.

اعتمادآنلاین| غلامعلی دهقان، عضو شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه درمورد سفر  حسن روحانی به نیویورک و حضور در مجمع عمومی سازمان ملل و جلسه شورای امنیت که به ریاست رییس جمهوری آمریکا تشکیل می شود، بیان کرد: تردیدی نیست که یکی از وظایف سازمان های بین المللی حل و فصل اختلافات کشورها است البته اگرچه به دلایل مختلف و اعمال نفوذ قدرت های جهانی، این مجامع نتوانسته اند آنچنان که انتظار می رود به تمامی تکالیف خود عمل کنند اما می توان از این جایگاه برای بیان آلام و دردها و همچنین دفاع از حقوق ملت ها استفاده کرد.


وی افزود: روحانی از این تریبون جهانی می تواند ندای مظلومیت مردم ایران را باردیگر به گوش جهانیان برساند.


این فعال سیاسی یادآور شد: فراموش نکنیم که رهبر معظم انقلاب، سیاست خارجی را بر سه اصل عزت، حکمت و مصلحت بنا نهاده اند بنابراین عزت ما در این نیست که ترامپ در مجمع عمومی یا شورای امنیت تاخت و تاز کند و کسی به او پاسخ ندهد.


دهقان اضافه کرد: در حقیقت این هم یک جنگ است و به تعبیری جنگ رسانه ای است که باید پاسخ مناسب به آن داده شود بخصوص که بعد از عزت، بر حکمت و مصلحت در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران تاکید شده است. 


وی همچنین گفت: بنابراین از باب حکمت و مصلحت هم که شده باید مقابل دیدگاه ترامپ و همپیمانانش ایستاد و بهترین پاسخ ها را داد همان گونه که قرآن مجید مسلمانان را دعوت کرده که با دیگرانی که شما را قبول ندارند به بهترین روش جدال کنید.


عضو شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه تصریح کرد: علاوه بر این سابقه داشته است که شخصیت هایی از همین تربیون توانستند ندای مظلومیت ملت ایران را مطرح کنند از جمله مرحوم دکتر مصدق در مهر 1330 برای دفاع از حق ملت ایران در موضوع ملی شدن صنعت نفت به آمریکا سفر کرد که بسیار بازتاب گسترده ای داشت. 


دهقان ادامه داد: همچنین در مهر1359 و در هفته اول جنگ تحمیلی شهید محمدعلی رجایی نخست‌وزیر وقت در سفری به آمریکا در نشست شورای امنیت سازمان ملل شرکت کرد و از تجاوز صدام به خاک ایران سخن گفت و افکار عمومی جهان را با ماهیت جنگ‌طلب حزب بعث عراق و صدام، بیش از پیش آشنا کرد.


وی یادآور شد: آیت‌الله خامنه‌ای رییس‌جمهوری وقت نیز در مهر 1366 در اوج جنگ نفتکش‌ها و درگیری های مقطعی ایران با آمریکا در آب های خلیج فارس با حضور در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در یک سخنرانی انقلابی و تاریخی به شدت از دخالت قدرت‌های جهانی از جمله آمریکا در جنگ ایران و عراق انتقاد و بر مشخص شدن متجاوز در آغاز جنگ تاکید کردند، موضوعی که سه سال بعد خاویر پرز دکوئیار دبیرکل وقت سازمان ملل اعلام کرد عراق متجاوز بوده است. 


این فعال سیاسی خاطرنشان کرد: بنابراین از هر طرف که به این موضوع نگاه کنیم حضور رییس جمهوری می تواند منشا خیر و برکات برای کشور باشد به خصوص که برخلاف دفعات قبل که آمریکا بسیاری از کشورها را در پشت سرخود همانند کشورهای اروپایی داشت این بار پشتش کاملا خالی است، شاید برای همین است که نتانیاهو می گوید من هم به آمریکا خواهم رفت.


دهقان تصریح کرد: این نشان دهنده این است که به جز چند کشور ، دیگر کشورها همانند دهه های گذشته از مواضع غیرمنصفانه آمریکا حمایت نمی کنند و این یک امتیاز برای ایران است که در زمانی به مجمع عمومی و شورای امنیت می رود که یاوران و دوستانی هم دارد ، امید است حضور روحانی همراه با دستاورد مثبت و فراوانی برای سیاست خارجی ایران باشد.


به گزارش ایرنا، محمود واعظی رییس دفتر رییس جمهوری 14 شهریور در پایان جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران اعلام کرد که حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری هفته اول مهرماه برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک سفر می کند.


در روز‌های اخیر بحث‌هایی بر سر این سفر در رسانه‌ها مطرح شده است. برخی با یادآوری این که آمریکا قرار است ریاست دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل را برعهده بگیرد از روحانی خواستند که در نشست امسال مجمع عمومی سازمان ملل شرکت نکند.

 

منبع: ایرنا 

 

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها