1/17/2019
پنج شنبه، ۲۷ دی ۱۳۹۷
هیاتی از کره جنوبی در راه ایران برای انجام مذاکرات واردات نفت

هیاتی از کره جنوبی در راه ایران برای انجام مذاکرات واردات نفت

منابع خبری از هیاتی از کره جنوبی که برای مذاکرات مربوط به واردات نفت از ایران در راه تهران هستند، خبر دادند.

اعتمادآنلاین| خبرگزاری فرانسه به نقل از برخی منابع اعلام کرد که هیاتی از کره جنوبی هفته آینده رهسپار ایران می شود تا درباره از سرگیری واردات نفت گفتگو کند.

 

از سوی دیگر برخی منابع به رویترز اعلام کردند که کره جنوبی حدود 200 هزار بشکه در روز نفت از ایران به موجب معافیت از تحریم های آمریکا وارد می کند.

همزمان خبرگزاری یونهاپ روز جمعه گزارش داد: «انجمن نفت کره جنوبی و شماری از پالایشگاه های این کشور در حال بررسی راهکارهایی برای وارد کردن انواع فراورده های نفتی از جمله نفت فوق سبک و نفتا از ایران هستند و رایزنی ها درباره این موضوع و متنوع کردن منابع وارداتی در کشور شروع شده است».

 

شرکت های پتروشیمی و پالایشگاه های کره جنوبی بشدت به نفت فوق سبک ایران نیاز دارند و نمی خواهند تحریم ها مانع خرید شود و باعث شود تا اختلالی در عرضه سوخت بوجود بیاید و بر قیمت ها تاثیر منفی بگذارد.

 

کره جنوبی و هفت کشور از جمله جزیره تایوان این معافیت را دریافت کرده اند و بر همین اساس اشتهای کم سابقه ای برای خرید نفت فوق سبک از ایران در میان شرکت ها وجود دارد.

 

آمارها نشان می دهد کره جنوبی نزدیک به 50 درصد از نفت فوق سبک لازم برای شرکت ها و پالایشگاه های این کشور در ماه آوریل امسال را از ایران وارد کرده است این میزان به رغم کاهش بین ماه های می تا اوت امسال 30 درصد بوده است.

 

کره جنوبی هم اکنون بخشی از نفت سبک مورد نیاز خود را از کشورهای قطر، نیجریه، نروژ، لیبی، مالزی، فیلیپین و استرالیا تامین می کند و بیشترین سهم در صادرات نفت سبک به این کشور را قطر در اختیار دارد.

 

اما این منابع به هیچوجه نتوانسته اند جای ایران را برای کره جنوبی پرکنند و برای همین معافیت ها برای این کشور اهمیت زیادی دارد و اکنون بحث روی این است که منابع واردات نفت سبک و نفتا از ایران متنوع تر شود.

 

منبع: مهر

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها