2/21/2019
پنج شنبه، ۰۲ اسفند ۱۳۹۷
مستند «آرمسترانگ» با تصاویری تاکنون دیده نشده می‌آید

مستند «آرمسترانگ» با تصاویری تاکنون دیده نشده می‌آید

سال 2019 و همزمان با پنجاهمین سالگرد فرود نیل آرمسترانگ و باز آلدرین بر سطح ماه، مستندی از زندگی این فضانورد آمریکایی عرضه خواهد شد که تصاویر آن تاکنون در آرشیو خانوادگی از نظرها پنهان بود.

اعتمادآنلاین| سال آینده میلادی به مناسبت پنجاهمین سالگرد فرود انسان بر سطح ماه، مستند جدیدی درباره نیل آرمسترانگ، فضانورد آمریکایی و اولین انسانی که پا بر سطح ماه گذاشت عرضه خواهد شد. مستند «آرمسترانگ» از فیلم‌های ویدیوی خانگی خانواده آرمسترانگ و تصاویر آرشیوی ناسا استفاده خواهد شد که تاکنون و در طول نیم قرن گذشته منتشر نشده‌اند.

 

تهیه‌کننده این مستند کمپانی «Tin Goose Films» است که پیش از این نیز دستی بر آتش موضوع فضا داشته است و ساخت دو مستند بلند «آخرین انسان بر ماه» (2014) و «عملیات کنترل: قهرمانان دیده نشده آپولو» (2017) را در کارنامه خود دارد؛ مستندهایی که به قول ورایتی نگاهی جذاب به پشت صحنه و اعضای تیم پرواز و کنترل پروژه‌ای دارد که باعث شد آمریکا پیروزی در مسابقه فضایی دوران جنگ سرد را از آن خود کند.

 

تصاویر ویدیوی خانگی استفاده شده در مستند «آرمسترانگ» تاکنون از حلقه خانوادگی آرمسترانگ خارج نشده بودند. این تصاویر با عکس‌ها و تصاویر ویدیویی ناسا و تصاویر مستند از آرشیو آرمسترانگ در دانشگاه محل تحصیلش یعنی دانشگاه پردو در ایندیانای آمریکا ترکیب خواهد شد و دوره زمانی فعالیت او در آژانس فضایی، شوق و فعالیتش برای کار در پروژه های جیمینی 8 و آپولو11، تجربه نزدیک به مرگ او در پروازی آزمایشی به عنوان خلبان نیروی دریای آمریکا در کره و در نهایت چالش او تا تبدیلش به یک سلبریتی استثنائی را به تصویر می‌کشد.

 

«آرمسترانگ» بهار سال 2019 عرضه خواهد شد اما این تنها اثر عرضه شده درباره عملیات فضایی سال 1969 نخواهد بود. «اولین مرد» به کارگردانی دیمین شزل و مجموعه درام چند قسمتی «یک جهش بزرگ» به تهیه‌کنندگی مایک مداووی نیز قرار است در همین دوره زمانی به نمایش درآید.

 

نیل آرمسترانگ نخستین انسانی بود که طی ماموریت «آپولو 11» در 20 ژوئیه 1969 (29 تیرماه 1348) بر کره ماه گام نهاد و به همراه باز آلدرین 2 ساعت و نیم روی ماه کاوش کرد. او فضانورد ناسا، خلبان آزمایش‌کننده، مهندس هوافضا، استاد دانشگاه و خلبان نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا بود که پس از پایان جنگ کره و ترک نیروی دریایی در سال 1962 به ناسا پیوست. اولین پرواز او در ناسا، فرماندهی او در پرواز جمینای 8 در سال 1966 بود. 

نیل آرمسترانگ در سال 2012 و در سن 82 سالگی درگذشت.

 

منبع: مهر

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها