2/21/2019
پنج شنبه، ۰۲ اسفند ۱۳۹۷
آمریکا و چین به دنبال اجرای توافق آتش‌بس جنگ تجاری

آمریکا و چین به دنبال اجرای توافق آتش‌بس جنگ تجاری

یکی از سخنگویان وزارت بازرگانی چین اعلام کرد، پکن و واشنگتن می‌خواهند برای بهبود روابط تجاری، تمامی تعرفه‌های اضافی را ظرف 90 روز لغو کنند.

اعتمادآنلاین| گائو فنگ، سخنگوی وزارت بازرگانی چین به خبرنگاران گفت، پکن در راستای آتش‌بس تجاری با آمریکا، فورا توافقی را که هر دو طرف در خصوص محصولات کشاورزی، انرژی، خودرو و دیگر اقلام خاص به آن دست یافتند، اجرایی خواهد کرد.

 

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، وی افزود: چین و آمریکا هدف نهایی برای لغو تمامی تعرفه‌های اضافی ظرف 90 روز آینده را تعیین کرده‌اند.

 

این سخنگو در ادامه گفت: هر دو طرف رایزنی‌های خود را حفظ خواهند کرد و در تلاشند تا به یک سازش و توافق نهایی دست یابند. این رایزنی‌ها بر مبنای احترام انجام برگزار خواهد شد و مسائلی که باعث نگرانی هر یک از دو طرف باشد، مد نظر قرار می‌گیرد.

 

وی گفت: نشست میان رهبران چین و آمریکا بسیار موفقیت آمیز بود. هر دو طرف در حال حاضر به یک توافق بسیار مهم در خصوص مسائل تجاری دست یافتند. هیأت‌هایی از هر دو کشور در حال حاضر مشغول انجام همکاری‌های موفقیت‌آمیز با یکدیگر هستند. ما به طور قطع مطمئن هستیم که در این بازه زمانی 90 روزه به یک توافق دست خواهیم یافت.

 

این بیانیه پس از دیدار دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا و شی جینپینگ، همتای چینی‌ او در حاشیه نشست گروه 20 در آرژانتین منتشر شد. ترامپ موافقت کرد تا برنامه‌ها برای افزایش تعرفه‌ها بر محصولات چینی به ارزش 200 میلیارد دلار از 10 درصد به 25 درصد را به حالت تعلیق درآورد تا راه را برای مذاکرات تجاری با پکن هموار سازد.

 

به گفته کاخ سفید، در عوض چین توافق کرد تا مقدار قابل توجهی از محصولات کشاورزی، انرژی و صنعتی آمریکا را در بین دیگر اقلام خریداری کند تا عدم تعادل تجاری میان این دو کشور را کاهش دهد.

 

ترامپ روز سه‌شنبه اعلام کرد که مذاکرات تجاری میان واشنگتن و پکن به مدت 90 روز به طول می‌انجامد.

 

منبع: ایسنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها