4/10/2020
جمعه، ۲۲ فروردین ۱۳۹۹
 آیا مستند «هاشمی زنده است» تحریف تاریخ است؟/ هزینه میلیاردی چند دانشجو برای ساخت یک مستند/ ساخت این مستند از سوی ارگان‌های خاص به صورت سفارشی ساخته شده بود
واکنش خانواده آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به ساخت مستند «هاشمی زنده است»

 آیا مستند «هاشمی زنده است» تحریف تاریخ است؟/ هزینه میلیاردی چند دانشجو برای ساخت یک مستند/ ساخت این مستند از سوی ارگان‌های خاص به صورت سفارشی ساخته شده بود

مستند«هاشمی زنده است» با معرفی و روایت جزئیات زندگی آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی از ابتدای نوجوانی تا درگذشت او به بررسی اقدامات وی در بین سال‌های 1320 تا دی ماه 1395 می‌پردازد. ساخت این مستند حواشی بسیاری را به وجود آورده است که طبق گفته خانواده هاشمی این اثر تحریف تاریخ است

اعتمادآنلاین| مستند «هاشمی زنده است» اولین فیلم بلند علی طادی به عنوان کارگردان است که برشی از زندگی آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی از آغاز مبارزات سیاسی تا زمان وفات  او را روایت می‌کند. مراحل ساخت و تحقیق این مستند دوسال به طول انجامید. همان طور که انتظار می‌رفت ساخت و نمایش این مستند بی حاشیه نبود، و واکنش‌های مختلفی را از جانب قشر‌های مختلف جامعه و به خصوص خانوده هاشمی رفسنجانی به همراه داشته است. این مستند اخیرا در دانشگاه تهران به نمایش درآمد که خانواده آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی هم در این مراسم دعوت شدند اما هیچ کدام از اعضا در این مراسم شرکت نکردند. این موضوع با بحث‌های بسیار زیادی همراه شد.

 

عدم حضور خانواده هاشمی در نمایش مستند«هاشمی زنده است»

 

مستند «هاشمی زنده است» در حالی در دانشگاه تهران به نمایش درآمد که خانواده مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی از حضور در این مراسم صرف نظر کردند. عصر 27 آذرماه مستند 100 دقیقه‌ای  «هاشمی زنده است» به کارگردانی و نویسندگی علی طادی در دانشکده فنی دانشگاه تهران به نمایش درآمد.

 

در پایان این مراسم که قرار بود با حضور محمد هاشمی رفسنجانی و همچنین عوامل سازنده این مستند برگزار شود، یکی از عوامل اجرایی این مراسم با حضور در جایگاه درباره علت حضور نداشتن خانواده آیت الله هاشمی گفت: « از طرف آقای هاشمی پیامی را برای ما ارسال کردند که در آن نوشته‌اند: «به دلیل اشکالات متعدد و تخریب‌گرایانه علیه مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و ... شرکت جناب آقای مهندس محمد هاشمی در جلسه دانشگاه تهران منتفی است.»

 

باید پرسید که این هزینه از کجا تأمین شده است؟

 

محمد هاشمی برادر رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام، درباره ساخت این مستند گفت: «یکی از آخرین نمونه‌های تخریب شخصیت مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی(ره) را مستندی با عنوان «هاشمی زنده است» خواند که اخیراً در یکی از دانشگاه‌های تهران رونمایی شده است. هاشمی توضیح داد: در این فیلم که عنوانش «هاشمی زنده است» و برگرفته از سخن امام خمینی(ره) بود، ابتدا حضور مرحوم آیت‌الله هاشمی در همه صحنه‌های انقلابی و اعتماد مردم و امام راحل به ایشان را نشان می‌داد، اما در مرحله بعد وارد دوران دولت سازندگی می‌شد و تحلیلی ارائه می‌داد که انحراف انقلاب از همین زمان در کشور شروع شد و بعد در دولت خاتمی، احمدی‌نژاد و روحانی هم همین انحراف ادامه پیدا کرد؛ در پایان این فیلم هم نتیجه می‌گیرد که ریل انحراف از انقلاب را هاشمی رفسنجانی پایه‌گذاری کرد و بنابراین هاشمی زنده است چون انحراف زنده است؛ این از آخرین نمونه‌های تخریب شخصیت یار و یاور امام خمینی(ره) است؛ و البته تمسخر کلام امام خمینی(ره) هم هست.‌ وی اضافه کرد: من به سازندگان این فیلم که ادعا می‌کردند 3-2 دانشجوی ساده هستند گفتم این فیلم قطعاً بالای چند میلیارد تومان هزینه داشته و باید پرسید که این هزینه از کجا تأمین شده است؟

 

قطعاً جریانی پشت این قضیه است که به‌دنبال تخریب اندیشه و تفکر هاشمی است؛ اینان می‌خواهند در سال‌های بعد، بلایی که با نام هاشمی به سرشان آمد و توسط مردم کنار گذاشته شدند، دیگر بر سرشان نیاید و لذا تخریب اندیشه و شخصیت مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را شدت بخشیده‌اند.»

 

دستکاری در تاریخ و روایت های مجعول و بی پشتوانه

 

رئیس شورای شهر تهران درباره طرح برخی ادعاهای تاریخی در خصوص مرحوم هاشمی رفسنجانی، گفت: «اظهار نظر و انتقاد حق هر جریان و شخصی است و ما نه تنها مخالف اظهار نظر افراد نیستیم بلکه از آن استقبال می کنیم، اما باید مراقبت کنیم اگر اظهار نظرمان مربوط به تاریخ و گذشته است براساس مستندات و شواهد و قرائن قابل بررسی وتحقیق توسط پژوهشگران باشد.»

 

وی ادامه داد: «اینطور تلقی نشود که ما تغییر کرده ایم و دیگر عملکرد خود در دهه های گذشته را قبول نداریم اما برای اینکه مسئولیت آن را نپذیریم، با طرح ادعاهای غیر مستند، می خواهم آن را به گردن فرد دیگری مانند مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی بیاندازیم.»

 

فرزند مرحوم هاشمی رفسنجانی افزود: «دستکاری در تاریخ و روایت های مجعول و بی پشتوانه، اگرچه ممکن است برای برخی محبوبیت های کوتاه مدت را به همراه داشته باشد اما در کلان به انقلاب و جامعه و قضاوت نسل های آینده آسیب می زند.»

 

ساخت این مستند از سوی ارگان‌های خاص به صورت سفارشی 

 

یاسر هاشمی پسر کوچک آیت‌الله درباره این مستند می‌گوید: «ساخت این مستند از سوی ارگان‌های خاص به صورت سفارشی ساخته شده بود که بیشتر در جهت تخریب آیت‌ا... هاشمی بود، چرا که گفته شده این مستند جنبه انتقاد دارد اما چنین موضوعی را مشاهده نکردیم چرا که جنبه انتقادی نداشت. متاسفانه صحنه‌ها، تصاویر و اطلاعات دروغ در این فیلم بسیار زیاد بود که حتی پس از مدتی مشخص شد که این فیلم از وزارت ارشاد مجوز نگرفته است.»

 

از خانواده یعنی ما، دعوت کرده بودند که در مراسم پخش این مستند شرکت کنیم اما هنگامی که از محتوای این مستند باخبر شدیم در این مراسم حضور پیدا نکردیم و با پخش آن هم به مخالفت پرداختیم.»


 

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها