4/5/2020
یکشنبه، ۱۷ فروردین ۱۳۹۹
خطر تصلب شریان با مصرف ویتامین D کاهش می‌یابد

خطر تصلب شریان با مصرف ویتامین D کاهش می‌یابد

به گفته محققان، مصرف دوز بالای ویتامین D احتمالا ریسک سفتی عروق و تصلب شریان را که فاکتور پرخطر اصلی بیماری‌های قلبی-عروقی و مرگ است، در افراد چاق مواجه با کمبود این ویتامین کاهش می‌دهد.

اعتمادآنلاین| بیماری‌های قلبی علت اصلی مرگ در جهان هستند و حدود 17/7 میلیون مرگ در سال 2015 اتفاق افتاده که 31 درصد تمام مرگ‌های جهان را شامل می‌شود.

 

«یانبین دانگ»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه آگوستا آمریکا، در این باره می‌گوید: «دیواره‌های سخت عروق و کمبود ویتامین D ممکن است از عوامل احتمالی در تصلب شریان باشند.»

 

یافته‌ها نشان می‌دهد در حال حاضر میزان مصرف  4000 IUs بالاترین میان دوز مصرف تلقی می‌شود که سختی عروق خونی را با سرعت بالا و حدود 10/4 درصد در طول چهار ماه کاهش می‌دهد.

 

مصرف 2000 IUs ویتامین D در طول مدت مشابه، میزان سفتی شریان‌ها را تا 2 درصد کاهش می‌دهد.

 

به گفته محققان، «زمانی‌که شریان‌ها سفت می‌شوند، سرعت موج ضربان قلب بالاتر می‌رود که موجب افزایش خطر بیماری کاردیومتابولیک در آینده می‌شود. بیماری کاردیومتابولیکشامل بیماری‌های دیابت، پرفشارخونی، چربی خون و بیماری‌های قلبی است.»

 

در این مطالعه، محققان افراد 13 تا 45 ساله را که همگی تا حدودی مبتلا به سفتی شریان‌ها بودند، بررسی کردند. این افراد به دلیل نقش ویتامین D در افزایش سلامت استخوان‌ها، دوز مختلفی از این ویتامین را مصرف می‌کردند.

 

منبع: مهر

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها