6/17/2019
دوشنبه، ۲۷ خرداد ۱۳۹۸
اعتبار 500 میلیون یورویی صندوق توسعه ملی حوزه سلامت چه شد؟
سوالی که مسئولان حوزه سلامت باید پاسخ دهند

اعتبار 500 میلیون یورویی صندوق توسعه ملی حوزه سلامت چه شد؟

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ضمن تشریح نحوه توزیع معادل ریالی 500 میلیون یورویی که قرار بود از صندوق توسعه ملیی به حساب این سازمان واریز شود، گفت: بخش دوم پول هم که تا سقف معادل ریالی 500 میلیون یورو خواهد بود، باید توسط بانک مرکزی به حسابی که سازمان برنامه و بودجه اعلام کرده، واریز شود و ما پیگیر پرداخت آن هستیم.

اعتمادآنلاین|مهندس طاهر موهبتی درباره نحوه توزیع بخشی از معادل ریالی 500 میلیون یورویی که قرار بود از صندوق توسعه ملی به حساب بیمه سلامت واریز شود، گفت: 2640 میلیارد تومان که بخشی از معادل ریالی 500 میلیون یورو صندوق توسعه ملی بود، به حساب  سازمان بیمه سلامت واریز شد که بلافاصله توزیع آن را میان ارائه‌کنندگان خدمات بخش دولتی و خصوصی از چهارشنبه هفته گذشته آغاز کردیم.

 

وی افزود: حدود 2000 میلیارد تومان از این مبلغ برای جبران بدهی‌های بخش دولتی دانشگاهی توزیع شد و حدود 600 میلیارد هم در بخش خصوصی بابت بدهی‌های ما به ارائه‌دهندگان خدمت توزیع شده است که قاعدتا بخش قابل توجهی از آن برای دارو و تجهیزات مصرفی پزشکی و سایر بدهی‌های ما استفاده می‌شود.

 

"دارو" و "تجهیزات مصرفی پزشکی" در اولویت جبران هزینه‌ها


موهبتی با بیان اینکه طبق مصوبه مقام معظم رهبری این پول باید برای جبران بدهی‌های دارویی، تجهیزات مصرفی پزشکی و خدمات درمانی مصرف شود، افزود: بر این اساس، این مصوبه به‌ نوعی تمام محورهای بدهی‌های سازمان بیمه سلامت را پوشش می‌دهد، اما تمهیداتی را فراهم کردند که به مطالبات دارویی و تجهیزات مصرفی پزشکی اولویت داده شود و بعد برای جبران بدهی سایر بخش‌ها اقدام کنیم. خوشبختانه سازمان بیمه سلامت بخشی از این پول را دریافت کرد و به حساب دانشگاه‌های علوم پزشکی واریز کردیم. وزارت بهداشت هم تمهیداتی فراهم کرده است که این پول به سرعت در اختیار شرکت‌های دارویی و تجهیزات مصرفی پزشکی قرار گیرد و مابقی را هم برای سایر بدهی‌ها هزینه می‌کنند.

 

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت درباره زمان پرداخت بخش دوم معادل ریالی 500 میلیون یورو، ادامه داد: بخش دوم پول هم که تا سقف معادل ریالی 500 میلیون یورو خواهد بود، باید توسط بانک مرکزی به حسابی که سازمان برنامه و بودجه اعلام کرده است، واریز شود و بعد از آن سازمان برنامه آن را به حساب خزانه واریز کرده و ما هم از خزانه دریافت می‌کنیم.

 

موهبتی گفت: تا جایی که اطلاع دارم هنوز بانک مرکزی پولی به حساب مورد نظر سازمان برنامه و بودجه واریز نکرده است. بر این اساس هم آقای دکتر نمکی - سرپرست وزارت بهداشت و هم ما در سازمان بیمه سلامت پیگیریم تا این پول هر چه سریع‌تر واریز شود و به دست مصرف‌کننده برسد. به هر حال ذات این پول این بود که به سرعت در اختیار ما قرار گیرد و با توجه به شرایط اقتصادی کشور برای جبران بدهی‌هایمان پرداخت شود. بنابراین طبیعی است که باید به سریع محقق شدن آن توجه شود.

 

وی با بیان اینکه پیگیر پرداخت هر چه سریع‌تر بخش دوم پول از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران هستیم و به محض دریافت، آن را در کشور توزیع می‌کنیم، گفت: البته با توزیع این پول، باز هم بدهی‌های بیمه سلامت صفر نمی‌شود و تا پایان سال نزدیک به دو تا سه هزار میلیارد از بدهی‌هایمان باقی‌ می‌ماند. از طرفی با توجه به محدودیت منابع سازمان برنامه و بودجه و کسری بودجه‌ بیش از 2000 میلیاردی ما در سال 1397، طبیعتا بدهی بیشتری را نسبت به مبلغ امروز خواهیم داشت.

 

منبع: ایسنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها