6/17/2019
دوشنبه، ۲۷ خرداد ۱۳۹۸
رشد ماهانه واردات نفت هند از ایران
رویترز خبر داد

رشد ماهانه واردات نفت هند از ایران

هند در دسامبر بیش از 300 هزار بشکه در روز نفت از ایران وارد کرد که تقریبا حدود میزان خرید محدود شده تحت معافیت آمریکا بود.

اعتمادآنلاین| آمار کشتیرانی که توسط رویترز رصد شد، نشان داد واردات نفت ایران در دسامبر نسبت به مدت مشابه سال 2017 به میزان 41 درصد کاهش داشت اما در مقایسه با نوامبر که تحریم‌های آمریکا علیه ایران آغاز شد، 9.4 درصد رشد داشت.

 

واردات نفت هند از ایران در نوامبر به دلیل آغاز تحریم‌های آمریکا، 41 درصد نسبت به اکتبر کاهش داشت و به پایین‌ترین میزان در یک سال اخیر رسید. ایران نیز در میان بزرگترین صادرکنندگان نفت هند در اکتبر از رتبه چهارم به رتبه ششم نزول کرد و سهم بازارش را به کشورهایی مانند عربستان سعودی، عراق و امارات متحده عربی واگذار کرد.

 

در نوامبر که تحریم‌های آمریکا علیه ایران آغاز شد، واردات نفت هند از ایران به طور میانگین 276 هزار بشکه در روز بود، زیرا هند به دلیل ابهامات در خصوص دریافت معافیت و امکان ادامه واردات از تهران، ناچار شد خریدش را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

 

هند به همراه هفت کشور از تحریم‌های آمریکا معافیت گرفت و این معافیت‌ها به خریداران نفت ایران اجازه می‌دهد به وارداتشان با حجم کمتر تا ماه مه سال 2019 ادامه دهند. هند تحت معافیت‌ها می‌تواند حدود 300 هزار بشکه در روز نفت از ایران وارد کند.

 

ایران در نوامبر ششمین صادرکننده بزرگ نفت به هند بود و عراق، عربستان سعودی و امارات متحده عربی سه رتبه اول را در اختیار داشتند.

 

طبق آمار نفتکش‌ها، در دسامبر نیز ایران ششمین صادرکننده بزرگ نفت به هند بود در حالی که در دسامبر سال 2017 جایگاه سوم را در اختیار داشت. سهم ایران از بازار نفت هند در دسامبر سال 2018 به 6.2 درصد در مقایسه با 11.7 درصد در دسامبر سال 2017 رسید.

 

منبع: ایسنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها