6/18/2019
سه شنبه، ۲۸ خرداد ۱۳۹۸
محاکمه نخست‌وزیر سابق فرانسه و همسرش به اتهام فساد

محاکمه نخست‌وزیر سابق فرانسه و همسرش به اتهام فساد

دفتر دادستان مالی فرانسه درخواست کرده که «فرانسوا فیون» نخست‌وزیر سابق این کشور و همسرش به اتهامات فساد دادگاهی شوند.

اعتمادآنلاین| فرانسوا فیون که زمانی در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 2017 میلادی فرانسه نامزد پیشتاز انتخابات بود، متوجه شد که تلاش‌هایش برای رسیدن به ریاست‌جمهوری به خاطر اتهامات فساد نقش برآب شده است؛ اتهاماتی مبنی بر این‌که وی و همسرش پنلوپه و دو فرزندشان بیش از یک میلیون یورو (1/1 میلیون دلار) به خاطر سال‌ها کار به عنوان معاونین پارلمانی که شامل هیچ اقدام پایداری نبوده، دریافت کرده‌اند.

 

فیون 64 ساله انجام هر کار اشتباهی را رد کرده است. وی مدعی است که این اتهامات در جریان یک کمپین لکه‌دار کردن شهرت وی با هدف از بین بردن تلاش‌هایش برای رسیدن به ریاست‌جمهوری علیه وی مطرح شده‌اند.

 

یکی از مقامات در دفتر دادستان مالی فرانسه که خواست نامش فاش نشود، گزارش‌های روز جمعه مبنی بر ارائه‌ درخواست برای دادگاهی این دو نفر را تایید کرد. قاضی تحقیق که به این پرونده رسیدگی می‌کند، می‌تواند این درخواست دادستان‌ها را برای دادگاهی کردن این زوج را قبول یا رد کند.

 

در مارس سال 2017 میلادی اتهامات اولیه علیه فیون مطرح شد که شامل سوء‌استفاده از بودجه‌های دولتی، کسب پول از طریق سوء‌استفاده از بودجه‌های دولتی و اموال و دارایی‌های شرکتی و همچنین اعلام نادرست اموال و دارایی‌ها بود. همسرش نیز در همان سال به سوء‌استفاده از بودجه‌های دولتی، کسب پول از طریق سوء‌استفاده از اموال شرکتی و همچنین دریافت پول از یک کلاهبرداری متهم شد.

 

یا وجود این تحقیقات فساد که فیون آن را به عنوان یک ترور سیاسی محکوم کرده بود، وی به کاندیداتوری برای ریاست جمهوری ادامه داد.

 

از آغاز سال 2017 میلادی هنگامی که این تحقیقات آغاز شد، فیون مجبور شد کمپین‌های انتخاباتی خود را به تجمع‌های سیاسی و تعداد اندکی بازدید تحت تدابیر امنیتی شدید برای اجتناب از رویارویی با معترضان ضدفساد که شعار «فیون در زندان» سرمی‌دادند، محدود کند.

 

اما در نهایت امانوئل ماکرون یک میانه‌روی جوان توانست در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 2017 میلادی پیروز شود.

 

فیون از سال 2007 تا 2012 میلادی تحت ریاست جمهوری نیکولا سارکوزی رئیس جمهوری وقت فرانسه به عنوان نخست وزیر کشورش خدمت کرد. وی تحت دوره‌های تصدی روسای جمهوری قبلی فرانسه یعنی فرانسوا میتران و ژاک شیراک پنج بار به عنوان یکی از مقامات دولت فعالیت کرد.

 

در سال 1981 میلادی فیون برای نخستین بار به عنوان نماینده شهر سبل – سور – سارت واقع در حومه غربی فرانسه به پارلمان فرانسه راه یافت؛ جایی که خانواده‌اش در آنجا در برجی کوچک که باغی بزرگ احاطه شده بود، زندگی می‌کردند. در 27 سالگی وی جوان‌ترین قانون‌گذار در مجلس عوام مجمع ملی (پارلمان) فرانسه بود.

 

منبع: ایسنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها