6/4/2020
پنج شنبه، ۱۵ خرداد ۱۳۹۹
عده‌ای در مقابل اصلاح قانون اساسی گارد دارند/ نیاز به اصلاح موردی قانون اساسی احساس می‌شود/ عزم جدی برای اصلاح قانون اساسی وجود ندارد/ نباید بعد از 40 سال از بازنگری و اصلاح قانون اساسی بترسیم/ اگر اکثریت جامعه نیاز موردی اصلاح قانون اساسی را فهمیده باید این اتفاق بیفتد
غلامعلی جعفرزاده، نماینده رشت و نایب رئیس فراکسیون مستقلین مجلس در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین:

عده‌ای در مقابل اصلاح قانون اساسی گارد دارند/ نیاز به اصلاح موردی قانون اساسی احساس می‌شود/ عزم جدی برای اصلاح قانون اساسی وجود ندارد/ نباید بعد از 40 سال از بازنگری و اصلاح قانون اساسی بترسیم/ اگر اکثریت جامعه نیاز موردی اصلاح قانون اساسی را فهمیده باید این اتفاق بیفتد

نایب رئیس فراکسیون مستقلین مجلس، گفت: عزم جدی برای اصلاح قانون اساسی وجود ندارد و این موضوع بیشتر در حد حرف و تئوری است. احساس می‌کنم ترس و خوفی برای اصلاح قانون اساسی وجود دارد. به لطف خدا ما وارد چهلمین سال انقلاب شدیم و نباید از اصلاح و بازنگری در خودمان بترسیم. باید در قوانین‌مان مرتبط بازنگری کنیم و مواردی که اشکال دارد را اصلاح کنیم.

اعتمادآنلاین| غلامعلی جعفرزاده، نماینده رشت و نایب رئیس فراکسیون مستقلین مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار اعتمادآنلاین با اشاره به نیاز کشور به اصلاح قانون اساسی، گفت: باید با توجه به نیازهای اجتماعی هر یک دهه یا حداکثر هر دو دهه یکسری تغییراتی در قانون اساسی بدهیم.

او ادامه داد: گاردی در مقابل اصلاح قانون اساسی ایجاد شده است چون عمدتا توسط مخالفین شدید حاکمیت این موضوع مطرح می‌شد و احساس می شود هر کسی که می‌خواهد در خصوص تغییر قانون اساسی حرف بزند نیت سوء و نظر بد دارد در حالی که به این شکل نیست.

این نماینده مجلس تاکید کرد: ما به عنوان دوستدار نظام و انقلاب احساس می‌کنیم در برخی از موارد که مصداق آن را نمی‌توانم بگویم یا نمی‌خواهم بگویم، می‌توان تغییر محسوس داد. بنده به شخصه با اصلاح مرتبط قانون اساسی مانند آنچه در فرانسه اتفاق افتاد و در دهه‌های اخیر بیش از 100 بار قانون اساسیشان را تغییر دادند، مخالف هستم و این اتفاق نباید بیفتد.

جعفرزاده گفت: اگر اکثریت مطلق جامعه به این نتیجه رسیدند که در برخی موارد باید اصلاحاتی انجام شود باید این اتفاق بیفتد. به نظر می‌رسد در حال حاضر زمان آن است که در برخی از موارد بازنگری جدی در قانون اساسی داشته باشیم.

او در خصوص اینکه بازنگری قانون اساسی منجر به حل بحران‌های سیاسی و اجتماعی می‌شود، اظهار کرد: با بازنگری تند و تند که برخی کشورها انجام می‌دهند، موافق نیستیم و اینگونه نمی‌توان نتیجه صد درصدی گرفت. اما اینکه قانون اساسی را بدون تغییر بگذاریم هم خوب نیست. در برخی موارد احساس می‌شود که نیاز داریم قانون اساسی اصلاحات موردی پیدا کند.

این نماینده مجلس تاکید کرد: عزم جدی برای اصلاح قانون اساسی وجود ندارد و این موضوع بیشتر در حد حرف و تئوری است.

او از تشکیل کارگروه مشترک مجمع، مجلس و شورای نگهبان برای اصلاح قانون اساسی اظهار بی‌اطلاعی کرد و گفت: احساس می‌کنم ترس و خوفی برای اصلاح قانون اساسی وجود دارد. به لطف خدا ما وارد چهلمین سال انقلاب شدیم نباید از اصلاح و بازنگری در خودمان بترسیم. باید در قوانینمان مرتبط بازنگری کنیم و مواردی که اشکال دارد را اصلاح کنیم.

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها