2/20/2020
پنج شنبه، ۰۱ اسفند ۱۳۹۸
چند پرسش درباره خبر مهم لاریجانی از دستور رهبری برای اصلاح ساختاری کشور

چند پرسش درباره خبر مهم لاریجانی از دستور رهبری برای اصلاح ساختاری کشور

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی امروز در نشست شورای اداری استان قم، از یک دستور مهم حکومتی خبر داد. آقای لاریجانی از دستور مهم رهبری برای اصلاح ساختاری کشور ظرف چهار ماه آینده خبر داد و در ادامه تنها با انتخاب واژه «شاید» در جمله «شاید این اصلاح ساختاری به اصلاح بودجه نیز بینجامد بنابراین در شرایط فعلی، کشور ما احتیاج به درک بهتر و همت مشترک تمام مسئولان دارد» به دیگر جزییات این دستور رهبری و اصلاحات ساختاری اشاره‌ای نکرد.

اعتمادآنلاین| مجتبی حسینی، سردبیر: علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی امروز در نشست شورای اداری استان قم، از یک دستور مهم حکومتی خبر داد. آقای لاریجانی از دستور مهم رهبری برای اصلاح ساختاری کشور ظرف چهار ماه آینده صحبت کرد و در ادامه تنها با انتخاب واژه «شاید» در جمله «شاید این اصلاح ساختاری به اصلاح بودجه نیز بینجامد، بنابراین در شرایط فعلی، کشور ما احتیاج به درک بهتر و همت مشترک تمام مسئولان دارد» به دیگر جزییات این دستور رهبری و اصلاحات ساختاری اشاره ای نکرد.

 

این خبررسانی رییس مجلس، بلافاصله در فضای سیاسی و رسانه‌ای کشور با گمانه‌زنی‌هایی همراه شد. عده‌ای دستور رهبری را اصلاح بودجه سال 98 اعلام می‌کنند و برخی دیگر از احتمال اصلاح قانون اساسی سخن می‌گویند.

 

خبررسانی علی لاریجانی از دستور رهبری هر چه که هست به جهات مختلف، بسیار مهم و قابل تامل است، اما در عین حال به دلیل آنکه آقای علی لاریجانی جزییات بیشتری از این دستور را اعلام نکرده  و زوایای نامشخص بسیاری دارد، پرسش‌هایی را ایجاد کرده است:

 

1- چرا خبررسانی از دستور مهم رهبری با محافظه‌کاری همراه شد و رییس مجلس جزییات کامل این دستور را اعلام نکرد؟

 

2- آیا دستور رهبری برای اصلاح ساختاری کشور همانگونه که سیدامیر قاضی‌زاده هاشمی عضو هیات رییسه مجلس مدعی شده درباره تغییر ساختار بودجه است؟

 

3- اگراین دستور فقط برای «اصلاح بودجه» است پس چرا دیگر نمایندگان مجلس از جمله اعضای کمیسیون برنامه و بودجه و کمیسیون تلفیق بودجه 98 از آن اطلاعی ندارند؟ و اینکه چرا رییس مجلس از اصلاح ساختاری کشور خبر داده و نه اصلاح ساختار بودجه؟

 

4- آیا منظور از اصلاح ساختاری کشور، اصلاح ساختار قوا و نهادهای قدرت است یا اصلاح قانون اساسی؟

 

5- با توجه به اینکه رییس مجلس از «دستور رهبری» در جملات خود استفاده کرده‌اند شکی نیست که یک دستور عملیاتی و فرمان حکومتی صادر شده است. آیا ماموریت اصلاح ساختاری به مجلس شورای اسلامی واگذار شده  یا آنکه این ماموریت به نهادی دیگر واگذار شده و آقای لاریجانی  به عنوان رییس مجلس فقط از آن اطلاع‌رسانی کرده‌اند؟

 

6- جزییات بیشتر این دستور مهم رهبری چه زمانی و توسط چه کسانی به اطلاع عموم خواهد رسید؟

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها