8/23/2019
جمعه، ۰۱ شهریور ۱۳۹۸
پمپئو درباره گسترش فعالیت هواوی در اروپا هشدار داد

پمپئو درباره گسترش فعالیت هواوی در اروپا هشدار داد

وزیر خارجه آمریکا به متحدان این کشور درباره توسعه تجهیزات کمپانی ارتباطی هواوی در این کشورها هشدار داد و گفت که توسعه و گسترش فعالیت این کمپانی همکاری واشنگتن با این کشورها را بسیار مشکل می‌کند.

اعتمادآنلاین| آمریکا و متحدان غربی آن بر این باورند که تجهیزات کمپانی هواوی چین احتمالاً برای جاسوسی مورد استفاده قرار می‌گیرد و گسترش آن در مرکز اروپا راهی برای دستیابی به جای پای محکم در بازار اروپاست.

 

واشنگتن به ویژه نگران گسترش هواوی است که بزرگترین تولید کننده تجهیزات ارتباطی در مجارستان و لهستان به شمار می‌رود.

 

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در جریان سفر به بوداپست، مجارستان گفت: می‌خواهیم اطمینان حاصل کنیم که به آنها فرصت‌ها و خطرات استفاده از این تجهیزات را اطلاع دهیم.

 

مجارستان نخستین مقصد سفر پامپئو به مرکز اروپاست و وی قرار است به اسلواکی و لهستان نیز برود که بخشی اقدام دولت آمریکا در جهت بهبود جایگاه ایالات متحده در منطقه است که درهایش را بیش از پیش بر روی نفوذ روسیه و چین گشوده است.

 

هواوی دست داشتن در اقدامات جاسوسی را رد کرده و گفته که فناوری‌های ارتباطی‌اش 70 درصد از مردم مجارستان را پوشش می‌دهد و با بسیاری اپراتورهای ارتباطی در مجارستان همکاری می‌کند.

 

پمپئو در جریان توقفی در سفارت آمریکا در بخارست گفت: ما شاهد گسترش فعالیت هواوی در سراسر جهان هستیم و این مساله حضور آمریکا را مشکل می‌کند. اگر چنین تجهیزاتی در مکان‌هایی که سیستم‌های مهم آمریکایی در آنجا مستقر هستند، جای گذاری شوند، همکاری ما با شرکایمان در منطقه به مشکل زیادی بر می‌خورد.

 

پمپئو برنامه‌هایی را برای توافق همکاری دفاعی با مجارستانی که یکی از علاقه‌مندان به سرمایه گذاری‌های چینی است، مطرح کرده است.

 

وزیر خارجه آمریکا همچنین گفته که درباره خطرات سرمایه گذاری چین در مجارستان با وزیر خارجه این کشور اروپایی گفتگو کرده است.

 

دولت ملی‌گرای بوداپست امید دارد تا سیستم‌های دفاعی هوایی میان‌برد را از آمریکا خریداری کند.

 

لهستان نیز پس از دستگیری ماه گذشته میلادی یکی از کارمندان هوآوی و یکی از مقام‌های امنیتی لهستان به اتهام جاسوسی به دنبال ممنوعیت فعالیت این کمپانی ارتباطی چینی است.

 

پامپئو امروز (سه شنبه) به لهستان می‌رود.

 

منبع: ایسنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها