8/24/2019
شنبه، ۰۲ شهریور ۱۳۹۸
حضور متفاوت ارکستر مجلسی در جشنواره فجر
مدیر ارکستر مجلسی ایران خبر داد؛

حضور متفاوت ارکستر مجلسی در جشنواره فجر

منیژه صهبائی مدیر ارکستر مجلسی ایران در آستانه برگزاری تازه‌ترین کنسرت این مجموعه در سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر از اجرای یک رپرتوار کاملا متفاوت در تالار وحدت تهران خبر داد.

اعتمادآنلاین| منیژه صهبائی با اشاره به حضور در سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر، گفت: این ارکستر روز یکشنبه 28 بهمن ماه به رهبری منوچهر صهبائی در چارچوب برگزاری سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر میزبان مخاطبان در تالار وحدت تهران خواهد بود و برنامه ریزی رهبر ارکستر برای رپرتوار این کنسرت حکایت از آن دارد که این ارکستر قصد دارد قطعات متفاوت و کمتر شنیده شده ای را برای مخاطبین اجرا کند.


وی در باره رپرتوار این کنسرت گفت: در این برنامه دو قسمت از سوئیت «بیژن و منیژه» اثر استاد حسین دهلوی انتخاب شده است. استاد دهلوی این سوئیت را سال 1350 برای ارکستر بزرگ نوشته و در سال 1356 نیز پنج قسمت آن را برای ارکستر زهی تنظیم کرد. این اثر یکی از کارهای بسیار ارزشمند و تاثیرگذار دهلوی با استفاده از ملودی های اصیل ایرانی است که صهبائی آن را با ارکسترهای اروپایی اجرا، ضبط و منتشر کرده است. قطعه بعدی که برای این کنسرت در نظر گرفته شده، کنسرتو گیتار «آرانخوئز» اثری از خواکین رودریگو آهنگساز اسپانیایی قرن بیستم میلادی با تنظیم برای ارکستر زهی از مهران روحانی و نوازندگی گیتار کلاسیک پدرام فلسفی است. این اثر یکی از زیباترین تصانیف شناخته شده در جهان موسیقی است که در سال 1939 نوشته و در سال 1940 برای اولین بار در شهر بارسلون اجرا شد و از آن پس نیز به عنوان یکی از بهترین و زیباترین کنسرتو برای ساز گیتار معروف شد.


صهبائی ادامه داد: در قسمت دوم کنسرت، اثری به نام «کنسرتو آلاروستیکا» از آنتونیو ویوالدی آهنگساز نامدار ایتالیایی اجرا می شود. این کنسرت اثری در سه قسمت کوتاه برای ارکستر زهی است که در برگیرنده فضای بسیار شاد و پرشور است و می تواند برای مخاطبان جالب توجه باشد. ارکستر مجلسی ایران این برنامه را با اثری از اتورینو رسپیگی آهنگساز اواخر قرن نوزدهم به نام «سوئیت شماره 3» به پایان می رساند. این اثر از چهار قسمت با ملودی های زییا روی تم های آهنگسازان ایتالیایی قرن 17 میلادی برای ساز «لوط» تشکیل شده است.


صهبائی رهبر ارکستر مجلسی ایران هم با اشاره به تلاش‌های انجام گرفته در این مجموعه برای اجرای یک کنسرت با کیفیت گفت: متاسفانه در ایران، موضوع تقویت صدا از کنسرت ها در تالار وحدت مرسوم شده است. موضوعی که به طور حتم موسیقی را تخریب کرده و شنونده نمی تواند صدای ساز را طبیعی بشنود. اما در کنسرت های ما مطابق معمول هیچ گونه تقویت صدایی مگر در مواردی لازم و بسیار استثنایی برای سازهایی با صدای بسیار ضعیف وجود ندارد زیرا علاقه مندان زیبایی و ظرافت های صدای سازها را باید کاملا طبیعی و همانطور که هست بشنوند.


کنسرت ارکستر مجلسی ایرانی به رهبری صهبائی ساعت 18:30 روز یکشنبه 28 بهمن ماه در تالار وحدت برگزار می شود. در این کنسرت دانیال جورابچی به عنوان کنسرت مایستر و پدرام فلسفی به عنوان سولیست گیتار حضور دارند.


سی و‌چهارمین جشنواره موسیقی فجر از 24 تا 29 بهمن در تهران برگزار خواهد شد و در 30 بهمن با مراسمی ویژه به کار خود پایان خواهد داد.

 

منبع: ایرنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها