8/24/2019
شنبه، ۰۲ شهریور ۱۳۹۸
معرفی نامزدهای «پایتخت کتاب ایران»

معرفی نامزدهای «پایتخت کتاب ایران»

بیست شهر راه‌یافته به مرحله نهایی انتخاب پنجمین «پایتخت کتاب ایران» معرفی شدند.

اعتمادآنلاین| در پنجمین دوره این برنامه 172 شهر از تمامی استان‌های کشور موفق به ارسال آثار خود به دبیرخانه مرکزی این جشنواره شدند که این تعداد نسبت به سال گذشته 15 درصد رشد داشته است. در این دوره از برگزاری این برنامه، به غیر از افزایش کمی آثار ارسالی به دبیرخانه، در حوزه محتوایی و مستندسازی نیز شهرهای شرکت‌کننده رشد قابل توجهی داشته‌اند.

 

داوری این دوره در سه مرحله صورت گرفت و 35 شهر به مرحله نیمه‌نهایی راه یافتند. همچنین هیئت داوران در تاریخ چهارشنبه 17 بهمن‌ماه 1397، 20 شهر را به عنوان شهرهای راه‌یافته به مرحله نهایی این دوره از برنامه انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران انتخاب کردند.

 

20 شهر راه‌یافته به مرحله نهایی به این شرح هستند: مهاباد  و ارومیه از استان آذربایجان غربی،  شهرری  از استان تهران، خورموج و برازجان از استان بوشهر، دزفول و رامهرمز  از استان خوزستان، سبزوار از استان خراسان رضوی، خرم‌آباد  از استان لرستان، خاش از استان سیستان و بلوچستان، رفسنجان، بم، سیرجان از استان کرمان، اسلام‌آباد غرب از  استان کرمانشاه، شیراز و اوز  و صدرا از استان فارس، بابل از استان مازندران، ابرکوه و یزد از استان یزد.  

 

فراخوان پنجمین برنامه انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران در ابتدای شهریورماه 1397 از سوی دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و ستاد شهرها و روستاهای دوستدار کتاب ایران اعلام و در ادامه در دو مرحله تمدید شد.

 

در برگزاری پنجمین برنامه انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران این سازمان‌ها و نهادها همکاری و مشارکت دارند: کمیسیون ملی یونسکو، سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، سازمان اسناد و کتابخانه‌ ملی جمهوری اسلامی ایران، نهاد کتابخانه‌های عمومی، خانه کتاب، انجمن علمی کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران، انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، اتحادیه‌ ناشران و کتاب‌فروشان و شبکه‌ شهرهای دوستدار کتاب.

 

منبع: ایسنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها