8/20/2019
سه شنبه، ۲۹ مرداد ۱۳۹۸
عکاسان در فرهنگ‌سازی مصرف آب نقش جدی دارند
حسن غفاری داور چهارمین جشنواره عکس آب:

عکاسان در فرهنگ‌سازی مصرف آب نقش جدی دارند

حسن غفاری داور چهارمین جشنواره ملی عکس آب می‌گوید: عکاسان با تولید آثاری در خصوص فرهنگ‌سازی استفاده صحیح از آب می‌توانند به درک عمومی شعار جهانی «آب برای همه» کمک کنند.

اعتمادآنلاین| حسن غفاری زبان تصویر را در انتقال معانی بسیار کاربردی‌تر از سایر وسایل ارتباطی خواند و گفت: با گسترش وسایل ارتباطی در دنیای امروز، زبان تصویر به راحتی به مردم منتقل می‌شود و بسیار ساده‌تر از سایر وسایل ارتباطی در مردم اثر می‌گذارد. از این رو می‌توان گفت برگزاری جشنواره‌های موضوعی عکاسی می‌تواند کمک کند تا پیام خاصی از دریچه نگاه‌های متفاوت عکاسان به معرض دید مخاطبان گذاشته شود.

 

این مدرس عکاسی، برگزاری جشنواره‌ای با موضوع آب که از حیاتی‌ترین نیازهای جامعه به حساب می‌آید را کاملاً کاربردی خواند و ادامه داد: کشور ما با بحران کم آبی روبرو است و این موضوع در نواحی مرکزی و جنوبی کشور هر چه بیشتر قابل درک است. نقش حیاتی آب در زندگی و تولید محصولات کشاورزی، بهداشتی و ... باعث شده تا همواره فقدان آن زنگ خطری بزرگ برای هر شهروندی به حساب آید.

 

وی افزود: با توجه به حساسیت نقش تک تک آحاد جامعه در رفع این بحران؛ هنرمندان نیز همیشه سعی کردند تا با تولید آثاری در این خصوص، نگاه مردم و مسئولان را به این مشکل بزرگ معطوف کنند و در صدد چاره اندیشی برای حل آن باشند. از این رهگذر جشنواره عکس آب که بر آیندی کلی از نگاه عکاسان سراسر کشور است، می تواند در فرهنگ سازی و حساس کردن مردم به این مایه حیاتی کمک شایانی کند.

 

غفاری، اندیشه و تفکر را قبل از شروع عکاسی در رسیدن به یک بیان هنری مهم خواند و گفت: عکاس بهتر است با مطالعه و شناخت به سراغ عکاسی از موضوع خاص خود برود. در این مسیر تماشای آثار دوره های قبل جشنواره و مطالعه پیرامون موضوع می تواند او را در رسیدن به یک جهان بینی عمیق نسبت به موضوع کمک کند. پیشنهاد من این است که عکس دیدن هر چه بیشتر را جدی بگیریم چون که خیلی از این عکس ها می تواند خط فکری عکاس را تعیین کند.

 

وی اثربخشی جشنواره ها در جامعه هنری را در گرو ادامه دار بودن آن ها عنوان کرد و گفت: هر فعالیت فرهنگی در طولانی مدت جواب می دهد و تأثیرات اجتماعی خود را بر جامعه هنری می گذارد. جشنواره ها به تربیت هنرمند و نهادینه شدن یک رفتار جمعی کمک می کنند و سعی دارند تا در کنار این هدف، شعار و پیام جشنواره را نیز به منصه ظهور برسانند. از این نظر وجود جشنواره ها لازم است اما بهتر است در نحوه برگزاری و ادامه راه آن ها با مدیریت خاصی گام بر داشت و تنها در صورتی می توانیم بگوئیم یک جشنواره توانسته جریان ساز باشد که علاوه بر استمرار خود، برنامه ریزی منظمی نیز داشته باشد.

 

وی ادامه داد:  برگزاری جشنواره هایی مثل جشنواره عکس آب می تواند به ارتباط هر چه بهتر میان جامعه عکاسان و مسئولان کمک کند و با قدرت هر چه تمامتر یک پیام و مفهومی را به مخاطب منتقل کند.

 

این عکاس مردم نگار، موفقیت در عکاسی مستند اجتماعی را به ارتباط مستمر عکاس با سوژه خود مربوط دانست و بیان کرد: وقتی عکاسی در کنار یک موضوع حضور مستمر داشته باشد و با آن زندگی کند بسیاری از موضوعات و جزئیات زندگی را مشاهده می کند که تا قبل از این، موفق به دیدن آن ها نبود.

 

یادآور می شود؛ بر پایه تقویم جشنواره، آخرین مهلت ارسال آثار به دبیرخانه، سه‌شنبه30 بهمن ماه اعلام شده و هنرمندان می توانند برای اطلاع از قوانین شرکت، ثبت‌نام و ارسال عکس به پایگاه اینترنتی مسابقه به نشانی (www.water.salon.photo) مراجعه نمایند.

 

منبع: روابط عمومی چهارمین جشنواره عکس آب

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها