11/16/2019
شنبه، ۲۵ آبان ۱۳۹۸
نگاهی به عملکرد پرسپولیس در اولین بازی لیگ قهرمانان

نگاهی به عملکرد پرسپولیس در اولین بازی لیگ قهرمانان

پرسپولیس در اولین بازی مرحله گروهی با یک نمایش نه چندان خوب به خصوص در نیمه دوم، مقابل مهمانش پاختاکور به تساوی یک بر یک رسید و دو امتیاز حساس را از دست داد.

اعتمادآنلاین|شاید خیلی از طرفداران پرسپولیس قبل از سوت آغاز مسابقه تفکرشان این بود که با یک برد راحت گام اول را محکم برمی‌دارند و سه امتیاز نخست را برای صعود به مرحله بعد در حساب خود می‌بینند.  اما یک شوک در دقیقه 5 کافی بود که این تفکر خیلی زود خنثی شده و روند بازی را به طور کلی تغییر داد .

 

نمایش نا مطلوب !
 

سرخپوشان در این دیدار با آرایش 2-4-4 لوزی به مصاف حریف ازبکستانی رفتند. بیرانوند باز هم مرد شماره یک پرسپولیس بود و شجاع خلیل‌زاده و سیدجلال حسینی دو مدافع میانی تیم برانکو بودند. نادری در جناح چپ باردیگر در پست مورد علاقه اش برای پرسپولیس بازی کرد و در سمت راست مهدی شیری باز هم نمایش استاندارد خود در بازی های قبل را تکرار کرد. در خط میانی؛ با بازگشت کامیابی نیا به عنوان هافبک دفاعی ، نورالهی و ترابی در جناح راست و چپ خط میانی و بشار رسن هم در راس جلوی لوزی وظیفه طراحی حملات را بر عهده داشت. در خط حمله هم برانکو از حضور بودیمیر به عنوان زوج علیپور سود برد.


مهمترین پلن برانکو استفاده مناسب از کانال‌های کناری و ارسال توپ های بلند برای مهاجمین تیمش بود . تیم ازبکستانی بازیکنان با کیفیت زیادی بخصوص در خط دفاع و میانه میدان داشت و اکثر بازیکنان این تیم بلند قد بودند و فیزیک بدنی مناسبی داشتند. در چنین شرایطی اکثر نبردهای هوایی به سود بازیکنان پاختاکور تمام شد و فشار بر روی خط حمله سرخپوشان بسیار زیاد بود . شاگردان شوتا ضد حملات خطرناکی را پی ریزی می کردند و با قرار دادن سه بازیکن در راس هجومی، دفاع پرسپولیس را عقب نگه داشتند و با افزایش دوندگی در میانه میدان خط هافبک میزبان را از کار انداختند .این بازی نکات فنی زیادی داشت که مهمترین آن عملکرد عالی مهدی شیری و محمد نادری در جناحین خط دفاعی ، و عدم کارایی حضور همزمان کمال کامیابی نیا و احمد نورالهی در ترکیب و استفاده از احمد نورالهی در پست های هافبک چپ و راست بود .

 

پاسخ محکم بودیمیر

 

در دقایق ابتدایی بازی ، بازیکنان پرسپولیس به شکل عجیبی توپ ها را در میانه میدان لو می دادند تا اینکه در دقیقه 5 و یک صحنه ی بحث برانگیز نماینده ی ازبکستان با استفاده از اشتباهات پیاپی سرخپوشان به گل رسید . اشتباهات پی در پی خلیل زاده ،نادری و لیز خوردن بیرانوند ، توپ پس از برخورد به تیرک به بیکمائف رسید و او در شرایط آفساید ضربه دروازه خالی بیرانوند را باز کرد.شاگردان برانکو  برای جبران گل حملات خود را بیشتر کردند و دو دقیقه بعد ، ترابی با حرکت تکنیکی در آستانه باز کردن  دروازه حریف قرار گرفت  اما گلر پاختاکور دروازه تیمش را نجات داد. سرخ ها جلو کشیدند و چندین بار روی دروازه پاختاکور خطرساز ظاهر شدند. سرانجام در دقیقه 25 ، حرکت تکنیکی بشار و دریبل مدافع ازبک با پاس عمقی او برای بودیمیر همراه شد و مهاجم بلند قامت کروات بعد از کنترل توپ، از داخل محوطه جریمه با شوتی خشک و محکم دروازه پاختاکور را باز کرد و بازی را به تعادل کشاند. در لحظات پایانی نیمه نخست سرخپوشان  به شکل عجیبی پر اشتباه و عقب بازی می کردند تا در وقت های تلف شده شوت سردار صبریخاچیف دروازه سرخ ها را تهدید کرد و بیرانوند با شیرجه ای تماشایی دروازه تیمش را نجات داد تا نیمه نخست با تساوی به پایان برسد.

 

سرد و بی روح
 

با شروع نیمه ی دوم ، بازیکنان پاختاکور خیلی منطقی کار دفاعی را انجام می دادند و با ایجاد جنگ بدنی در میانه میدان اغلب نبردهای تن به تن را به نفع خود می کردند. در مقابل اما سرخپوشان ، در شب نه چندان خوبشان ، عملکرد دور از انتظاری از خود نمایش دادند ، اشتباهات بالای فردی باعث شد که دقایقی طولانی از این نیمه ، به صورت منفعلانه دنبال شود . بازی بیشتر در میانه میدان در جریان بود و دو تیم موقعیت های بسیار کمی را بر روی هر دو دروازه خلق کردند تا در نهایت بازی با همان مساوی یک - یک تمام شد تا سرخ ها بر عکس فصل قبل شروعی ناامید کننده در  این فصل لیگ قهرمانان داشته باشد.

 

شوک مناسب به فینالیست آسیا !

 

از روز قرعه کشی لیگ قهرمانان ، به خاطر حضور تیم های پرسپولیس، الاهلی و السد ، گروه چهارم این مسابقات را دشوار تلقی می کردند. همه تصورها اینگونه بود که تیم چهارم گروه یعنی پاختاکور حرفی برای گفتن در این گروه ندارد و شانس صعود بین سه تیم دیگر تقسیم می شود. اما نمایش دیشب پاختاکور در خانه ی تیمی که تا فینال دوره قبلی پیش رفته بود، نشان داد که این تیم قطعا بقیه رقیبانش یعنی السد و الاهلی را نیز اذیت خواهد کرد . سرخپوشان پایتخت 40 دقیقه نمایش خوبی در نیمه اول داشتند اما در نیمه دوم.


نمایش تیم پرسپولیس در نیمه دوم کم فروغ و کم امید بود و امید چندانی به گلزنی این تیم وجود نداشت. انتظار می رفت برانکو همچون بازی با الاهلی 2017 یا الدحیل 2018 با صحبت های بین دو نیمه و تعویض های نیمه دوم، روند بازی را تغییر داده و تیمی هجومی تر را در نیمه دوم به زمین بفرستد؛ اتفاقی که نیفتاد تا کار پرسپولیس از همین آغاز پیچیده شود. سرخپوشان به هیچ عنوان دیشب نتوانستند تیمی در حد و نام فصل گذشته خود باشد و هیچ نشانی از آن تیم یک‌دست و مقتدر چند ماه پیش داشته باشند. شاگردان برانکو مقابل تیم هماهنگ و با برنامه پاختاکور ، علیرغم آماری بهتر قادر به عرض اندام نبودند.


 تساوی مقابل پاختاکور با توجه به شرایط پیش آمده در بازی نتیجه چندان بدی نیست.ولی دو تیم دیگر حاضر در این گروه یعنی الاهلی عربستان و السد قطر بدون شک حرف‌های بیشتری برای گفتن مقابل پرسپولیس دارند و سرخ‌پوشان باید عملکرد خود را از آنچه که در برابرنماینده ازبک ارائه دادند بسیار بهتر و باکیفیت‌تر کنند.

 

منبع: ورزش سه

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها