10/27/2021
چهارشنبه، ۰۵ آبان ۱۴۰۰
عکاسان ایرانی فاجعه حلبچه را جهانی کردند

عکاسان ایرانی فاجعه حلبچه را جهانی کردند

معاون فرهنگی دانشگاه کردستان گفت: فاجعه حلبچه به واسطه عکس‌هایی که عکاسان ایرانی از این حادثه گرفته بودند انعکاس جهانی پیدا کرد و به آن القابی همچون «جنایت علیه بشریت» و «نسل کشی» نسبت داده شد.

اعتمادآنلاین|روشن خوشنوازی، روز سه‌شنبه (21 اسفند) در مراسم گرامیداشت شهدای شیمیایی حلبچه که در دانشگاه کردستان برگزار شد، اظهار کرد: امسال سی و یکمین سالگرد فاجعه شیمیایی شهر حلبچه است که به دستور کینه توزانه صدام و به عاملیت پسرعمویش (علی شیمیایی) صورت گرفت.

 

وی افزود: حلبچه در 10 الی 15 کیلومتری مرز ایران در مریوان واقع شده است و از بلندی‌های نودشه نیز می‌توان این شهر را مشاهده کرد.

 

معاون فرهنگی دانشگاه کردستان، بیان کرد: پیش از حمله شیمیایی، شهر حلبچه با بمب‌های متعارف بمباران شده بود تا حفاظ‌ها و شیشه‌های ساختمان‌های شهر بشکند و امکان مقاومت در مقابل گازهای سمی برای مردم وجود نداشته باشد. در این حمله سه گاز شیمیایی خردل، اعصاب و سیانوژن مورد استفاده قرار گرفت که توسط 50 فروند هواپیمای عراقی و هر فروند چهار بمب بر سر مردم ریخته شد.

 

خوشنوازی، با اشاره به شهادت پنج هزار نفر و مصدومیت هفت هزار نفر در پی این حادثه، گفت: متأسفانه در آن زمان، این حادثه انعکاس جهانی پیدا نکرد و جنایات صدام مغفول ماند.

 

او ادامه داد: این حادثه بعدها به واسطه عکس‌هایی که عکاسان ایرانی از آن گرفته بودند انعکاس جهانی پیدا کرد و به آن القابی همچون «بزرگترین حمله مستقیم به یک شهر»، «جنایت علیه بشریت» و «نسل کشی» نسبت داده شد.

 

او با یادآوری حمله شیمیایی صدام به شهر سردشت در تیرماه سال 66، خاطرنشان کرد: متأسفانه بعد از حادثه شیمیایی حلبچه، شهر نودشه نیز مورد حمله شیمیایی قرار گرفت و هشت بمب شیمیایی بر سر مردم این شهر ریخته شد.

 

معاون فرهنگی دانشگاه کردستان در پایان گفت: حلبچه همیشه در دل مردم زنده است اما حقارت و پستی آن برای صدام باقی مانده است.

 

منبع: ایسنا 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها