7/16/2019
سه شنبه، ۲۵ تیر ۱۳۹۸
چین در حال گسترش روابط اقتصادی با کره شمالی است

چین در حال گسترش روابط اقتصادی با کره شمالی است

خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی گزارش کرد که راه اندازی یک پل ارتباطی میان دو منطقه از چین و کره شمالی نشان می‌دهد که پکن در حال گسترش روابط خود در عرصه های اقتصادی و گردشگری با پیونگ یانگ است.

اعتمادآنلاین| یونهاپ روز یکشنبه نوشت، پل ارتباطی که هفته گذشته میان دو کشور و پس از یک دوره طولانی از سال 2012 میلادی، گشایش یافت، منطقه جیان استان جی لین در شمال شرق چین را به شهر مرزی مانپو کره شمالی مرتبط می کند.


البته این پل ظاهرا در سال 2016 میلادی تکمیل شده بود اما به دلیل تحریم های سازمان ملل و شورای امنیت تا کنون از آن استفاده ای صورت نگرفته بود و از هفته گذشته تردد میان دو کشور از این مسیر شروع شده است.


یونهاپ می نویسد با وجود تحریم های آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل، منابع مطلع راه اندازی این پل را نشانه ای از گسترش تبادلات اقتصادی چین و کره شمالی می دانند.


این گزارش می افزاید البته بعید به نظر می رسد که چین با راه اندازی یک پل بتواند تحول عمده ای در مناسبات اقتصادی با کره شمالی ایجاد کند اما طبیعتا روابط گسترده تر خواهد شد.


چین همچنین در حال ساخت یک بزرگراه بین جیان و تونگ خوا منطقه دیگری در استان جی لین در شمال شرق است که به نوشته این خبرگزاری یک مسیر لجستیک و پشتیبانی جدید بین دو کشور خواهد بود.


کیم یون چول وزیر جدید وحدت کره جنوبی هم هفته گذشته در مراسم تحلیف خود گفت که کشورش قصد دارد طرح های اقتصادی با کره شمالی را به پیش ببرد و به پیشبرد صلح و ثبات و ایجاد رژیم دائمی صلح در شبه جزیره کره کمک کند.


وی تاکید کرد که باید از ثمره های صلحی که اکنون در شبه جزیره کره برقرار است، استفاده کرد معلوم نیست که دو کشور در آینده اگر فرصت امروز را از دست بدهند، چنین بختی داشته باشند.


وزیر وحدت کره جنوبی اگرچه به مورد خاصی اشاره نکرد اما از جمله مقام های این کشور است که از راه اندازی مجمع مرزی کایه سونگ و برقراری دوباره فعالیت گروه های گردشگری کره ای در کره شمالی حمایت می کند.

 

منبع: ایرنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها