6/24/2019
دوشنبه، ۰۳ تیر ۱۳۹۸
هنوز مسئله داعش رفع نشده  است/ بحران های جدیدی مانند مهاجرت در منطقه ایجاد شده است
علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی:

هنوز مسئله داعش رفع نشده است/ بحران های جدیدی مانند مهاجرت در منطقه ایجاد شده است

علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی حساسیت ایتالیا در مورد برقراری صلح و امنیت در منطقه را امری پسندیده خواند و گفت: بحران‌های مختلفی در منطقه وجود دارد، ضمن اینکه هنوز مسئله داعش رفع نشده و بحران‌های جدیدی مانند مهاجرت هم ایجاد شده است.

اعتمادآنلاین| علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی امروز- یکشنبه- در دیدار «ویتو روساری پتروچلی» رییس کمیسیون سیاست خارجی و مهاجرت مجلس سنای ایتالیا ضمن خوشامدگویی به وی و هیات همراهش موضوعات مختلفی همچون مسائل منطقه‌ای و روابط تجاری بین ایران و ایتالیا را مورد بررسی قرار داد.


رییس مجلس شورای اسلامی در این دیدار اظهار داشت: پیوسته نگاه مثبتی نسبت به کشور ایتالیا در داخل ایران وجود دارد که مقداری از آن مربوط به سابقه تمدنی زیادی است که بین ایران و ایتالیا وجود دارد.


لاریجانی ادامه داد: می‌توان گفت این همگرایی فرهنگی یک ریشه تاریخی دارد، چرا که در دوره‌های مختلف، روابط بین دولت های دو کشور خوب بوده است.


رییس مجلس شورای اسلامی با بیان این که سیل در ایران آسیب‌های زیادی وارد کرده است از ابزار همدردی مجلس سنای ایتالیا با مردم ایران به دلیل بروز حادثه سیل و کمک‌های انسان‌دوستانه این کشور به مردم سیل‌زده قدردانی کرد.


لاریجانی حساسیت ایتالیا در مورد برقراری صلح و امنیت در منطقه را امری پسندیده خواند و افزود: هم‌اکنون بحران‌های مختلفی در منطقه وجود دارد، ضمن این که هنوز مسئله داعش نیز رفع نشده است.


وی خاطرنشان کرد: علاوه بر آن بحران‌های جدیدی هم ایجاد شده که یک ضلع مهاجرت است، کما این که بحران الجزایر، سودان و لیبی در این رابطه از اهمیت بسزایی برخوردار است.

 

مشتاقانه خواستار ارتقای سطح روابط با ایران هستیم


ویتو روساری پتروچلی رییس کمیسیون سیاست خارجی و مهاجرت مجلس سنای ایتالیا نیز در این دیدار ضمن تشکر از مهمان‌نوازی ایران گفت: اکنون ایتالیا در مرحله نوینی از ارتقای سطح روابط پارلمانی میان ایران و این کشور برخوردار است، چرا که بعد از گذشت یک سال از برگزاری انتخابات مجلس سنای این کشور شاهد تغییرات عمده‌ای در ترکیب اعضای آن هستیم، کما این که سه چهارم آن تغییر کرده و نهایی نیز شده است.


وی افزود: بنابراین می‌توانیم بعد از این شاهد گشایش نوینی در زمینه روابط بین دو کشور باشیم، کما اینکه اغلب نمایندگان مجالس دوگانه ایتالیا، افراد جوانی هستند که مشتاقانه خواستار ارتقای سطح روابط با دیگر کشورها همچون ایران هستند. 


رییس کمیسیون سیاست خارجی و مهاجرت مجلس سنای ایتالیا اظهار داشت: این نمایندگان همچنین در جستجوی راه‌های نوینی در عرصه‌های گوناگون و حوزه‌های مورد علاقه دو طرف به ویژه در مورد راه‌های منتهی به صلح و ایجاد ثبات، استقلال و آرامش در منطقه و گشودن باب نوینی برای فردای بهتر و هم کاری منسجم‌تر بین طرفین هستند.


روساری پتروچلی به برگزاری نشستی سازنده بین هیات پارلمانی ایتالیا و نمایندگان مجلس ایران اشاره کرد و ادامه داد: ما در این نشست بر مشترکات موجود بین مردم دو کشور از نقطه نظر تاریخی و غنای فرهنگی و تمدنی تاکید کرده و با عنایت به تجربیات حرفه‌ای که خود داشته‌ام، در مورد مناظر زمین‌شناسی هر دو کشور به گفت وگو پرداختیم.


وی خاطرنشان کرد: ایران و ایتالیا در دوره زمین‌شناسی مشخصی با مشترکات مشخص ایجاد شده و فلات ایران و شبهه جزیره ایتالیا مشابهت‌های گوناگونی اعم از نوع صخره‌ها و مناطق طبیعی دارند.


رییس کمیسیون سیاست خارجی و مهاجرت مجلس سنای ایتالیا یادآور شد: بنده یکی از اعضای جنبش جوان سیاسی 5 ستاره ایتالیا هستم که در سال 2009 تاسیس شد و در طول 10 سال گذشته توانست اعتماد اغلب مرد ایتالیا را جلب کند و در دولت نوین ایتالیا که در رأُس کار قرار دارد نیز مشارکت منسجمی داریم.


روساری پتروچلی بیان کرد: به رغم جوان بودن اعضای این حزب بر توسعه روابط با دیگر کشورهای دوست همچون ایران و پیگیری روابط مبتنی بر حقیقت موجود از طریق اقدامات اجرایی از نزدیک و در کنار ملت ایران تاکید دارد.

 

همدردی مجلس سنای ایتالیا با مردم ایران به دلیل وقوع حادثه سیل


وی درمورد وقوع حادثه سیل در ایران تصریح کرد: بنده در مجلس سنای ایتالیا در رابطه با ضرورت همیاری با ملت ایران که حادثه سیل موجب تخریب و تلفات مردمی در این کشور شده است، صحبت کردم.

 
رییس کمیسیون سیاست خارجی و مهاجرت مجلس سنای ایتالیا گفت: اعضای مجلس سنای ایتالیا متفق‌القول ابراز همدردی کردند و برای نشان دادن نزدیکی این دو کشور به یکدیگر، از طریق صلیب سرخ ایتالیا و دولت این کشور هواپیمای حامل کمک‌های انسان‌دوستانه همچون دارو و تجهیزات لازم برای امدادرسانی به ایران را ارسال خواهند کرد.

 

شرایط ایجاد شده برای خرید نفت ایران تسهیل ‌کننده نبود


روساری پتروچلی در مورد محدودیت‌های ایجاد شده برای مبادلات نفتی بین ایران و کشورهای اروپایی در پی اعمال تحریم‌ها، یادآور شد: شرایطی که برای خرید نفت از ایران در پی معافیت‌های FTA برای 8 کشور از جمله ایتالیا ایجاد شد، تسهیل‌کننده نبود، چرا که یک زمان خاص کوتاهی را برای خرید محدود محموله نفت خام مشخص کردند که برای شرکت چند ملیتی ENI که سهامداران مختلفی دارد، از نقطه نظر بازار مطلوب نبود.


رییس کمیسیون سیاست خارجی و مهاجرت مجلس سنای ایتالیا افزود: بعد از بررسی‌های صورت‌گرفته مشخص شد که از نظر هزینه و سود، یک تله بازاری در مسیر این معامله قرار داده شده است، ضمن اینکه در مورد معاملات شرکت ENI شرایطی که بر آن تحمیل شده بود، نسبت به ژاپن متفاوت و بسیار سختگیرانه بود.


روساری پتروچلی در رابطه با نقش ایران در منطقه و رفع بحران در سوریه، اظهار داشت: لازم می‌دانم پیش از بیان هر موضوعی، نقش سازنده ایران در رفع بحران سوریه را تایید و بر آن تاکید کنم، چرا که ما آگاهیم اگر ایران در سوریه حضور منسجمی نداشت، هم‌اکنون شاهد بازگشت هزاران خانواده سوری به کشورشان نبودیم.


وی عنوان کرد: به رغم اینکه مبارزه با داعش پیروزمندانه به پایان رسید، اما مشکلات در این کشور کماکان وجود دارد که نباید از آن غافل باشیم، ضمن اینکه ایتالیا حساسیت ویژه‌ای در مورد این نقطه از جهان دارد، چه از نظر تاریخی و چه پیوندهای مودت بین کشورها و چه روابط تجاری و اقتصادی که باید با دید بصیرت در قبال آینده این کشورها بدان نگاه کنیم.


رییس کمیسیون سیاست خارجی و مهاجرت مجلس سنای ایتالیا تاکید کرد: آنچه مسلم است توسعه خشونت در لیبی موجب نگرانی ما بوده، چرا که عواقب مخربی به همراه خواهد داشت و موج‌های نوین مهاجرت به سواحل کشورهای اروپایی در حوزه مدیترانه را ایجاد می‌کند.


روساری پتروچلی گفت: از سوی دیگر این دل نگرانی نیز باقی مانده که ایتالیا علاقه‌مند به روابط اقتصادی با لیبی است، چرا که منابع انرژی آن را در اختیار دارد، به همین دلیل موضع ما مبتنی بر توسعه گفتمان با تمام طرفین درگیر در لیبی و فائق آمدن بر خصومت‌هاست.


رییس کمیسیون سیاست خارجی و مهاجرت مجلس سنای ایتالیا بیان کرد: ابتکار عمل ما مبتنی بر ایجاد پیوندهای ارتباطی بین شهرداری‌های لیبی و رسیدن به کنفرانس آتی در رابطه با صلح در لیبی است که از دفتر نخست وزیر ایتالیا مسائل مرتبط با آن را پیگیری کرده و مشتاقانه برای رسیدن به توافق تلاش می‌کنیم.


وی همچنین بر ضرورت توسعه روابط ایران و ایتالیا تاکید کرد و افزود: پارلمان و دولت ایتالیا خواستار چندجانبه‌گرایی و پرهیز از یک جانبه‌گرایی هستند، ضمن اینکه معتقدند یک گروه کوچک از کشورها نباید تصمیم‌گیرنده برای تمام کشورهای دنیا باشند و این خلاف نظر و آرمان‌های ما است.


روساری پتروچلی یادآور شد: اما پیشنهادی که برای امضای یادداشت تفاهمی بر روابط کمیسیون‌های خودمان دادیم، کاری بود که پیش از این با جمهوری خلق چین انجام داده بودیم و ما به رغم مخالفت‌هایی که در این کشور وجود داشت، خواستار امضای تفاهم‌نامه با چین بودیم.

 

منبع: ایرنا 

 

 

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها