12/8/2019
یکشنبه، ۱۷ آذر ۱۳۹۸
شاخص کل بورس تهران از مرز 201 هزار واحد گذشت

شاخص کل بورس تهران از مرز 201 هزار واحد گذشت

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز با افزایش 4941 واحد از مرز 201 هزار واحد هم گذشت.

اعتمادآنلاین| براساس اطلاعات مندرج در سامانه شرکت مدیریت فناوری بورس تهران شاخص کل بورس اوراق بهادار امروز تا لحظه تنظیم خبر بیش از 4941 واحد رشد کرده و از مرز 200 هزار واحد گذر کرد و به رقم 201 هزار و 25 واحد رسید. ارزش روز بازار به بیش از 770 هزار میلیارد تومان رسید.

 

معامله‌گران بورس در چند روز بازار بسته نشده اما بیش از 1.9 میلیارد برگ بهادار، سهام و اوراق حق تقدم در قالب 148 هزار نوبت معامله و به ارزش 702میلیارد تومان داد و ستد کردند. 

 

عمده نمادهای بورس مانند فولاد،‌پارس، تاپیکو، شبندر، فارس، شتران، شپنا در تقویت شاخص بورس اثرگذار بوده‌اند. نمادهای پربیننده بورسی شامل بانک پاسارگاد، سایپا، بانک ملت، ایران خودرو، فولاد مبارکه، ماشین‌سازی اراک و گروه مپنا بوده‌اند. 

 

امروز در فرابورس ایران نیز شاخص کل 51 واحد رشد کرد و به رقم 2503 واحد رسید. ارزش روز بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از 163 زهار میلیارد تومان رسید. 

 

نمادهای پربیننده فرابورس شامل ذوب آهن اصفهان، نیروگاه زاگرس، سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی، صنایع کاغذ فارس، کشت و دامداری فکا، کشت و صنعت دشت خرمدره بوده‌اند. 

 

عمده نمادهای فرابورس مانند کگهر ، میدکو، زاگرس، ذوب، شراز، هرمز در تقویت شاخص فرابورس موثر بودند. 

 

برخی کارشناسان معتقدند افزایش نرخ ارز در بازار آزاد و همچنین افزایش نرخ جهانی محصولات صادراتی ایران به ویژه محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های نفت و گاز و محصولات فولادی باعث افزایش سودآوری شرکت‌های بورسی شده است.

 

همچنین گزارش‌های عملکرد و سوددهی شرکت‌های بورسی در سال 97 به تدریج ارائه می‌شود که در سودآوری شرکت‌ها و در نتیجه در تقویت شاخص بورس اثر گذار بوده است. 

 

منبع: فارس

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها