7/16/2019
سه شنبه، ۲۵ تیر ۱۳۹۸
بزرگداشت علی اکبر صادقی در سی‌وهفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر

بزرگداشت علی اکبر صادقی در سی‌وهفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر

مراسم بزرگداشت علی اکبر صادقی هنرمند نقاش، گرافیست، انیماتور و فیلمساز ایرانی در سی‌وهفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر برگزار می‌شود.

اعتمادآنلاین|بزرگداشت علی اکبر صادقی روز دوشنبه دوم اردیبهشت ماه ساعت 17:30 و با حضور این هنرمند، مسئولان جشنواره جهانی فیلم فجر، جمعی از سینماگران، گرافیست‌ها و انیماتورهای سینمای ایران در پردیس سینمایی چارسو محل برپایی جشنواره برگزار خواهد شد.

 

در این مراسم بزرگداشت که با همکاری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار می‌شود از علی اکبر صادقی برای بیش از 6 دهه فعالیت هنری و تأثیرگذاری بر سینمای انیمیشن تجلیل می‌شود.

 

پس از مراسم بزرگداشت 6 فیلم انیمیشن کوتاه «من آنم که …»، «گلباران»، «رخ»، «هفت شهر»، «ملک خورشید» و «زال و سیمرغ» در بخش «فیلم های کلاسیک مرمت شده» سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر با حضور این هنرمند به نمایش درمی‌آید.

 

علی اکبر صادقی در سال 1348 از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران فارغ التحصیل شد و در سال 1349 از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به عنوان یکی از اولین هنرمندانی که واحد فیلم و انیمیشن را راه اندازی کردند در این بخش مشغول به کار شد. او از اعضای هیأت داوران بیش از 10 دوره از دوسالانه بین المللی پویانمایی تهران بوده و جوایز متعددی را برای انیمیشن‌ها و طراحی‌هایش دریافت کرده است.

 

علی اکبر صادقی در سال 1388 از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به دلیل خدماتش به فرهنگ و هنر ایران به عنوان چهره ماندگار معرفی شد.

 

صادقی جوایز بسیاری را از جمله مدال طلا از هفتمین جشنواره بین المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان تهران در سال 1972، نشان افتخار و تقدیرنامه از جشنواره فیلم کوتاه تامپره در فنلاند در سال 1973، مدال برنز دوازدهمین جشنواره بین المللی فیلم کراکو در سال 1974، تقدیرنامه و نشان افتخار از جشنواره بین المللی فیلم انیمیشن در نیویورک در سال 1975، مدال نقره از یازدهمین جشنواره بین المللی فیلم شیکاگو در سال 1975 را دریافت کرده است.

در سال 2018 موزه هنرهای معاصر تهران با اختصاص تمام فضای موزه به آثار و میراث هنری او، از مقام این هنرمند تجلیل کرد.

 

اکثر فیلمنامه‌های این هنرمند براساس روایت‌های فولکور نوشته شده است.

 

آدرس سایت رسمی جشنواره Fajriff.com و پست الکترونیکی جشنواره Info@Fajriff.com است.

 

سی‌وهفتمین دوره جشنواره جهانی فیلم فجر از 18 تا 26 آوریل 2019 (29 فروردین تا 6 اردیبهشت 1398) به دبیری رضا میرکریمی در تهران برگزار می‌شود.

 

منبع: مهر

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها