7/16/2019
سه شنبه، ۲۵ تیر ۱۳۹۸
اصلاحات بن‌سلمان مصداق عینی ندارد
دیده‌بان حقوق بشر:

اصلاحات بن‌سلمان مصداق عینی ندارد

سازمان دیده‌بان حقوق بشر خواهان آزادی هر چه‌ سریع‌تر «ولید ابوالخیر» وکیل حقوقی عربستانی شد.

اعتمادآنلاین| سازمان دیده‌بان حقوق بشر امروز (دوشنبه) خواستار آزادی هرچه‌سریع‌تر ولید ابوالخیر از سوی مقامات سعودی شد. این وکیل مدافع در سال 2014 میلادی به 15 سال حبس محکوم شد.

 

دادگاه امور تروریستی عربستان در ژوئیه 2014 ولید ابو الخیر را در پی انتشار یک توئیت در حساب کاربری خود  به 15 سال حبس محکوم کرد.

 

دادگاه عربستان وی را علاوه بر حکم 15 سال حبس، به ممنوع الخروج بودن از کشور به همین مدت و پرداخت جریمه‌ای به ارزش 200 هزار ریال ( 53 هزار دلار) محکوم کرد. ابوالخیر در حال حاضر در زندان "ذهبان" در شمال جده در بازداشت به سر می‌برد.

 

در همین راستا، مایکل بیج، معاون مدیر بخش خاورمیانه در دیده‌بان حقوق بشر تصریح کرد: ساکت کردن مخالفان مسالمت‌جو از طریق صدور احکام شرم‌آور نشانگر عدم پایبندی دولت سعودی به اصلاحات سیاسی و مدنی جدی است.

 

بیج در ادامه افزود: هرگونه اصلاحات جدی صرف نظر از نحوه ارائه آن توسط تبلیغ کنندگان روابط عمومی که از سوی عربستان حمایت مالی می‌شوند، نمی‌تواند 15 سال حبس حقوق‌دانان را توجیه کند، آن هم فقط به این خاطر که آن‌ها از شجاعت در طرح انتقادها برخوردار بودند.

 

دادگاه سعودی ولید ابوالخیر را به شش اتهام محکوم کرده است که از جمله آن‌ها: تلاش برای سلب اختیارات قانونی، برهم زدن نظم عمومی، فریب دادن افکار عمومی علیه دولت سعودی و مسئولان آن، انتقاد از دستگاه قضایی و اهانت به آن، بدنام کردن کشور در خارج به کمک سازمان‌های حقوقی بین‌المللی، گفتن سخنانی که منجر به بدجلوه دادن دولت و تنفر از آن می‌شود، تاسیس سازمانی بدون مجوز و در تعارض با نظام مبارزه با جرایم اطلاعاتی.

 

این سازمان اعلام کرد که مخالفان سعودی تنها به دلیل فعالیت‌های حقوقی‌شان احکام ظالمانه در حقشان صادر شده است.

 

سازمان دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد: باید فورا فعالان حقوقی از جمله لُجین الهذلول، نوف عبد العزیز، میاء الزهرانی، هتون الفاسی، سمر بدوی، نسیمه الساده، عبدالعزیز الشبیلی، محمد القحطانی، عبدالله الحامد، فاضل المناسف، عبد الکریم الخضر، فوزان الحربی، رائف بدوی، صالح العشوان، عبدالرحمان الحامد، زهیر کتبی، علاء برنجی، نذیر الماجد، عیسی النخیفی، عصام کوشک، محمد العتیبی، عبد الله العطوی وفهد الفهد آزاد شوند.

 

بیج گفت: باید رهبران سعودی ولید ابوالخیر را به خاطر پایبندی به دفاع از حقوق شهروندان کشور خود بستایند. هر روزی که ابوالخیر در پشت میله‌های زندان سپری می‌کند یادآور این مساله است که طرح اصلاح محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان بی‌معنا است.

 

ابوالخیر  مؤسس و رئیس سازمان دیدبان حقوق بشر در عربستان سعودی است. وی در سال 2012 میلادی جایزه اولاف پالمه را در بزرگداشت مبارزات پر قدرت، فداکارانه و پایدار در ترویج احترام به حقوق بشر و نیز حقوق مدنی زنان و مردان در عربستان سعودی از آن خود کرد.

 

منبع: ایسنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها