7/16/2019
سه شنبه، ۲۵ تیر ۱۳۹۸
امکان جمع‌آوری کمک برای سیل‌زدگان با تعریف کد USSD
دادسرای فضای مجازی مشهد اعلام کرد؛

امکان جمع‌آوری کمک برای سیل‌زدگان با تعریف کد USSD

سرپرست دادسرای فضای مجازی مشهد اعلام کرد: جمع آوری هرگونه کمک نقدی برای هموطنان سیلزده توسط سازمانها و نهادهای دولتی و غیردولتی تنها با تعریف «کد USSD متصل به حساب جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران» ممکن است.

اعتمادآنلاین|مهدی حقدادی سرپرست دادسرای فضای مجازی مشهد به هماهنگی معاون دادستان کل کشور در امور فضای مجازی با سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران اشاره و بیان کرد: این امکان فراهم شد تا به ازای هر سازمان یا نهاد «کد دستوری USSD» مجزا و خاص که متصل به شماره حساب جمعیت هلال احمر باشد تعریف و در اختیار آن نهاد متقاضی قرار گیرد. 


وی شفاف سازی مالی در کمک رسانی و ارائه کمک به مقصد واقعی را هدف اصلی این طرح اعلام و بیان کرد: از این طریق می توان نسبت به جمع آوری کمکهای نقدی برای ارائه مطمئن و سریع به هموطنان سیلزده اقدام کرد. 


سرپرست دادسرای فضای مجازی مشهد افزود: بر این اساس چنانچه نهاد و یا سازمانی قصد جمع آوری کمک از اعضای زیرمجموعه خود را داشته باشد باید با ارائه تقاضانامه به جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران درخواست تعریف و اعطاء کد USSD کند تا قابلیت آمارگیری و گزارشدهی جهت تعیین میزان کمک و شفاف سازی مالی فراهم باشد. 


وی ادامه داد: باتوجه به این سیاست هرگونه جمع آوری کمک غیر از نهادهای تایید شده توسط مراجع ذیربط نظیر جمعیت هلال احمر و ستادبازسازی عتبات عالیات ممنوع است. 

 

کد دستوری USSD چیست؟ 

با توجه به فراگیری روزافزون استفاده از تلفن همراه در امور روزمره فردی و فعالیتهای اجتماعی به ویژه در امور مالی و جا به جایی پول، در چارچوب «بانکداری الکترونیک» شیوه افزاری با عنوان کد دستوری USSD برای تلفن همراه و تراکنش مالی از طریق این وسیله ارتباطی طراحی شده که البته برخی از کارشناسان این بستر را از لحاظ امنیت نامناسب ارزیابی کرده و حتی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در این ارتباط ملاحظات و محدئودیتهایی را مطرح کرده است. 


کد دستوری USSD امکان برقراری ارتباط مستقیم کاربر را از طریق تلفن همراهش با مرجع صدور و ایجاد آن، بدون نصب هیچگونه نرم افزاری و تنها با درج چند کاراکتر و عدد ایجاد می کند. به این ترتیب کدهای دستوری USSD به معنای شماره‌هایی همچون *…# است. 


علاوه بر انتقال وجه، اعلام موجودی، خرید شارژ و پرداخت قبوض 'اهدای کمکهای خیرخواهانه' از طریق تلفن همراه دیگر امکان فراهم شده از طریق کدهای دستوری USSD است. 

 

منبع: ایرنا 

 

 

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها