6/18/2019
سه شنبه، ۲۸ خرداد ۱۳۹۸
کتاب‌های مفقود شده در جنگ‌جهانی دوم به خانه بازگشتند

کتاب‌های مفقود شده در جنگ‌جهانی دوم به خانه بازگشتند

600 عنوان کتاب ارزشمند و نسخ خطی گمشده قرون وسطایی، به دانشگاه و کتابخانه منطقه‌ای بُن آلمان بازگردانده شد.

اعتمادآنلاین| این کتاب ها شامل 11 نسخ خطی باارزش قرون وسطایی بود که در جریان اشغال آلمان از سوی نیروهای متفقین پس از جنگ جهانی دوم ناپدید شد. 


حدود 150 عنوان از باارزش ترین این کتاب ها پس از پیشنهاد تحویل به حراجی «ساتبی» از سوی زنی بلژیکی، پیدا شد. این زن، کتاب ها را از پدرش به ارث برده بود. 


زمانی که این کتاب ها برای تحقیق و بازرسی به لندن رسید، کارشناسان حراجی ساتبی متوجه شدند که بسیاری از جلد و پشت دوزی های کتاب ها حذف و مهر و نشان های کتابخانه ای پاک شده، ضمن اینکه صفحات عناوین نیز از بین رفته است.


حراجی ساتبی با صدور بیانیه ای اعلام کرد: «روشن است که در گذشته، برای پنهان کردن اصل و مبدا این مجموعه، تلاش زیادی انجام شده است». 


متخصصان حراجی، این کتاب ها را با فهرست کتاب های مفقود شده کتابخانه بن تطبیق دادند و دریافتند که حدود 180 هزار جلد کتاب از زمان جنگ جهانی دوم، از این کتابخانه ناپدید شده است. 


به گفته «مایکل هرکنهوف» یکی از متصدیان کتابخانه بن، این کشف، کارمندان کتابخانه را بر آن داشت به یک حراجی در بروکسل مراجعه کنند، مکانی که 450 کتاب گمشده دیگر در آنجا یافت شد. 


وی افزود: قبلا چندین عنوان کتاب را بازگردانده ایم، اما این تعداد را شامل نمی شد.


بسیاری از کتاب های این کتابخانه در بمباران ساختمان اصلی کتابخانه در سال 1944، برای همیشه از بین رفت. شماری نیز در پایان جنگ و در جریان حمله نیروهای متفقین به آلمان، ناپدید شد.


مشخص نیست که چند عنوان کتاب از این کتابخانه به سرقت رفته و چند عنوان نابود شده است.


هرکنهوف یادآور شد که پدر شهروند بلژیکی که کتاب ها را بازگرداند، در جریان اشغال آلمان، ساکن شهر بن بوده است. 


وی گفت که حدود 80 درصد از این 600 عنوان کتاب به زبان فرانسوی است، که نشان از انتخاب کتاب ها به نحوی بسیاری گزینشی دارد.

 

منبع:‌ایرنا 

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها