11/14/2019
پنج شنبه، ۲۳ آبان ۱۳۹۸
سفر مجدد رئیس‌جمهوری به خوزستان و لرستان/ شورای هماهنگی اقتصادی قوا درباره قیمت بنزین تصمیم می‌گیرد/ حرف‌های قاسمی صحت ندارد
محمود واعظی،‌ رئیس دفتر رئیس‌جمهوری:

سفر مجدد رئیس‌جمهوری به خوزستان و لرستان/ شورای هماهنگی اقتصادی قوا درباره قیمت بنزین تصمیم می‌گیرد/ حرف‌های قاسمی صحت ندارد

محمود واعظی،‌ رئیس دفتر رئیس‌جمهوری از سفر حسن روحانی به استان‌های خوزستان و لرستان برای بررسی مشکلات سیل اخیر خبر داد.

اعتمادآنلاین| محمود واعظی،‌ رئیس دفتر رئیس‌جمهوری در حاشیه جلسه هیأت وزیران گفت: کمک به سیل زدگان موضوع اولویت‌دار هیأت دولت بود. وزیر کشور گزارشی در مورد اقدامات انجام شده در همه استان‌ها به ویژه استان‌های لرستان و خوزستان ارائه داد.

 

واعظی گفت: تصمیمات بسیار خوبی برای شهرها و روستاهای سیل زده اتخاذ شد. در مصوبه قبلی هیأت دولت رقمی برای پرداخت به برخی از بخش‌ها از جمله صنعت، مزارع تعیین شده بود که نیاز به افزایش داشت، لذا این رقم‌ها را افزایش دادیم.

 

وی اظهار داشت: بعد از دستور مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم ارزیابی خسارات و بررسی میزان اعتباراتی که دولت خود می‌تواند اختصاص دهد، آقای جهانگیری این موضوع را مورد بررسی قرار داد و گزارشی به دولت داده شد.

 

رئیس دفتر رئیس‌جمهور تصریح کرد: رئیس‌جمهور دستور داد هر چه سریع‌تر فکری به حال مردمی که از سیل آسیب دیده‌اند و خانه و کسب و کار خود را از دست داده‌اند، کنید. رئیس‌جمهور انشاالله به استان‌های لرستان و خوزستان سفر خواهند کرد و از نزدیک با مسئولان، مشکلات را مورد بررسی قرار خواهند داد.

 

واعظی با اشاره به بررسی افزایش حقوق‌ها در هیئت دولت گفت: در راستای افزایش حقوق، باید آئین‌نامه اجرایی مصوب دولت تدوین شود؛ این موضوع مورد بحث و بررسی قرار گرفت تا حقوق بازنشستگان و کارمندان افزایش یابد. امیدواریم بر اساس نیاز مردم و توان دولت، هم به سیل‌زدگان کمک کنیم و هم مشکلات معیشتی حقوق‌بگیران را تا حدی حل کنیم.

 

وی افزود: این بحث هنوز نهایی نشده است اما در ستاد اقتصادی دولت و جلسه اخیر سران قوا بحث‌ها در این رابطه شروع شده و امیدواریم هرچه سریع‌تر به جمع بندی برسد.

 

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: در شورای اقتصادی دولت که حضور داشتم آنجا بحث شد، دو تا سه طرح مطرح شد اما هنوز جمع بندی نهایی صورت نگرفته است. مقرر شد اعضای محترم شورا و دیگران روی این موضوع فکر کنند.

 

وی یادآور شد: رقم سه هزار میلیارد تومان از سوی سازمان برنامه پیش بینی شده است که به افراد نیازمند در سیل داده شود. با آقای همتی صحبت شد تا به بانک‌ها اجازه دهد که وارد موضوع شوند. بعد از جمع بندی که آقای جهانگیری انجام دادند، به محض اینکه بتوانیم از صندوق توسعه برداشت داشته باشیم سرعت پرداخت خسارت افزایش خواهد یافت.

 

رئیس دفتر رئیس جمهور در پاسخ به این سوال که حذف چهار صفر از پول ملی در دستور کار قرار گرفته است، تصریح کرد: این موضوعی نیست که الان تصمیم گرفته باشیم در بسیاری از کشورها چنین تصمیماتی اتخاذ می‌شود و باید این طرح به صورت دقیق بررسی شود. این موضوع در ستاد اقتصادی دولت مطرح شده و باید در هیئت دولت اجرا شود. تاکنون هیچ کدام از این مراحل طی نشده است.

 

وی در خصوص علل لغو جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: وقتی دبیر جلسه می‌بیند که برخی از اعضا حضور دارند و برخی حضور ندارند تصمیم می‌گیرد. به عنوان مثال همیشه چهارشنبه عصر جلسه شورای اطلاع رسانی برگزار می‌شود اما دیروز دبیر جلسه اعلام کرد که این تعداد از اعضای شورا در مأموریت هستند بنابراین جلسه لغو شد.

 

واعظی افزود: در مورد جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی، دبیر اعلام کرد که تعدادی از اعضا نمی‌توانند در جلسه حضور یابند بنابراین جلسه لغو شد.

رئیس دفتر رئیس جمهو

ر در خصوص موضوع قاچاق سوخت، خاطرنشان کرد: ما باید با توجه به اینکه قیمت سوخت افزایش پیدا نکرده، مصرف بنزین را کنترل کنیم. در حال حاضر بالای 90 میلیون لیتر در روز و در برخی آخر هفته‌ها 100 میلیون لیتر مصرف داریم که این رقم بسیار بالا است.

 

واعظی گفت: باید یک چهارچوب مدیریت مصرف بنزین داشته باشیم؛ در حال حاضر بحث‌هایی صورت گرفته تا فشار بر روی خانواده‌ها نباشد. بحث می‌کنیم مقدار باقی مانده در بخش‌هایی مصرف شود که نیازمند هستند.

 

وی خاطرنشان کرد: با توجه به خساراتی که بوجود آمده باید صندوق بیمه حوادث تأسیس کنیم تا اتفاقاتی که در کشور می‌افتد یا موضوعاتی مثل سرمازدگی، برای کشاورزان از این صندوق استفاده کنیم. البته هنوز این موضوع نهایی نشده اما در ستاد اقتصادی دولت و جلسات اخیر سران قوا این بحث‌ها شده است.

 

رئیس دفتر رئیس جمهور بیان کرد: در شورای هماهنگی اقتصادی تصمیم گرفته شد بنزین دو نرخی شود و کمتر از دو ماه دیگر هم اعمال می‌شود. این افزایش در حد 30 در صد است. من در آن شورا حضور داشتم، بحث شد و دو الی سه طرح مختلف نیز مطرح شد اما در نهایت به جمع بندی نرسید و مقرر شد اعضای محترم شورا بر روی آن فکر کنند و بعداً تصمیم گیری شود.

 

وی در ارتباط با رقم افزایش کمک به سیل زدگان گفت: این امر به میزان خسارت بستگی دارد اما در حال حاضر رقم 3 هزار میلیارد تومان توسط آقای نوبخت پیش بینی شده تا بلافاصله به کسانی که نیازمند هستند کمک شود. این امر در حال انجام است.

 

رئیس دفتر رئیس جمهور ادامه داد: ما در دولت، هم برای کمک‌های بلاعوض و هم وام‌های با بهره کم، تصمیماتی گرفتیم. وزرای مختلفی که به مناطق آسیب دیده سفر کرده بودند در عمل مشاهده کردند که این مبالغ باید افزایش پیدا کند و این کار انجام می‌شود.

 

رئیس دفتر رئیس جمهور در واکنش به اظهارات اخیر سعید قاسمی اظهار داشت: اینکه یک فردی کلیپی پر کند و حرفی بزند قابل استناد نیست. این حرف‌ها صحت ندارد. هلال احمر علیه این فرد شکایت کرده و اظهارات دیگر این فرد درست نیست. این فرد در مقطع خاص که آمریکا علیه سپاه فعالیت می‌کند، پاس گل دادن به آمریکا و دشمنان است.

 

واعظی خاطرنشان کرد: چه لزومی دارد چیزی که واقعیت نداشته و به هیچ وجه درست نیست بیان شود. فقط دشمنان که سپاه را نشانه گرفته اند از این اظهارات سوءاستفاده می‌کنند.

 

منبع: مهر 

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها