8/26/2019
دوشنبه، ۰۴ شهریور ۱۳۹۸
کاهش قیمت طلا در پی تصمیم ضدایرانی دولت ترامپ

کاهش قیمت طلا در پی تصمیم ضدایرانی دولت ترامپ

قیمت طلا در پی تصمیم آمریکا برای عدم تمدید معافیت‌های مشتریان نفتی ایران به میزان پنج درصد کاهش داشته است.

اعتمادآنلاین|  قیمت طلا امروز -سه‌شنبه- به دلیل کاهش خطر ریسک‌پذیری در خرید طلا در پی پایان دادن به معافیت‌های خریداران نفتی ایران کاهش یافت.

 

قیمت این فلز ارزشمند به هزار و 273 دلار و 18 سنت به ازای هر اونس رسید.

 

«مارگارت یانگ» تحلیلگر بورس سنگاپور در این‌باره گفت: «به موازات رقابت بین بورس‌ها، طلا در حال پیدا کردن جایگاه واقعی خود بین هزار و 274 و هزار و 275 دلار است.»

 

سهام‌های آسیایی به بیشترین میزان خود در 9 ماه گذشته رسید. این در حالی است که سهام وال استریت نزدیک به شکستن رکورد خود در دوشنبه گذشته بود.

سهام‌های قدرتمند به طلا اقبال بیشتری نشان دادند، در حالی که قیمت این فلز پنج درصد کمتر از رکورد خود در سال 2019 بود. از طرفی نگرانی سرمایه‌گذاران بابت تیرگی روابط چین و آمریکا کمتر شده است.

 

هم اکنون بازارها نگاهشان به سمت انتشار آمار تولید ناخالص داخلی آمریکاست تا نسبت به قدرت مالی آن اطمینان حاصل کنند.

 

«جفری هالی» تحلیلگر ارشد اقتصادی وبسایت «هوآندا» تاکید کرد: «با تشدید تنش‌های سیاسی بین ایران و آمریکا و لغو تمامی معافیت‌های کشورهای طرف معامله ایران، قیمت نفت و به تبع آن قیمت فلزات رو به رشد گذاشت.»

 

وی افزود: «نفت نمی‌تواند تنها دلیل افت و خیز قیمت طلا باشد. بالا و پایین رفتن قیمت دلار به دلیل احتمال تورم در آمریکا نیز یکی از دلایل کاهش قیمت طلا در روزهای اخیر بوده است».

 

کارشناسان اقتصادی گروه «ام کی اس» معتقدند که «کاهش بهای طلا به کمتر از یک هزار و 270 دلار بسیار بعید به نظر می‌رسد».

 

از طرف دیگر، نقره با کاهش دو دهم درصدی به میزان 14 دلار و 95 سنت به ازای هر اونس رسید. پلاتین نیز به ثبات قیمتی 894 دلار و 41 سنت پس از ثبت رکورد 911 دلار و 41 سنت به ازای هر اونس رسید.

 

پالادیوم نیز به میزان هشت دهم درصد کمتر، به قیمت  هزار و 374 دلار و 91 سنت در هراونس معامله شد.

 

منبع: ایلنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها