7/12/2020
یکشنبه، ۲۲ تیر ۱۳۹۹
عملکرد اعضای مجمع همانند گذشته فراجناحی نیست/بنا نبود مجمع یک مجموعه عریض و طویل باشد/مجمع تشخیص کارایی گذشته را ندارد
محمد هاشمی:

عملکرد اعضای مجمع همانند گذشته فراجناحی نیست/بنا نبود مجمع یک مجموعه عریض و طویل باشد/مجمع تشخیص کارایی گذشته را ندارد

عضو سابق مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: عملکرد و خروجی حال حاضر اعضای مجمع همانند گذشته فراجناحی نیست، در گذشته  اعضای مجمع مستقل تر عمل می کردند و تابع جناح نبودند. 

اعتمادآنلاین| محمد هاشمی رفسنجانی عضو سابق مجمع تشخیص مصلحت نظام با انتقاد از عملکرد مجمع بعد از رحلت آیت الله هاشمی گفت: اراده‌ای برای تصمیم‌گیری در مجمع وجود ندارد که این نشان می‌دهد مجمع کارایی ندارد.

 

در ادامه بخش هایی از این گفت و گو را می خوانید:

 

  • بنا نبود مجمع یک مجموعه عریض و طویل باشد.

 

  • (گسترده شدن مجمع به افزایش کارایی آن کمکی هم کرد؟)خیر، کارایی مجمع افزایش پیدا نکرد. ببینید نماد عملکرد مجمع بن بست شکنی‌ها در مصوبات محل اختلاف شورای نگهبان و مجلس بود اما آنچه که ما امروز از مجمع می بینیم به ویژه در یکی دو مورد از لوایح مرتبط با FATF بن بست شکنی نشده و مشکل حل نمی شود این درحالی است که مجمع باید نظر خود را چه در قالب موافق یا مخالف اعلام کند. کسی نمی گوید مجمع باید حتما نظر موافق داشته باشد می تواند نظر منفی بدهد اما باید تعیین تکلیف کند که اراده ای برای تصممیم گیری وجود ندارد این نشان می دهد که مجمع کارایی ندارد.

 

  • مرحوم هاشمی رفسنجانی در مجمع تشخیص هیچ کاری را بدون تعیین تکلیف نمی گذاشتند بلکه زمان برای آن تعیین می کردند و در همان زمان هم تصمیم گرفته و به عنوان مصلحت نظام اعلام می‌کردند که البته ممکن بود جناحی موافق و عده ای هم مخالف باشند اما در نهایت مصلحت نظام مهم بود. آن زمان موضوعات به صورت جدی به شور و بحث گذاشته و تصمیم گیری می شد اما امروز ما کمتر این وضع  را برای مجمع می بینیم.

 

  • عملکرد و خروجی حال حاضر اعضای مجمع همانند گذشته فراجناحی نیست، در گذشته  اعضای مجمع مستقل تر عمل می کردند و تابع جناح نبودند. 

 

  • چندین سال قبل زمینی در منطقه کن گرفته بودند که برای کارکنان مجمع خانه سازمانی بسازند، نه خانه سازمانی که بنشینند بلکه به صورت تعاونی و تعدادی هم که مطرح می کردند بین 150 الی 160 واحد بود نه 370 واحد، اما چون کارهای مربوط به این ماجرا زیر نظر دبیرخانه و آقای محسن رضایی بود ما اطلاع نداشتیم که به چه کسی واگذار شده یا نشده یا چگونه است؟ آقای محسن رضایی در صدد یک چنین جایی بودند اما اینکه به کارکنان مجمع به عنوان تعاونی دادند یا ندادند و یا به چند نفر ندادند اطلاعاتی از آن ندارم.
اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها