3/29/2020
یکشنبه، ۱۰ فروردین ۱۳۹۹
 آیا این ایران است که در امور کشورها مداخله می‌کند؟/ اجازه نمی‌دهیم آمریکا تنگه هرمز را برای ایران ناامن کند
محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه:

آیا این ایران است که در امور کشورها مداخله می‌کند؟/ اجازه نمی‌دهیم آمریکا تنگه هرمز را برای ایران ناامن کند

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان گفت: اگر آمریکا تصمیم بگیرد که تنگه هرمز را برای ما (ایران) ناامن کند ایران این اجازه را نخواهد داد. 

اعتمادآنلاین| محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در مصاحبه با شبکه الجزیره بیان کرد: اگر آمریکا تصمیم بگیرد که تنگه هرمز را برای ما (ایران) ناامن کند ایران این اجازه را نخواهد داد. 

 

ظریف در این مصاحبه که قرار است صبح شنبه به صورت مشروح منتشر شود، تاکید کرد: اینکه جان بولتون به جنگ با ایران فرا می خواند مساله جدیدی نیست؛ سخن از جنگ در سال 2015 نیز مطرح شد زمانی که جان بولتون در مقاله‌ای در روزنامه نیویورک تایمز نوشت: برای نرسیدن ایران به بمب هسته ای باید ایران را با بمب هسته ای زد. 

 

وزیر امور خارجه ایران گفت: اکنون کدام کشور در امور داخلی لیبی و سودان دخالت می کند؟ کدام کشورها عرصه را بر قطر تنگ کردند؟ کدام کشور کودتا در ترکیه را طرح ریزی کرد؟ به حقایقی که در این کشورها رخ می دهد توجه کنید، آیا این ایران است که در این کشورها مداخله می کند؟

 

وی  در ادامه این مصاحبه با اشاره به این موضوع که ایران خواهان افزایش تنش با آمریکا نیست، گفت: ما این موضوع را به طور شفاف اعلام کرده ایم که هیچ نفعی در افزایش تنش نداریم. ما به طور شفاف اعلام کرده ایم که خلیج فارس و تنگه هرمز خط حیاتی ما هستند و ما برای زندگی خود به آنها وابسته هستیم. ما خواهان آن هستیم که آنها امن و آزاد برای دریانوردی تمامی کشورها و از جمله ایران باشند.

 

وزیر امور خارجه کشورمان افزود: دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا گفت که آمریکا هفت تریلیون دلار در منطقه ما هزینه کرده است. او منطقه ما را نابود کرد. خون بسیاری از آمریکایی ها به گردن وی است. این به خاطر آن است که آمریکایی ها بدون هیچ دلیل و هدفی در این منطقه کشته شدند.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان 

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها