7/8/2020
چهارشنبه، ۱۸ تیر ۱۳۹۹
هاستل‌های پایتخت غیرقانونی‌ هستند/ فعالیت خانه‌های غیرمجاز در دولت‌آباد/ تهران «خانه مسافر» ندارد
مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران:

هاستل‌های پایتخت غیرقانونی‌ هستند/ فعالیت خانه‌های غیرمجاز در دولت‌آباد/ تهران «خانه مسافر» ندارد

با وجود افزایش تعداد «هاستل‌ها» در تهران، اما دلاور بزرگ‌نیا، مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران می‌گوید: تا کنون مجوزی به نام «هاستل» در تهران صادر نشده است و اقامتگاه‌هایی که با این تابلو و عنوان درحال فعالیت‌اند، غیرقانونی و غیرمجاز هستند.

اعتمادآنلاین|دلاور بزرگ‌نیا، مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری با استناد به اظهارات اتحادیه هتلداران استان تهران مبنی بر برخورد اداره اماکن نیروی انتظامی با اقامتگاه‌هایی که با تابلو «هاستل» فعالیت می‌کنند، گفت: ما مجوزی به نام «هاستل» نداریم اما اقامتگاه‌های استاندارد می‌توانند طبق ضوابط موجود مجوز «مهمان‌پذیر» دریافت کنند. اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران نیز از آن‌ها حمایت می‌کند. هرچند که به هر حال طبق ضابطه، با اقامتگاه‌های غیرمجاز از سوی مراجع ذی‌ربط ‌برخورد قانونی صورت خواهد گرفت. آن‌طور که اتحادیه هتلداران استان تهران هم اعلام کرده اخیرا نیروی انتظامی تابلو «هاستل» برخی از این اقامتگاه‌ها را پایین آورده است.

 

تهران «خانه مسافر» ندارد

او همچنین با صراحت اعلام کرد: در استان تهران هیچ «خانه مسافری» وجود ندارد و تا کنون مجوزی با این عنوان صادر نشده است. معاونت گردشگری هم رسما اعلام کرده تقاضای خانه‌ مسافرها را فعلا برای حمایت از صنعت هتلداری نپذیرید.

 

بزرگ‌نیا با بیان این‌که اتحادیه هتلداران استان تهران به عنوان صنف مخالفِ  فعالیت خانه‌های اجاره‌ای، شماری از این خانه‌ها را که به صورت غیرمجاز درحال فعالیت هستند شناسایی کرده است، افزود: البته هنوز عدد مشخصی را اعلام نکرده اما قرار بود پیش از پیگیری یا برخورد صنفی، ‌مشخصات این خانه‌ها را در اختیار اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران قرار دهد.

 

او یادآور شد: از زمان حضورم به عنوان مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران، تنها حساسیتی که وجود داشت درباره فعالیت خانه مسافرها بود که البته تا حدی این حساسیت هتل‌ها قابل درک است اما فکر نمی‌کنم با این نگاه بازدارنده بتوان میدان را همیشه برای هتلدارها حفظ کرد؛ هتلدارانی که به شیوه‌ای سنتی درحال فعالیت هستند باید خیلی زود به تعریف درست برسند.

 

پایتخت 100 هزار تخت کم دارد

بزرگ‌نیا در عین حال گفت: تهران 100 هزار تخت کم دارد، اگر قرار باشد این ظرفیت قبل از ساخت و ساز هتل‌های جدید در قالب خانه مسافر جبران شود، باید یک سیستم مدیریتی و نظارتی درستی نیز ایجاد شود، یعنی این‌طور نشود که در پیک سفر مسافران از خانه مسافرها استفاده کنند و هتل‌ها خالی بمانند.

 

او همچنین به «بومگردی‌»هایی که در استان تهران درحال راه‌اندازی هستند اشاره کرد و اظهار کرد:‌ برخلاف تصور موجود در روستای «کن» که به نوعی در درون پایتخت قرار دارد، بومگردی راه‌اندازی شده و به طور کل هشت بومگردی در استان فعال شده و حدود 25 بومگردی دیگر درحال راه‌اندازی است. بنابراین برای صدور مجوز بومگردی در استان تهران ممانعتی وجود نداشته است.

 

بزرگ‌نیا همچنین گفت: طبق ضوابط و آیین‌نامه‌ها بافت شهر تهران برخلاف سایر شهرها همچون اصفهان و یا کاشان، شرایط ایجاد بومگردی را ندارد اما در روستاهای این استان حرکت خوبی برای ایجاد بومگردی آغاز شده است.

 

خانه‌های غیرمجاز «دولت‌آباد» هنوز هم فعال‌ هستند

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران درباره سامان‌دهی اسکان مسافران خارجی در محله دولت‌آباد تهران که زمانی حاشیه‌ساز شده بود نیز اظهار کرد: دفتری با عنوان نظارت بر اقامت مهمانان خارجی در شهرری راه‌اندازی شده است و همکاری مشترکی بین بخش گردشگری، شهرستان ری و نیروی انتظامی وجود دارد، البته هنوز خانه‌های اجاره‌ای این منطقه ساماندهی نشده و طبق گزارش‌ها خانه‌های غیرمجاز و غیررسمی همچنان درحال فعالیت هستند اما کارهایی برای سامان‌دهی آغاز شده است.

 

منبع: ایسنا 

 

 

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها