8/23/2019
جمعه، ۰۱ شهریور ۱۳۹۸

حضور بازیکن استقلال با حکم دادگاه در زمین فوتبال قانونی است؟

بازیکن استقلال با وجود اینکه به قتل غیرعمد متهم است، اما برای تیمش بازی می‌کند و این موضوع بستر نقد حقوقی و اجتماعی شده است.

اعتمادآنلاین|‌ نیلوفر حامدی- نهم بهمن سال 96 مهدی قائدی، بازیکن 21ساله استقلال، و چند تن از همراهانش دچار سانحه رانندگی شدند؛ سانحه‌ای که منجر به فوت احمدرضا شاکر یکی از سرنشینان خودرو شد.

 

بعد از گذشت یک سال و سه ماه، قائدی به دلیل رانندگی بدون گواهینامه و تصادف منجر به فوت متهم، به یک سال حبس تعزیری، پرداخت 360 میلیون تومان دیه و 200 ساعت کار اجتماعی در مدارس فوتبال یا مراکز شهرداری محکوم شد.

 

این حکم به گفته فضیله زارعی، وکیل‌مدافع مهدی قائدی، قابل اعتراض و تجدید نظر است.

 

حکم صادرشده برای قائدی اگرچه نهایی است، اما چون حکم بدوی صادر شده، او و وکیلش 20 روز فرصت اعتراض دارند و نهم خردادماه، حکم نهایی اعلام می‌شود.

 

بازیکن استقلال با ارائه وثیقه نه تنها توانست مدت‌زمان باقی‌مانده تا حکم نهایی را خارج از بازداشتگاه بماند، بلکه در زمین بازی هم برای تیمش حاضر شد.

 

بسیاری از کارشناسان اجتماعی معتقدند حضور یک متهم به قتل عمد در زمین ورزش که باید نماد اخلاق باشد، متضاد با رویکردهای ارزشمند و اخلاق‌گرایانه ورزش است.

 

با این شرایط بازی کردن قائدی در زمین فوتبال اگرچه از نظر قانونی منعی ندارد، اما از منظر اجتماعی مورد نقد قرار گرفته است.

 

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها