7/13/2020
دوشنبه، ۲۳ تیر ۱۳۹۹
سفر مقام‌ها و قانون‌گذاران آمریکا به افغانستان محدود شد

سفر مقام‌ها و قانون‌گذاران آمریکا به افغانستان محدود شد

وزیر دفاع موقت آمریکا، سفر مقام‌های ارشد پنتاگون و همین‌طور قانونگذاران آمریکایی را به افغانستان تا پایان سال مالی جاری تحت محدودیت‌های شدید قرار داد.

اعتمادآنلاین| طبق یک سند داخلی دو صفحه‌ای که به دست این مجله رسیده، «پاتریک شاناهان» وزیر دفاع موقت آمریکا در یک یادداشت، دوره بی‌ثبات فعلی برای آمریکا و شرکای ائتلافی‌اش در افغانستان را به عنوان دلیل ایجاد این محدودیت‌ها ذکر کرده است. این اتفاق همزمان با تشدید حملات طالبان از جمله با یک حمله چند روز پیش در کابل رخ می‌دهد.

 

چند دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا به نیوزویک گلایه کردند، محدودیت‌ها برای سفر به افغانستان به بهانه وجود تهدید در این کشور در دولت فعلی شدیدتر شده است و یک مانع دیگر برای موضوع نظارت کنگره تلقی می‌شود؛ با این حال دستور شاناهان برای محدود ساختن سفر به منطقه‌ای که محل طولانی‌ترین جنگ تاریخ آمریکا است، تأثیری بر استقرار چرخشی معمول واحدهای نظامی آمریکا در این کشور نخواهد گذاشت.

 

در این یادداشت از هیات‌های کنگره تقاضا شده، به محدودیت مسافرتی برقرار شده برای رهبران ارشد وزارت دفاع احترام بگذارند.

 

این درخواست احتمالاً به مذاق قانون‌گذاران دموکرات خوش نخواهد آمد و می‌تواند دور جدیدی از درگیری‌های داخلی را بین پنتاگون و دموکرات‌های مجلس نمایندگان به راه بیندازد.

 

سناتور باب منندز، دموکرات ارشد کمیته روابط خارجی سنا به نیوزویک گفت: اطلاعی از این که پنتاگون یک سیاست ممنوعیت جدید برقرار کرده باشد، ندارد.

 

سرهنگ «دیو باتلر» سخنگوی نیروهای آمریکایی در افغانستان نیز گفت: هیات مأموریت حمایت راسخ و نیروهای آمریکایی در افغانستان هر سال درخواست کاهش بازدیدکننده از خود را می‌دهند. درخواست ما برای کاستن از بازدیدکنندگان مأموریت ما، یک پروتکل استاندارد در این هنگام از سال که عملیات‌ها افزایش می‌یابند است.

 

این حرف‌های باتلر مورد حمایت کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا قرار گرفت و این کمیته گفت: پنتاگون به صورت روتین دستور به محدود کردن سفرهای موقت به خاورمیانه در زمان‌هایی که تهدید به صورت خاص بالا است، می‌دهد.

 

تعدادی از قانونگذاران دموکرات کنگره نیز می‌گویند، این ممنوعیت مسافرتی باعث تضعیف شفافیت می‌شود.

 

رایان اسکاویل، یک استاد حقوق دانشگاه مارکت و وکیل سابق وزارت دفاع آمریکا در تحلیلی عنوان می‌کند، اختیار کنگره برای سفر نمایندگانش به خارج به هدف اجرای مأموریت نظارت بر واحدهای نظامی آمریکا، بالاتر از اختیار پنتاگون برای اعمال سیاست ممنوعیت سفر است. اما با توجه به محدودیت اطلاعات موجود در باره خط مشی‌ها، ارزیابی ابعاد کامل این دستور وزارت دفاع دشوار است.

 

سخنگوی نیروهای آمریکایی در افغانستان اعلام کرد: این محدودیت درخواست شده، برای حمایت از الزامات عملیاتی در عین متعادل ساختن مسئولیت‌های نظارتی مهم، ضروری است.

 

منبع: ایسنا

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها