8/23/2019
جمعه، ۰۱ شهریور ۱۳۹۸
اجرای طرح تحقیقاتی افزایش بهره‌وری گندم در پنج استان
معاون وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد؛

اجرای طرح تحقیقاتی افزایش بهره‌وری گندم در پنج استان

عباس کشاورز، معاون وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد: طرح تحقیقاتی افزایش بهره‌وری گندم موسوم به «ایران سیمیت» با هدف افزایش ماده عالی خاک هم اکنون در پنج استان اردبیل، زنجان، همدان، کردستان و قزوین در حال اجرا است.

اعتمادآنلاین| عباس کشاورز، معاون وزیر جهاد کشاورزی امروز پنجشنبه در بازدید از طرح ایران سیمیت در روستای چاه برف شهرستان آوج گفت: اجرای این طرح پنج ساله با توجه به باقیمانده گیاهی در سطح خاک و افزایش ماده عالی خاک موجب افزایش 25 تا 30 درصدی عملکرد محصول می شود.

 

وی اضافه کرد: طرح افزایش بهره وری گندم و نظام های زراعی گندم (ایران سیمیت) در حال حاضر در سطح 10 هکتار از اراضی دیم روستای چاه برف شهرستان آوج در حال اجرا است. در این طرح در بخش نژادی 13 رقم مختلف گندم دیم جهت انتخاب ارقام برتر کشت شده است.

 

معاون وزیر کشاورزی با بیان اینکه در بخش زراعی نیز هفت روش از جمله میزان بذر مصرفی ، تاریخ کاشت، مقدار کود مصرفی در سطح 10 هکتار اجرا شده است، اظهار داشت: این محصولات در پایان سال پنجم با نژاد بهتر و مرغوب تری روبرو خواهند بود.

 

در این بازدید اسماعیل اسفندیارپور مشاور وزیر و مجری طرح محوری گندم، عزیز کریمی مدیر کل دفتر غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی و فاطمه خمسه رییس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین حضور داشتند.

 

شهرستان آوج به مرکزیت شهری به همین نام در فاصله 125 کیلومتری قزوین و در منطقه‌ای کوهستانی واقع شده‌ است.

 

منبع: ایلنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها