12/9/2019
دوشنبه، ۱۸ آذر ۱۳۹۸
مصوبات چهاردهمین جلسه کارگروه ساماندهی کاغذ منتشر شد

مصوبات چهاردهمین جلسه کارگروه ساماندهی کاغذ منتشر شد

مصوبات چهاردهمین جلسه کارگروه کاغذ با دستور جلسه بررسی وضعیت کاغذ منتشر شد.

اعتمادآنلاین|مصوبات چهاردهمین جلسه کارگروه کاغذ با دستور جلسه بررسی وضعیت کاغذ منتشر شد.

 

این جلسه با حضور حسین انتظامی دستیار ارشد وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس کارگروه کاغذ و اعضای کارگروه تشکیل شد.

 

در این جلسه پس از بحث و تبادل نظر، 14 بند در حوزه کاغذ مصوب شد.

 

مصوبات این جلسه به شرح زیر است:

 

1- واردکننده‌هایی که تاییدیه واردات کالای خود را از کارگروه کاغذ اخذ نموده و پس از ترخیص، کاغذ را به وزارت فرهنگ تحویل نداده‌اند باید کسری کاغذ خود را به هر نحو ممکن جبران نموده و کاغذ را به معاونت تخصصی تحویل دهند.

 

2- به وضعیت واردکننده‌هایی که قبل از کارگروه کاغذ، ثبت سفارش داشته و کاغذ وارد کرده‌اند توسط کمیته سه نفره متشکل از نمایندگان وزارت فرهنگ، سازمان تعزیرات و سازمان حمایت در اسرع وقت رسیدگی شود و در صورت احراز تخلف، مجازات گردند.

 

3- با توجه به اینکه فقط کاغذ مربوط به فرهنگ به اولویت کالایی یک تبدیل شده، وزارت صنعت، ساز و کار جدید تایید پرونده‌های مربوط به کارگروه ساماندهی کاغذ را در سامانه تعریف کند.

 

4- در راستای تعهد واردکنندگان کاغذ، شرکت های واردکننده همزمان با اظهار واردات کالا به گمرک، به معاونت مربوطه وزارت فرهنگ نیز اظهار کنند.

 

5- با بانک مرکزی و گمرک مکاتبه شده و مواردی که در سال 98 تامین ارز شده است، به ارز نیمایی تبدیل شود.

 

6- موارد مربوط به کاغذ غیر از نشر و مطبوعات، بدون مجوز کارگروه کاغذ با ارز نیمایی توسط وزارت صنعت تایید شد.

 

7- وزارت صنعت پیگیری‌های لازم را جهت تغییر گروه کاغذ از 1-2 به 0-2 انجام دهد تا بانک مرکزی ارز لازم را در اسرع وقت پرداخت کند.

 

8- تا چهارشنبه فیلدهای مربوط به زینک در سامانه توزیع تکمیل شود و دموی آن به نمایندگان معاونت‌های فرهنگی و مطبوعاتی ارائه و رفع اشکال شود.

 

9- معاونت‌های مطبوعاتی و فرهنگی مشخصات کامل نشریات و کتابها، و میزان و نوع زینک مصرفی را در لیست واحد به دفتر چاپ و نشر تحویل دهند.

 

10- سه میلیون زینک موجود، توسط دو معاونت تخصصی بررسی و تقسیم شود. زینک‌های مربوط به نشر به لیتوگرافی و لیستهای مربوط به مطبوعات به مدیر رسانه با مشخص بودن محل مصرف (نام لیتوگرافی یا چاپخانه) تحویل داده شود.

 

11- در جهت تامین ارز مربوط به وزارت آموزش و پرورش به صورت دولتی، مکاتبه‌ای از سوی وزیر آموزش و پرورش با وزیر صمت و معاون اول محترم رئیس‌جمهوری صورت پذیرد.

 

12- با توجه به ضرورت برنامه‌ریزی برای دفترچه دانش‌آموزی و کاغذهای سایز شده (A4 و ...)، وزارت صمت در حوزه تولید طی جلساتی با تشکل‌های واردکنندگان و تشکل‌های تولیدی جهت تامین کاغذ و تولید محصولات مذکور اقدام کند.

 

13- کلیه متقاضیان واردات کاغذ در مورد نیاز دفترچه‌ها، کاغذ A4 و... می‌توانند نسبت به انجام ثبت سفارش اقدام کنند و تسهیل آن از سوی سازمان صمت استان‌ها صورت پذیرد.

 

14- با توجه به مصوبه جلسه قبل و اعلام نظارت اداره کل مطبوعات داخلی مبنی بر عدم تزریق کالای وارداتی موسسات مطبوعاتی که میزان درخواست آنها در کمیته تخصصی و کارگروه به تصویب رسیده است، 2 فقره درخواست موسسه همشهری به شرح پیوست مورد تایید قرار گرفت.

 

منبع: فارس 

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها