1/22/2021
جمعه، ۰۳ بهمن ۱۳۹۹
تلاش آمریکا برای مسلح کردن عشایر غرب عراق

تلاش آمریکا برای مسلح کردن عشایر غرب عراق

نماینده ائتلاف سیاسی «الفتح» عراق تأکید کرد، عراق نیازی ندارد که آمریکا عشایر الانبار را به سلاح مجهز کند و این اقدام، فقط برای تجزیه این کشور است.

اعتمادآنلاین| «حنین قدو» نماینده ائتلاف «الفتح» عراق درباره تلاش تجزیه‌طلبانه ایالات متحده آمریکا در غرب عراق هشدار داد.

 

قدو به پایگاه خبری «بغداد الیوم» گفت که «حکومت عراق قوی‌تر از گذشته است. ما به مسلح کردن عشایر در خارج از چارچوب حکومت و وارد کردن کشور به هرج و مرج سلاح، نیازی نداریم».

 

وی با بیان اینکه «آنچه نیاز داریم، مسلح کردن نیروهای امنیتی عراق به تجهیزات و سلاحهای پیشرفته است»، این سؤال را مطرح کرد: هدف برخی شخصیت‌ها از درخواست مکرر از ائتلاف بین‌المللی ضد داعش و آمریکا برای مجهز کردن عشایر به سلاح چیست؟.

 

این نماینده عراقی تأکید کرد که هدف این افراد، تجزیه عراق است.

 

«علی الحسینی» از فرماندهان سازمان «الحشد الشعبی» (بسیج مردمی) عراق هشتم خرداد ماه جاری اعلام کرد که آمریکا قصد دارد شیوخ عشایری را به سلاح مجهز کند که با عناصر تروریستی داعش و القاعده همکاری داشته‌اند.

 

الحسینی گفت که بعید نیست آمریکا از این عشایر حمایت کند؛ زیرا این کشور، «برای بی‌ثبات کردن عراق دست به هر اقدامی می‌زند و طرحهای کثیف زیادی در عراق دارد».

 

وی با اشاره به اینکه مسلح کردن چنین شخصیتهایی، تهدیدی برای امنیت و ثبات عراق است، از بغداد خواست که از اجرای این طرحها جلوگیری کند.

 

در همین ارتباط، «کریم علیوی» عضو کمیته امنیت و دفاع در پارلمان عراق اخیرا اعلام کرد، شیوخ عشایری که در استان الانبار، موافق تجیز تسلیحاتی توسط آمریکاییها هستند، «بقایای حزب بعث و از کسانی هستند که به گروه داعش کمک کرد».

 

علیوی همچنین تأکید کرد که آمریکا برای مقابله با نیروهای الحشد الشعبی، از این عشایر استفاده می‌کند.

 

سرتیپ «نجم الجبوری» فرماندهی ارتش عراق در نینوی که خود از بزرگان عشایر این استان است در تاریخ 20 اردیبهشت گذشته خبر از مسلح کردن برخی از عشایر توسط دولت خبر داد.

 

او مدعی شد که دولت عراق تصمیم دارد برخی از عشایر استان نینوی (تعداد 50 روستا) در نزدیکی مرز با سوریه و همچنین جنوب موصل را برای مقابله با حملات هر از چندگاه داعش مسلح کند.

 

منبع: فارس

 

اعتمادآنلاین را در تلگرام دنبال کنید: https://t.me/EtemadOnline
موضوعات مرتبط
دیدگاه ها