10/17/2019
پنج شنبه، ۲۵ مهر ۱۳۹۸
هتاکی ادبیات یک جامعه اسلامی نیست/ کاربران فضای مجازی بی‌تحقیق حرفی را نپذیرند/ دروغگویی ترامپ از بدیهیات سیاست اوست
سیداحمد خاتمی امام جمعه موقت تهران:

هتاکی ادبیات یک جامعه اسلامی نیست/ کاربران فضای مجازی بی‌تحقیق حرفی را نپذیرند/ دروغگویی ترامپ از بدیهیات سیاست اوست

سیداحمد خاتمی امام جمعه موقت تهران گفت: امام جمعه موقت صاحبان رسانه‌ها (مکتوب،‌شنیداری، دیداری، فضای مجازی، شبکه های ماهواره ای و...) خدا را در نظر داشته باشند. در عرصه به خصوص اخبار هرچه بدست شان رسید،‌ فکر نکنند ثبت کردنی و گستردنی است.

اعتمادآنلاین| سیداحمد خاتمی امام جمعه موقت تهران، امروز 24 خردادماه در خطبه های نماز جمعه تهران با اشاره به آیه 6 سوره حجرات است، بیان کرد: در گذشته و امروز رسانه جزو و متن زندگی بوده است این حقیقتی است و امروز با گسترش رسانه ها به ویژه فضای مجازی اهمیت بیشتری پیدا کرده است و آن وضعیتی که امروز در عرصه رسانه شاهدش هستیم، قبلا قطعا چنین نبوده است.

 

امام جمعه تهران ادامه داد: در این عرصه چگونه زندگی کنیم؟ این آیه شریفه بخشی از زندگی در این عرصه را بیان می کند. که با فضای اینچنینی چگونه زندگی کنید.

 

حجت‌الاسلام خاتمی اظهار کرد:‌  صاحبان رسانه‌ها (مکتوب،‌شنیداری، دیداری، فضای مجازی، شبکه های ماهواره ای و...) خدا را در نظر داشته باشند. در عرصه به خصوص اخبار هرچه بدست شان رسید،‌فکر نکنند ثبت کردنی و گستردنی است.

 

وی ادامه داد: صاحبان رسانه دقت کنند آن چه در رسانه می آورند،کاربران ب تحقیق حرفی را نپذیرند ببینند کدام حرف راست و کدام فاسق است.​مراقب باشیم در لیست دروغ گو ها قرار نگیریم. 

 

وی بیان کرد:‌ ادبیات فحش،‌ هتاکی، اهانت، ادبیات یک جامعه اسلامی نیست. فضای مجازی از سوی برخی از کاربران به کانون بدزبانی و هتاکی تبدیل شده است که مرزی هم ندارد. یعنی اصلا گویا خوراک بعضی ها در فضای مجازی بدزبانی و هتاکی و اهانت است.

 

خاتمی خاطر نشان کرد:فحاشی اختلاف و کدورت می‌آورد، به کجا می‌روند کسانی که پلاس فضای مجازی هستند، فکر می‌کنند حضورشان یعنی فحش؛بله نقد باید باشد اما چقدر فاصله است بین نقد و هتاکی . باید در عرصه رسانه دینداری را نشان دهیم.

 

وی ادامه داد:حضرت علی (ع) می‌فرمایند ایمان نشانه‌هایی دارد که یکی از آن‌ها این است که و وقتی اسم دیگران مطرح می‌شود تقوا داشته باشید و بستری برای بدگویی و غیبت و تهمت نبینید و در حالات بزرگان دیروز و امروز این است که تا اسم افراد مطرح می‌شود بسیار مراقبند که غیبت نکنند.این سبک زندگی این است که گناه دیگران را به دوش نکشید و این با تقوا سازگار نیست.


وی با اشاره به سالروز تخریب قبور ائمه گفت: تخریب بقیع جنایتی است که وهابی‌ها کردند و انچه امروز داعش می‌کند زیربنای تفکراتشان همان است یعنی تفکر انحرافی انگلیسی است و این جنایت محکوم بوده و هست و خواهد بود.


وی با اشاره به شهادت عالم فرزانه حاج محمد خرسند در شب‌های قدر گفت: قاتلین به وضع فجیعی او را به شهادت رساندند و امید است که دستگاه قضایی برخورد قاطع با این جنایت داشته باشند تا به سزای عمل ننگین خود برسند.


خطیب موقت نماز جمعه تهران با اشاره به حضور وزیر امور خارجه آلمان و نخست وزیر ژاپن در کشورمان ، گفت: هفته‌ای که پشت سر گذاشتیم ترافیک سیاست خارجی بود و وزیرخارجه آلمان و نخست وزیر ژاپن آمد و ملاقات نخست وزیر ژاپن با رهبری بسیار مورد توجه قرار گرفت که اظهارات رهبری در این دیدار اظهارات یک رهبر خردورز، ظریف، زیرک و هوشیار بود؛ و در حاشیه این دیدار باید به رسم و ادب مهمان‌نوازی اشاره کرد.

 

وی تاکید کرد:رسم و ادب مهمان نوازی را رهبر رعایت کرد و فرمودند ما ژاپن را کشوری دوست می‌دانیم و گرچه گلایه‌هایی وجود دارد و این نهایت ادب و مهمان نوازی است.آبه میخواست پیام ترامپ را برساند و رهبری فرمودند من شخص ترامپ را شایسته مبادله هیچ پیامی نمی‌دانم و هیچ پاسخی به او ندارم و نخواهم داد. این سبک پیامبر است که متکبرین را باید تحقیر کرد و این حق ترامپ بود که تحقیر شود. 

 

خاتمی افزود:آبه از قول ترامپ گفت که ما قصد تغییر رژیم را ندارد، اما رهبری فرمودند ترامپ هم مثل سایر رئیس جمهور‌های پیشین آمریکا قصد براندازی دارد، اما نمی‌تواند و این موضع ایشان زیربنای قرآنی دارد و در سوره بقره آمده است.آبه گفت ترامپ می‌خواهد مذاکره مجدد در مسئله هسته‌ای داشته باشیم رهبری فرمودند پنج سال در حال مذکره بودیم و به نتیجه رسیدیم، ولی ترامپ زیر ان زد و ما دیگر اشتباه را تکرار 
نخواهیم کرد.


وی تاکید کرد: ترامپ صداقت ندارد و دروغگویی ترامپ از بدیهیات سیاست اوست و در یک روزنامه آمریکایی گفته شده که او روزی 12 دروغ می‌گوید.مثلث ترامپ پمپئو و بولتن محور شرارت است و صداقت ندارند.ترامپ آخر امسال در انتخابات رای می‌خواهد و رای او به این گره خورده است که ایران را پای میز مذاکره مجدد ببرد، اما این آرزو را به گور خواهد برد.

 

خاتمی افزود: نخست وزیر ژاپن گفت آمریکا عازم است که جلوی ساخت سلاح هسته ای را بگیرد. مقام معظم رهبری فرمودند ما شرعا ساختن سلاح های کشتار جمعی را جایز نمی دانیم این فرمایش آقا یک مبنای فکری دارد، آمریکا بداند اگر ما قصد داشتیم بسازیم او نمی تواند مانع ما شود.شما کی هستید، شما در انبارهایتان چند هزار کلاهک اتمی دارید،رطب خورده کی کند منع رطب را.آقا فرمودند با مذاکره مسائل حل نخواهد شد ،‌ملت آزاد زیر بار فشار مذاکره نخواهد کرد. 

 

وی با اشاره به جنایات آل سعود گفت: هرجا که در دنیا نام آدم کشی است نام سعودی‌ها هم هست؛ هرجا نام غارتگری است نام سعودی‌ها وجود دارد. بیش از 50 هزار نفر را کشتند. یونیسف گزارش داده که هر دو ساعت یک ادر و شش نوزاد جان می‌دهد. شما ننگ جهان اسلامید.

 

خطیب این هفته نماز جمعه تهران در بخش دیگری از  سخنانش گفت: حجاب و عفاف موعظه و نصیحت نیست، قانون است. رئیس محترم نیروی انتظامی گفت کشف حجاب جرم است. حجاب تأمین کننده امنیت اخلاقی و روانی جامعه است. بی حجابی‌ها، بد حجابی‌ها و شل حجابی‌ها عادی نیست. همه توجه کنند؛ قطعاً برنامه‌ریزی از سوی دشمن است. نمی‌گویم هر بی حجابی از طرف دشمن است. اما دلسوزانه می‌گویم در زمین دشمن بازی نکنید. برخوردها هم با بی‌حجابی‌ها قانونی‌باشد. امر به معروف و نهی از منکر از ناحیه مردم باشد. مثل رفتاری که مردم در حمایت از راننده اسنپ داشتند.

 

وی ادامه داد: در دو سه موردی که هنجارشکنی شده دستگاه قضایی خوب وارد شده است. از همین تریبون از دستگاه قضایی مازندران هم تشکر می‌کنم. از دستگاه قضایی برای مبارزه با مفسدان اقتصادی و برخورد قاطع با هنجار شکنان تشکر می‌کنم. قانون ابلاغ و اجرایی رسیدگی به اموال مسئولان بسیار خوب است از جمله راه‌های مؤثر جلوگیری از مفاسد و نظارت مردم بر رفتار و اموال مسئولین است.

 

منبع: خبرگزاری‌ها 

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها