10/17/2019
پنج شنبه، ۲۵ مهر ۱۳۹۸
رمزگشایی دیپلماسی التماسی ترامپ در قبال ایران

رمزگشایی دیپلماسی التماسی ترامپ در قبال ایران

اگرچه «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا نظرسنجی‌های منابع و موسسات مستقل در این کشور که نشان از کاهش محبوبیت او طی ماه‌های اخیر دارد را رد کرده است اما نظرسنجی‌های داخلی اعضای کمپین انتخاباتی ترامپ نیز نشان می‌دهد که او وضعیت خوبی نزد رای‌دهندگان آمریکایی ندارد.

اعتمادآنلاین| این نظرسنجی نشان می‌دهد که ترامپ در ایالت‌های کلیدی و تعیین‌کننده از «جو بایدن» نامزد احتمالی دموکرات‌ها در دور نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری آینده عقب افتاده است. بر این اساس بایدن در ایالت پنسیلوانیا، 55 درصد آرا را به خود اختصاص داده، در حالی که ترامپ موفق به کسب تنها 39 درصد آرا شده است. در ایالت فلوریدا نیز بایدن با اختلاف 7 درصد از ترامپ پیشی گرفته است. در ایالت ویسکانسین (دیگر ایالت خاکستری و کلیدی آمریکا) نیز بایدن موفق به کسب 51 درصد آرا و ترامپ تنها 41 درصد آرا را به خود اختصاص داده است

 

ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 توانسته بود با پیروزی در این سه ایالت حساس و کلیدی، بر «هیلاری کلینتون» رقیب دموکرات خود پیروز شود.

 

این نظرسنجی معنادار، در ماه مارس صورت گرفته و داده‌های آن اخیرا منتشر شده است. اعضای ارشد کمپین انتخاباتی ترامپ ضمن تایید این نظرسنجی مدعی شده‌اند که پس از ماه مارس، موقعیت ترامپ در نظرسنجی‌ها بهبود یافته است، حال آنکه نظرسنجی‌های جدیدی که از سوی دانشگاه کوئینیپیاک و دیگر موسسات آمریکایی صورت گرفته ، نشان دهنده عقب‌گرد بیشتر او در آرای ایالتی است.

 

به عنوان مثال، ترامپ در نظرسنجی داخلی کمپین انتخاباتی خود در ایالت تگزاس، با دو درصد اختلاف از بایدن پیش بوده است، حال آنکه در نظرسنجی اخیر کوئینیپیاک، با اختلاف چهار درصد از بایدن عقب افتاده است. در این نظرسنجی، بایدن 48 درصد و ترامپ 44 درصد آرا را به خود اختصاص داده‌اند. 

 

نکته حائز اهمیت اینکه در اکثر نظرسنجی‌های صورت‌گرفته، شهروندان آمریکایی از وضعیت اقتصادی کشورشان در دوران ترامپ نسبتا راضی هستند. این در حالیست که میزان نارضایتی آنها از سیاست خارجی دولت ترامپ به نقطه اوج خود رسیده است. در چنین شرایطی ترامپ برای فرار از مخمصه‌ای که در حوزه سیاست خارجی آمریکا و به واسطه حضور افرادی مانند جان بولتون و مایک پمپئو ایجاد شده است، چاره‌ای جز تغییر وضعیت موجود ندارد. رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا به خوبی می‌داند که اگر فضای حاکم بر سیاست خارجی کشورش ادامه پیدا کند، این موضوع به پاشنه آشیل او در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 تبدیل خواهد شد. با توجه به این موارد، رمزگشایی از دیپلماسی التماسی ترامپ در مقابل ایران چندان دشوار نیست! رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا در صدد خروج از دامی است که او به دست خود و با خروج از برجام و تهدید و تحریم ملت ایران برای خود ایجاد کرده است.

 

منبع: نورنیوز

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها