11/14/2019
پنج شنبه، ۲۳ آبان ۱۳۹۸
اگر از طرف «توتال» سخن می‌گویی، وکالت خود را ارائه کن
واکنش اردوغان به اعتراض ماکرون به استخراج گاز در شرق مدیترانه:

اگر از طرف «توتال» سخن می‌گویی، وکالت خود را ارائه کن

خبرگزاری آناتولی گفت که «رجیب طیب اردوغان» رئیس‌جمهوری ترکیه «امانوئل ماکرون» همتای فرانسوی‌اش را به خاطر اعتراض به آنکارا در خصوص عملیات استخراج گاز در شرق دریای مدیترانه آماج حملات شدید قرار داد.

اعتمادآنلاین| «رجیب طیب اردوغان» که در جلسه انجمن عمومی شورای صادرکنندگان ترکیه‌ای در استانبول سخن می‌گفت، خطاب به ماکرون افزود: شما چه می‌گویی؟ و اصلاً فرانسه در قبرس چه کاره است؟ ما در این منطقه ساحل داریم و به همراه یونان و انگلیس کشورهای ضامن در قبرس هستیم، اما شما کی هستید؟ آیا در قبرس ماهیتی دارید؟

 

اشاره اردوغان به قرارداد سال 1960 است که برای تضمین حق حاکمیت دولت تازه‌تأسیس قبرس، سه کشور انگلیس، ترکیه و یونان با امضای یک موافقت‌نامه حق حاکمیت دولت نوپای قبرس را امضا کردند.

 

رئیس‌جمهوری ترکیه با انتقاد از ماکرون، از همتای فرانسوی‌اش خواست تا اگر از طرف شرکت نفتی «توتال» سخن می‌گوید، وضعیت وکالت خود را ارائه کند.

 

اردوغان خطاب به ماکرون افزود: گویا شما ریاست جمهوری فرانسه را رها کردید و به شغل وکالت روی آوردید، اما وقتی اردوغان سخنی می‌گوید، سخن از یک کشور ضامن در قبرس است.

 

او افزود: ترکیه مانند یونان و انگلیس در قبرس به عنوان کشور ضامن است، اما شما به چه عنوان این سخنان را می‌گوئید؟ ما سنگینی بار مسئولیت‌هایمان را به درستی درک می‌کنیم، اما شما این را درک نمی‌کنید.

 

اردوغان با اشاره به اینکه «ترکیه در مرحله بسیار حساسی به‌سر می‌برد»، افزود: تمام بار مسئولیت کارها بر دوش داریم تا این مرحله را با پیروزی به پایان برسانیم، و این مسئولیت ما در برابر کشور و مردم ترکیه است.

 

سخنان رئیس جمهوری ترکیه دو روز پس از آن بیان می‌شود که مکرون روز جمعه پس از نشست سران اتحادیه اروپا در مالت، فعالیت‌های ترکیه در قبرس را غیرقانونی خوانده و از آنکارا خواسته بود که این اقدامات در منطقه اقتصادی ویژه را متوقف کند.

 

ماکرون گفته بود: اتحادیه اروپا هرگز در این مورد عقب‌نشینی نخواهد کرد.

 

پیش از این نیز اردوغان به خاطر دیدار ماکرون با رهبران حزب دموکراتیک سوریه که دولت آنکارا آن را به عنوان یک گروهک تروریست می‌داند، از رئیس جمهوری فرانسه به‌شدت انتقاد کرده بود.

 

منبع: انتخاب

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها