11/22/2019
جمعه، ۰۱ آذر ۱۳۹۸
1200 تن پیله تر ابریشم در کشور تولید شد
رییس مرکز نوغانداری کشور:

1200 تن پیله تر ابریشم در کشور تولید شد

عدیل سروی، رییس مرکز نوغانداری کشور اعلام کرد: امسال تا پایان خرداد ماه یکهزار و 200 تن پیله تر ابریشم معادل 85 درصد میزان پیش بینی شده توسط نوغانداری برداشت شده است.

اعتمادآنلاین| عدیل سروی، رییس مرکز نوغانداری کشور با بیان اینکه برداشت پیله تر ابریشم در استان‌های شمالی کشور همچنان ادامه دارد، گفت: امسال تولید یکهزار و 400 تن پیله تر پیش بینی شده که چنانچه به این میزان تولید دست پیدا کنیم رکورد 10 ساله (1389) در این محصول شکسته خواهد شد.

 

به گفته وی، سال 97 تولید پیله تر 9 هزار و 800 تن بود، اکنون تعداد استان‌هایی که فعالیت نوغانداری دارند از 22 استان به 31 استان رسیده و گیلان، خراسان رضوی، گلستان، خراسان شمالی، مازندران، اصفهان و آذربایجان شرقی از استان‌های عمده تولید پیله تر در کشور محسوب می‌شوند.

 

رئیس مرکز نوغانداری کشور در عین حال از افزایش 55 درصدی توزیع تخم نوغان در سال 98 خبرداد و تصریح کرد: توزیع نوغان در کشور از 25 هزار و 700 جعبه در سال گذشته به 39 هزار و 700 جعبه در سال جاری افزایش داشت.

 

وی اضافه کرد: توزیع تخم نوغان درمناطق جنوبی و گرمسیری از 25 اسفند ماه سال 97 آغاز شد و در مناطق سردسیری تا 10 خرداد ماه ادامه داشت.

 

سروی درباره قیمت تخم نوغان گفت: امسال تخم هر جعبه نوغان به قیمت هفت هزار و 500 تومان و به صورت حمایتی از سوی دولت تأمین شد و حدود 20 سال است که افزایش قیمت تخم نوغان را نداریم.

 

وی با بیان اینکه در هر جعبه 27 هزار عدد تخم نوغان وجود دارد، گفت: امسال قیمت خرید تضمینی پیله تر 21 درصد افزایش داشته، درحالی که قیمت این محصول در بازار بالاتر است.

 

پیش بینی تأمین 40 درصد نخ ابریشم در داخل

 

سروی، میزان نیاز نخ ابریشم کشور را سالانه 540 تن بیان کرد و افزود: سال گذشته 28 درصد نیاز کشور به نخ ابریشم از طریق تولید پیله در داخل تأمین شد و پیش بینی می‌شود امسال 40 درصد از نیاز کشور به نخ ابریشم با تولید پیله داخلی تأمین شود.

 

وی گفت: سازمان مرکزی تعاون روستایی وارد خرید توافقی پیله تر از نوغانداران شده و این اقدام به منظور تنظیم بازار و جلوگیری از افت قیمت انجام گرفته است.

 

رئیس مرکز نوغانداری کشور اظهارداشت: این سازمان در دو استان گلستان و گیلان خرید توافقی پیله تر ابریشم را انجام می‌دهد.

 

منبع: ایرنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها