12/14/2019
شنبه، ۲۳ آذر ۱۳۹۸
نجات 400 حادثه دیده در سواحل خزر توسط امدادگران

نجات 400 حادثه دیده در سواحل خزر توسط امدادگران

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از نجات 400 مسافر تابستانی حادثه دیده در سواحل خزر از سوی امدادگران و نجاتگران هلال احمر مستقر در سواحل دریایی سه استان گلستان، گیلان و مازندران خبر داد.

اعتمادآنلاین|مرتضی سلیمی با اعلام گزارش خدمات امداد و نجات در طرح ساحلی (دریای کاسپین) 1398 (استان های گلستان، گیلان و مازندران) افزود: این شمار مسافر استان های شمالی از روز از 15 خرداد تا هشتم تیر ماه جاری به علت آشنا نبودن با فنون شنا در دریا، وضعیت ساحل، ویژگی های موج، وجود جریان های شکافنده مرگبار و بستر خزر، در قالب اجرای طرح ملی امداد و نجات ساحلی از سوی نیروهای متخصص عملیات امداد و نجات در دریا در استان های (مازندران382نفر، گیلان: 9نفر و گلستان: 9نفر) نجات یافته اند.

 

وی اضافه کرد: همچنین در مدت یادشده 34 نفر از نجات یافتگان از مخاطرات دریای خزر از سوی امدادگران حاضر در پست های امداد و نجات به منظور دریافت خدمات تکمیلی درمانی به مراکز درمانی و بیمارستانی اعزام و دو هزار و 593 نفر دیگر نیز در سواحل سه استان شمالی گلستان، گیلان و مازندران خدمات سرپایی امداد و کمک های اولیه در محل را دریافت کردند.

 

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر کل آسیب دیدگان، امدادرسانی شده در طرح ساحلی (دریای کاسپین) را 2 هزار و 627 نفر عنوان کرد و گفت: مسافران تابستانی از شنا کردن در سواحل ناشناخته جدا خودداری کنند، زودتر از دو ساعت پس از صرف غذا به شنا نپردازند، فقط در مناطق تحت نظارت ناجیان غریق شنا کنند و با دیدن پرچم سیاه و قرمز از شنا در منطقه خطر پرهیز کنند.


سلیمی اضافه کرد: مسافران تابستانی حتی المقدور در مسافت های طولانی به موازات ساحل شنا کنند، هنگام رعد و برق و طوفان سریعاً از آب خارج شوند، برای شوخی و گول زدن دیگران، خود را به حالت غریق نیندازند وهیچگاه به تنهایی شنا نکنند.

 

این مقام مسئول در سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر خطاب به مسافران تابستانی دریای خزر گفت: هیچ گاه در تاریکی برای شنا به دریا نروند، در کنار دریا همواره مراقب کودکان خود باشند، از هل دادن یکدیگر در آب جدا خودداری کنند و هنگام شنا در فاصله زیاد مراقب قایق های عبوری باشند.

 

وی تصریح کرد: در صورت نبود ناجی غریق هنگام نیاز فرد در حال خطر، اگر عمق آب دریا مناسب بود با ایجاد زنجیره انسانی و با گرفتن دست یکدیگر و در صورت عمق زیاد با پرتاب وسایلی که خاصیت شناور دارد مانند یک تکه چوب یا کلمن آب، فرد را نجات دهید؛ استفاده از تیوب های لاستیکی می تواند خطرناک باشد از این رو فاصله خود را با ساحل ثابت نگه دارید و همواره تذکرات ناجیان غریق را جدی بگیرید.

 

رئیس سازمان امداد و نجات از هموطنان خواست که در صورت قرار گرفتن در شرایط اضطراری، حوادث، سوانح طبیعی، غیر طبیعی و انسان ساخت با شماره 112 به عنوان تنها شماره اضطراری ملی تماس بگیرند.

 

«طرح امداد و نجات تابستانه سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر به مدت 94 روز و با استقرار پست‌های موقت امداد و نجات علاوه بر استفاده از توان عملیاتی تمام پایگاه‌های ثابت و فعال هلال احمر در محورهای مواصلاتی استان‌های کشور در حال برگزاری است.

 

سازمان امداد و نجات از همه توان لجستیکی شامل 1062 آمبولانس، 456 خودرو نجات، 50 خودرو عملیاتی ویژه، 1218 خودرو عملیاتی، 27 خودرو فرماندهی ارتباطات، 122 موتور سیکلت، 480 موتور سیکلت امدادی، 3439 ناوگان امدادی استفاده می‌کند و این پایگاه‌ها به صورت شبانه روزی در آمادگی کامل خواهند بود.

 

در اجرای و برگزاری این طرح ملی امداد و نجات 559 پایگاه ثابت و 729 پست‌های موقت مراکز استان‌ها، شعب، پست، آنست و امداد هوایی فعالیت خواهند داشت.»

 

منبع: ایرنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها