12/10/2019
سه شنبه، ۱۹ آذر ۱۳۹۸
اینستکس سهم محدودی در راهبرد بانک مرکزی در بازار ارز دارد/ منابع اینستکس باید از صادرات نفت به اروپا تأمین شود
رئیس کل بانک مرکزی:

اینستکس سهم محدودی در راهبرد بانک مرکزی در بازار ارز دارد/ منابع اینستکس باید از صادرات نفت به اروپا تأمین شود

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد: اینستکس صرفاً سهم محدودی در راهبرد بانک مرکزی در بازار ارز دارد و برنامه‌های دیگری در روابط ارزی کشور اجرایی شده یا در حال اجراست.

اعتمادآنلاین| عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی امروز نهم تیرماه در پستی اینستاگرامی نوشت: در حالی که زیر ساخت عملیاتی ساز و کار متناظر اینستکس در ایران توسط بانک مرکزی کاملاً تکمیل شده است، اخبار دریافتی حاکی از سرعت گرفتن تلاش اروپا برای عملیاتی شدن اینستکس است.

 

وی تاکید کرد: برای عملکرد پایدار اینستکس نباید اینستکس کانالی در چارچوب قواعد تحریمی آمریکا باشد بلکه باید کانالی مبتنی بر برجام باشد و کلیه تراکنش‌هایی که در چارچوب برجام مجاز بودند از طریق آن انجام شدنی باشد. همچنین شاید در ابتدا شامل کلیه کالاهای غیر تحریمی شود اما بعداً محدوده آن باید به کلیه کالاها گسترش یابد.

 

منابع اینستکس باید از صادرات نفت به اروپا تأمین شود

 

رئیس کل بانک مرکزی خاطرنشان کرد: منابع اینستکس باید از صادرات نفت به اروپا تأمین شود. اگر هم اروپا موقتاً محذوراتی در خرید نفت ایران دارد یک خط اعتباری بلند مدت با بازپرداخت آتی نفتی یک راه حل موقت قابل بررسی است. اکنون خود اروپایی‌ها هم در مذاکرات اشاره‌ای به راه حلی شبیه به این داشته‌اند.

 

همتی گفت: الگوهای متعدد برای حضور سایر پشتیبانان برجام در اینستکس یا ساز و کار مستقل مشابه آن در حال توسعه است که به هر حال اینستکس صرفاً سهم محدود در راهبرد بانک مرکزی در بازار ارز دارد و برنامه‌های متعدد دیگر نیز در روابط ارزی کشور اجرایی شده یا در حال اجرا است.

 

منبع: ایلنا

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها