3/31/2020
سه شنبه، ۱۲ فروردین ۱۳۹۹
پرس‌تی‌وی در فرانسه و آمریکا با مشکل روبرو است
رامین مظاهری؛

پرس‌تی‌وی در فرانسه و آمریکا با مشکل روبرو است

رامین مظاهری خبرنگار پرس تی وی از سختی های کار در فرانسه برای تهیه گزارش و مصاحبه سخن گفت.

اعتمادآنلاین|یازدهم تیرماه امسال شبکه انگلیسی‌زبان پرس تی وی وارد سیزدهمین سال فعالیت خود می‌شود که به همین بهانه گفتگویی داشتیم با رامین مظاهری خبرنگار این شبکه در فرانسه که حدود 9 سال است با پرس تی وی همکاری می کند.

 

مظاهری درباره شرایط کاری خود در آمریکا و فرانسه گفت: بسیاری از رسانه‌های آمریکایی و فرانسوی، محدودیت‌های سفت و سختی را برای خبرنگاران در تهیه خبر و گزارش از موضوعاتی که اغلب برای مردم حائز اهمیت بوده و تشنه شنیدنشان هستند، اعمال می‌کنند. به عبارتی دیگر، هیچ دغدغه‌ای در این رسانه‌ها برای پرداختن به موضوعات مهم و اساسی بشریت همچون امپریالیسم و یا ظلمی‌که در حق مردم جهان روا داشته می‌شود، احساس نمی‌شود.

 

مظاهری ادامه داد: اما این مساله در پرس تی وی کاملاً برعکس است. من به عنوان یک خبرنگار از آزادی عمل بالایی برای تهیه خبر و گزارش برخوردارم و مدیران این شبکه نیز دست من را در این زمینه باز گذاشته‌اند. از طرفی دیگر، من یک ایرانی هستم و با سیاست‌های خبری این شبکه موافقم. معتقدم که با پرس تی وی می‌توان نه‌تنها دیدگاه‌های مردم جهان، بلکه صدای مردم ایران را نیز به جهانیان و به ویژه فرانسوی‌ها منتقل کرد؛ نیازی که در این روزها به شدت احساس می‌شود.

 

پاریس پرس تی وی در پاریس ضمن اشاره به استقبال مخاطبان فرانسوی نسبت به اتخاذ رویکرد ضد امپریالیستی و ضد اسلام هراسی و همچنین حمایت از مردم مظلوم جهان توسط پرس تی وی گفت: لوگوی پرس تی وی برای شهروندان فرانسوی کاملاً شناخته شده است. وقتی که برای تهیه گزارش از موضوعات کمتر پرداخته‌شده در شبکه‌های فرانسوی به میان مردم می‌روم با استقبال گرمی مواجه می‌شوم چرا که می‌خواهند صدایشان شنیده شود. نمونه بارز این مساله، گزارش‌هایی است که از سرکوب مردم فرانسه توسط دولت این کشور تهیه می‌کنم. مردمی‌که در قالب جنبش جلیقه زردها و در اعتراض به اوضاع نابسامان اقتصادی به خیابان‌ها می‌آیند و جز من و چند رسانه همسو با پرس تی وی، رسانه دیگری بهایی به آنها و خواسته‌هایشان نمی‌دهد.

 

محدودیت های پرس تی وی در رویدادهای خبری

 

مظاهری بیان کرد: تقریباً 80 درصد از رسانه‌های فرانسه در اختیار شش گروه بزرگ در این کشور قرار دارد و کمتر رسانه‌ای توان ایستادگی در مقابل این هژمونی را دارد اما به جرات می‌توانم بگویم که پرس تی وی توانست در این کشور بسیار موفق عمل کند و گواه آن نیز مخاطبان بالای این شبکه هستند که در قشرهای مختلف اعم از مردم عادی تا نخبگان جای می‌گیرند.

 

وی از سختی‌های کار خبرنگاری برای شبکه‌ای همچون پرس تی وی در فرانسه گفت و افزود: هر 2 حزب چپ و راست در فرانسه با پرس تی وی مخالف هستند و این مساله کار را برای ما سخت می‌کند. بدین معنی که تیم ما برخلاف بسیاری از رسانه‌ها، اجازه ورود به برخی رویدادها و کنفرانس‌های خبری را ندارد و به سختی می‌توانیم با شخصیت‌ها و چهره‌های صاحب‌نفوذ مصاحبه کنیم اما علی‌رغم تمامی این مشکلات، سعی کردیم تا با رایزنی‌ها و ارتباطاتی که ایجاد می‌کنیم، کار حرفه‌ای خود را به بهترین شکل پیش ببریم.

 

مظاهری با انتقاد از تصمیم گوگل و دیگر شرکت‌های فعال در حوزه تکنولوژی در مسدودسازی حساب‌های کاربری متعلق به شبکه پرس تی وی و دیگر شبکه‌های برون مرزی صداوسیما تصریح کرد: این مساله تازه‌ای نیست و در گذشته نیز شاهد چنین اقداماتی از سوی این شرکت‌ها بوده‌ام. این اقدام به خوبی نشان می‌دهد که پرس تی وی تا چه اندازه توانسته موفق عمل کند و مخاطبان را با خود همراه سازد و این باعث نگرانی کشورهای غربی و در راس آنها آمریکا شده است. به اعتقاد من، صاحبان این پلتفرم‌ها که قطعاً با سران کشورهای غربی ارتباط دارند، سعی می‌کنند تا از این طریق مانع از نفوذ بیشتر پرس تی وی و دیگر شبکه‌های پرطرفدار برون مرزی ایران در میان مردم اروپا و آمریکا شوند.

 

وی ادامه داد: وقتی شبکه‌هایی همچون العربیه و یا حتی الجزیره را می‌بینیم که بدون هیچ مشکل و سنگ‌اندازی از سوی این شرکت‌ها به کار خود ادامه می‌دهند، باید اطمینان حاصل کرد که پرس تی وی، مسیری متفاوت از این رسانه‌ها را برای خود انتخاب کرده و به همین جهت است که سعی می‌شود به هر طریق ممکن، مانع از فعالیت آن شوند.

 

مظاهری در پایان یادآور شد: به اعتقاد من پرس تی وی از ظرفیت‌های گسترده‌ای برخوردار است و باید از آن نهایت استفاده را ببرد. خبرنگاران پرس تی وی در کشورهایی از قبیل عراق، افغانستان، سوریه، یمن و حتی برخی کشورهای آمریکای لاتین بسیار باهوش‌تر از سایر خبرنگاران دیگر رسانه‌ها هستند و شناخت به مراتب کامل‌تری از جهان اسلام و منطقه خاورمیانه دارند. از این رو، باید از این ظرفیت استفاده کرده و گزارش‌ها و تحلیل‌های عمیق و متفاوتی را به مخاطبان ارائه دهند تا بتوانند بیش از پیش جایگاه خود را تثبیت کنند.

 

منبع: مهر

موضوعات مرتبط
دیدگاه ها